Grzybica pochwy. Jak sobie radzić z tą intymną dolegliwością?

Grzybica pochwy skutkuje bardzo dokuczliwymi objawami. Jest infekcją dróg intymnych, której zwykle towarzyszą białe upławy o grudkowatej konsystencji, świąd i pieczenie. Domowe sposoby mają na celu wspomóc leczenie farmakolgiczne i zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Grzybica pochwy znana jest również jako kandydoza lub drożdżyca. Jak sobie z nią radzić?

Grzybica pochwy: domowe sposoby leczenia

Grzybica pochwy to przykra dolegliwość, która spotkać może każdą kobietę. Domowe sposoby leczenia grzybicy pochwy opierają się głównie na zwiększonej higienie okolic intymnych. Może to pomóc zniwelować objawy, ale nie będzie w stanie całkowicie wyleczyć z choroby. Niestety, kandydoza objawia się uporczywymi dolegliwościami pochwy, których nie sposób przeoczyć. Występuje:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • suchość,
  • zaczerwienienie warg sromowych. 

Przyczyny drożdżycy wynikają głównie z:

  • obniżonej odporności,
  • nadmiernego stresu,
  • długotrwałej antybiotykoterapii, która niszczy naturalną florę bakteryjną,
  • cukrzycy
  • braku odpowiedniej higieny. 

Grzybica pochwy, która jest leczona w nieprawidłowy sposób lub jest niedoleczona, może nawracać i powodować powikłania. W przypadku zachorowania zalecana jest konsultacja z lekarzem, który jest w stanie pozbyć się infekcji za pomocą leków przeciwgrzybiczych.

Grzybica pochwy: domowe sposoby. Czosnek

Choroba wywoływana grzybami candida jest znana powszechnie jako grzybica pochwy. Domowe sposoby mogą być pomocne w jej leczeniu, jednak należy je stosować z rozwagą. Chodzi tu m.in. o często polecany czosnek. Czosnek jest znany ze swoich cennych właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Jest naturalnym antybiotykiem, który zawiera allicynę. Może on wspomóc i zapobiec grzybicy w przyszłości, ale nie wyleczy infekcji grzybiczej. Lekarze zabraniają aplikowania go do miejsc intymnych i stosowania miejscowego w zakażeniu kandydozą, ponieważ czosnek może:

  • podrażniać pochwę,
  • znacznie zaostrzyć stan chorobowy
  • wywołać zatrucie toksyną botulinową. 

Zalecana terapia z użyciem czosnku to zmiażdżenie go i jedzenie przed posiłkami, lub zażywanie doustne kapsułek z wyciągiem z czosnku. Stosowanie ziół, picie kefiru czy spożywanie czosnku to tylko środki zapobiegawcze w chorobie, jaką jest grzybica pochwy. Domowe sposoby mogą pomóc, ale leczenie ginekologiczne jest w dalszym ciągu konieczne.

Zobacz wideo Brzydki zapach z pochwy? Może oznaczać groźną chorobę!

Grzybica pochwy i sromu: domowe sposoby

Ginekolog najlepiej będzie w stanie dobrać leczenie w przypadku infekcji, jaką jest grzybica pochwy i sromu. Domowe sposoby wspierające leczenie polegają na zwiększeniu higieny okolic miejsc intymnych. Ze względu na to, że chorobie towarzyszy zwykle dokuczliwy świąd i pieczenie, w celu zmniejszenia tych dolegliwości można stosować kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej lub rumianku. Produkty te wykazują bowiem działanie antyseptyczne, kojące. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Niektóre kobiety stosują również irygacje, ale nie są one zalecane.  

Grzybica pochwy w ciąży: domowe sposoby

Grzybica pochwy w ciąży pojawia się dość często, nawet u pań, które wcześniej nie miały takich problemów. Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości można brać kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku, lub stosować płyny i żele o zbliżonym pH do naturalnego odczynu pochwy. Grzybica pochwy w ciąży może być skutkiem wahań hormonalnych, co w konsekwencji prowadzi do zmiany odczynu pH narządów rodnych i przyczynia się tym samym do rozwoju grzybów. W przypadku  kobiet ciężarnych, objawy infekcji jaką jest grzybica pochwy należy natychmiast zgłosić lekarzowi, który dobierze odpowiednie leczenie. Wizyta jest niezbędna, ponieważ niepodjęcie leczenia może skutkować przebiciem pęcherzyka płodowego, a nawet przedwczesnym porodem.

Grzybica pochwy u dziecka - domowe sposoby

Antybiotykoterapia, a także nadmierna higiena lub jej brak, przyczyniają się do zwiększenia ryzyka wystąpienia infekcji, jaką jest grzybica pochwy u dziecka. Domowe sposoby nie mogą w tym przypadku stanowić podstawy leczenia - działają jedynie wspomagająco. Bezzwłocznie należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie środki doustne, czopki lub kremy. Takie leczenie jest gwarancją szybkiego powrotu do zdrowia. Kąpiele z rumiankiem, szałwią albo z dodatkiem nagietka lekarskiego mogą pomóc zmniejszyć pieczenie i świąd. Domowe sposoby powinny być jednak stosowane zawsze z najwyższą ostrożnością i po konsultacji z lekarzem.

Nawracająca grzybica pochwy: jak sobie radzić?

Infekcje intymne wywołane drożdżakami, które powtarzają się kilka razy w roku, są znane jako nawracająca grzybica pochwy. Jest ona wynikiem nieodpowiedniego leczenia, lub niepodjętego leczenia infekcji. Kolejnymi przyczynami tej choroby mogą być też częste wizyty na basenie lub stosowanie antybiotyków, które niszczą florę bakteryjną pochwy.

Aby wyleczyć się z przewlekłej kandydozy zalecane jest wykonanie antymykogramu, który wskaże rodzaj drożdżaka, jaki wywołał chorobę. Następnie, lekarz przepisze leki o szerokim spektrum działania. Zapobieganie tej dokuczliwej chorobie w przyszłości warto rozpocząć od wprowadzenia właściwej diety oraz przyjmowania probiotyków.

Zobacz też: Biała wydzielina z pochwy - co może oznaczać?

Więcej o: