Pieprzyk a czerniak: jak odróżnić niegroźną zmianę skórną od objawów raka skóry?

Pieprzyk a czerniak to na ogół dwa pojęcia, które łączą się ze sobą. Czerniak jest bowiem nowotworem skóry, który wyglądem może przypominać zwykły pieprzyk. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że nie każdy pieprzyk jest czerniakiem. Niemniej jednak bagatelizowanie nowopowstałych zmian skórnych może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Pieprzyk a czerniak. Czym jest pieprzyk?

Pieprzyk a czerniak - prawie każdy z nas posiada na skórze zmiany, które w większości są niegroźne dla naszego zdrowia. W pierwszej kolejności skupimy się na tym, czym tak właściwie jest pieprzyk. Pomoże to nam w odpowiedzi na pytanie "pieprzyk a czerniak: jakie są różnice?". Pieprzyk jest znamieniem barwnikowym, który powstaje na skutek namnażania się komórek pigmentowych. Głównym czynnikiem, który wpływa na powstawanie nowych pieprzyków na naszym ciele, jest promieniowanie UV. W większości pieprzyki to niegroźna zmiana skórna, która jedynie może być odbierana jako defekt estetyczny, który można również usunąć. Pieprzyk może być rozległy lub punktowy, a jego barwa przeważnie jest brązowa, a w skrajnych przypadkach czarna.

Pieprzyk a czerniak: czym jest czerniak?

Pieprzyk a czerniak: różnice na ogół są niewielkie i dlatego tak ciężko wykryć czerniaka. Czerniak skóry może powstać na skutek różnych czynników rakotwórczych. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów złośliwych, który może wystąpić u większości ludzi. Jego wczesne wykrycie skutkuje tym, że jest on praktycznie wyleczalny.

Ważne jest, żeby samemu obserwować powstające na ciele zmiany skórne. Pomóc może to we wcześniejszej diagnozie. Jak wygląda czerniak? Osoby podejrzewające wystąpienie u siebie czerniaka mogą skorzystać z reguły ABCDE. Kryteria ABCDE pozwalają rozróżnić pieprzyk od czerniaka na podstawie kilka podstawowych czynników. Są nimi:

  • A - asymetria względem normalnych pieprzyków. Jedna strona czerniaka będzie się "wylewać". Występuje tylko we wczesnym stadium,
  • B - nierównomiernie poszarpane brzegi czerniaka, posiadające zgrubienia,
  • C - czerwony lub czarny, niejednolity kolor,
  • D - duży rozmiar, zmiana większa niż 0,5 cm,
  • E - zmiany zachodzące w znamieniu.

Kryteria ABCDE w dużym stopniu mogą pomóc pacjentowi samemu wyeliminować podejrzenie występowania czerniaka. Reguła ta powstała na Uniwersytecie Nowy Jork około 35 lat temu. 

Zobacz wideo ABCDE czerniaka - jak odróżnić zwykłe znamię od śmiertelnie niebezpiecznej zmiany

Czerniak skóry a pieprzyk. Jakie pieprzyki należy usunąć?

Zmiany barwnikowe to zmiany, które są typowe dla każdego człowieka. Rozwijają się one głównie przez promieniowanie UV, które w dużym natężeniu może być szkodliwe dla skóry (jest to również czynnik, który wspomaga rozwijanie czerniaków). W przypadku mnogiego występowania takich zmianna ciele  należy skonsultować się z lekarzem. Może one wcześnie wykryć niepokojące przebarwienia, które są symptomami rozwoju czerniaka. Lekarz może nakazać usunięcie potencjalnie groźnego znamienia. W tym celu wykorzystywane są najnowsze technologie. Niepokojące pieprzyki można usunąć m.in. laserowo. Warto mieć na uwadze, że usunięcie czerniaka nie wyklucza potencjalnego nawrotu w danym miejscu. 

Pieprzyk a czerniak: jak leczyć czerniaka?

Wyleczyć czerniaka można tylko chirurgiczne. Taka terapia polega na usunięciu zmiany znamionowej z odpowiednim marginesem skóry. Ważne jest, żeby poddać się zabiegowi jak najwcześniej. Zwlekanie może powodować niebezpieczne dla życia przerzuty na inne organy lub części ciała, które mogą być znacznie cięższe do wyleczenia niż sam czerniak. 

Zobacz też: Jak pieprzyki zmieniają się w czerniaka - naukowcy odkryli nowy mechanizm molekularny

Więcej o: