Jak wygląda czerniak paznokcia? Na wczesnym etapie choroby czerniak paznokcia przypomina ciemną smugę. Niestety brązowa smuga usytuowana pod paznokciem to najczęściej jedyny objaw tej podstępnej choroby. Jeśli nie zostanie w porę zauważona, może prowadzić do groźnych przerzutów na inne części ciała. Jak wygląda czerniak? Czerniak tworzy się pod płytką paznokcia - powstaje tam ciemne zabarwienie, zazwyczaj w postaci smugi. Niestety większość pacjentów uważa, że jest to oznaką urazu lub zwykłym odbarwieniem. Czerniak paznokcia przybiera różne barwy od brązowej, po czarną, jak i ciemnoniebieską. U niektórych smuga jest bezbarwna i nie ma żadnego pigmentu. Główną przyczyną powstawania raka paznokcia jest uraz mechaniczny lub przebyta infekcja.
Jak wygląda czerniak podpaznokciowy? Czerniak podpaznokciowy we wczesnym etapie przybiera ciemną brązową barwę i wygląda jak smuga pod płytką paznokcia. Jego występowanie jest uzależnione od:
Jak wygląda czerniak? Czerniak w zaawansowanym stadium przybiera czarną lub brunatną barwę i przypomina plamę. Zaatakowany paznokieć może ulegać deformacji i pękać. W obrębie paznokcia tworzą się guzki, które z czasem mogą krwawić. Ciemne przebarwienia lub odkształcenie paznokcia mogą również być sygnałem, że mamy do czynienia z czerniakiem. Zdjęcia ukazujące zmiany nowotworowe są często bardzo nieestetczyne - rak niszczy bowiem komórki prowadząc do całkowitej degradacji części ciała nim objętej.
Jak wygląda czerniak na ustach? Najczęściej pojawia się jako guzek, który jest ulokowany na środku wargi, lub w kąciku ust. Może występować w formie owrzodzenia lub strupa. W początkowym stadium choroby utworzone zmiany na ustach nie przynoszą żadnych dolegliwości. Natomiast kiedy pojawia się stan zapalny, pacjenci często skarżą się na ból wargi oraz krwawienia z guzka. W zaawansowanej chorobie mogą pojawić się też zgrubienia, które zajmują policzki oraz jamę ustną. Za powstanie czerniaka na ustach odpowiadają często m.in.:
Jak wygląda czerniak guzkowy? Jak sama nazwa wskazuje, przyjmuje on postać guza, który ma tendencję do szybkiego wzrostu. Bardzo często przybiera różne barwy i ulega owrzodzeniu. Występuje najczęściej u mężczyzn - pojawia się na plecach i karku. Niestety, w większości przypadków daje przerzuty, co skutkuje zmniejszeniem szansy na wyzdrowienie do 30%. Jak wygląda czerniak? Czerniak zawsze ma zmienioną barwę. Osiąga wielkość do 6 mm i może wywoływać świąd.
Czerniak występuje aż w 40 odmianach. Do najcięższych należą:
Czerniak oka występuje na tęczówce lub spojówce. Swoim wyglądem przypomina brunatnego guzka, który szybko rośnie. Objawy, które powinny skłonić nas do zgłoszenia się do lekarza to m.in. problemy ze wzrokiem, zmiana tęczówki oka, zmiana ostrości widzenia, astygmatyzm. Zdjęcia dostępne w sieci pozwalają zobaczyć jak wyglądają objawy choroby. W leczeniu tego rodzaju raka najczęściej stosuje się zabieg chirurgiczny, który ma na celu wycięcie zmiany. Do najnowszych metod terapii zalicza się radioterapię protonową, lub terapię celowaną molekularnie. Wszystkie odmiany czerniaków są groźne, natomiast wcześnie zdiagnozowane dają dobre rokowania.
Zobacz też: Pieprzyk czy śmiertelnie groźny czerniak: pięć cech, które pozwolą go odróżnić od łagodnej zmiany skórnej