Zakrzepica po szczepieniu to rodzaj zakrzepicy żylnej. Może ona przydarzyć się w każdym wieku bez znaczenia na poprzednio przebyte choroby. Jednak najbardziej narażone są osoby po sześćdziesiątce, a także kobiety. Zdarzyć się może, że choroba ta jest prawie niewykrywalna, ponieważ długo nie daje żadnych objawów. Bagatelizowanie zakrzepicy może skutkować rozwojem dolegliwości, co może być niebezpieczne dla życia. Warto podkreślić, że zakrzepica po szczepieniu najczęściej występuje w kończynach dolnych lub w płucach.
Zakrzepica po szczepieniu jest dolegliwością, która może być ciężka do wykrycia. Często we wczesnym stadium choroby nie występują żadne objawy i to skutkuje rozwojem zakrzepicy, która może być niebezpieczna dla życia. Jak się objawia zakrzepica po szczepieniu? Pierwsze objawy zakrzepicy po szczepieniu to przede wszystkim:
Objawy mogą różnić się ze względu na miejsce występowania dolegliwości. Pierwsze objawy zakrzepicy występującej w tętnicy płucnej (lekarze zauważyli, że to właśnie tam najczęściej dochodzi do zakrzepicy po szczepieniu) to przede wszystkim duszności i ból w klatce piersiowej. Objawami, które mogą wystąpić do 14 dni po przyjęciu szczepionki, których powinniśmy pilnować to przede wszystkim:
Wiele osób, które niedawno poddały się szczepieniom, zastanawia się "kiedy po szczepieniu może wystąpić zakrzepica?" Według danych zebranych do końca maja 2021 roku objawy zakrzepicy po szczepieniu mogą wystąpić w zakresie od jednego dnia do nawet 14 dni po szczepieniu.
Występowanie zakrzepicy jest dość częstym zdarzeniem, dlatego warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Przyczyny zakrzepicy po szczepieniu to przede wszystkim działanie samej szczepionki, która przyciąga białka nazywane czynnikiem płytkowym 4. Dzieje się tak w momencie dostania się preparatu do krwiobiegu. Warto podkreślić, że szczepionka podawana jest domięśniowo, ale istnieje ryzyko przedostania się preparatu do krwiobiegu. W niektórych przypadkach układ odpornościowy uznaje preparat za część wirusa, co wywołuje reakcję odpowiedzialną za powstawanie zakrzepicy.
Samodzielne zapobieganie zakrzepicy po szczepieniu to ważny etap. Najważniejsze jest odstawienie czynników, które mogą wzmocnić ryzyko rozwoju zakrzepicy. Należy zatem unikać:
Jeśli zauważyłeś u siebie gorączkę, która wystąpiła, np. po przyjęciu preparatu przeciwko COVID-19, musisz mieć na uwadze, że musisz spożywać o wiele więcej płynów - zapobiega to odwodnieniu, którego musisz się wystrzegać.
To jak leczyć zakrzepicę po szczepieniu jest bardzo ważne. Zakrzepica po szczepieniu może zostać wyleczona tylko przez wyspecjalizowanego lekarza i to do niego powinno się udać w przypadku zauważenia jakiegokolwiek z wyżej wymienionych objawów. Należy także poinformować lekarza o przebytym szczepieniu - to może znacznie ułatwić postawienie właściwej diagnozy.
Zobacz też: Zakrzepica żył głębokich. Jak wygląda leczenie? Czy pacjent może być aktywny fizycznie?