Plamki Fordyce'a - jak się pozbyć niechcianych zmian skórnych?

Plamki Fordyce'a, czyli niewielka gromada krostek może powstać kiedy łój gromadzi się pod skórą. Nie jest to bynajmniej osobliwa przypadłość, bo ma ją aż około 80% dorosłej populacji. Plamki Fordyce'a najczęściej pojawiają się pod pachami, bądź w miejscach intymnych, choć nierzadko zdarza się też je znaleźć na ustach lub pod oczami. Jeśli chodzi o plamki Fordyce'a na ustach, usuwanie jest na pewno pożądane ze względów kosmetycznych, ale nie takie łatwe.

Plamki Fordyce’a - co to jest?

Plamki Fordyce’a: co to jest i jak je rozpoznać? Plamki Fordyce’a to niewielkie (o wielkości od 1 do 5 mm), jasne kropki rozsiane w jednym punkcie. Zwykle mają kolor żółty, chociaż zdarzają się również zaczerwienienia. Plamki Fordyce’a mogą być na początku ciężkie do znalezienia, jeśli nie obserwuje się dokładnie swojego ciała. Krosty nie swędzą, nie wywołują bólu ani uczucia pieczenia, nie są też groźne dla zdrowia. Plamki Fordyce’a powstają, kiedy sebum gromadzi się w gruczołach łojowych, tuż pod skórą.

Plamki Fordyce’a mogą znajdować się na ciele od urodzenia, a wraz z dojrzewaniem stają się coraz bardziej widoczne. Ich obecność może wzbudzać niepokój, ponieważ przypominają zmiany skórne alarmujące o różnych niebezpiecznych chorobach. Nie ma jednak powodów do niepokoju - plamki Fordyce’a są wyłącznie defektem kosmetycznym i są idiopatyczne, co oznacza, że pojawiają się spontanicznie w zupełnie przypadkowych miejscach, a przyczyny ich występowania nie są do końca jasne. Badacze szukają wyjaśnienia w genetyce oraz zmianach hormonalnych zachodzących w trakcie dojrzewania.

Plamki Fordyce’a - wargi sromowe i inne miejsca

Plamki Fordyce’a mogą pojawić się w różnych miejscach. Choć najczęstszymi spośród nich są miejsca intymne oraz pachy, krosty można znaleźć w innych, delikatniejszych oraz bardziej widocznych miejscach. Przykładem mogą być plamki Fordyce'a na ustach. Jak się pozbyć tego problemu? Sprawdź poniżej.

Plamki Fordyce’a na ustach i plamki Fordyce’a pod oczami

Plamki Fordyce’a pod oczami oraz na ustach nie pojawiają się tak często jak w miejscach intymnych, na piersiach, czy pod pachami, jednak mogą stanowić duży problem. Plamki Fordyce’a na ustach i pod oczami są najbardziej widoczne. Najlepszym sposobem na pozbycie się krostek w tych obszarach jest usuwanie laserowe. Dotyczy to ogólnie usuwania plamek niezależnie od ich lokalizacji, jednak warto pamiętać, że zarówno okolice ust, jak i oczu są bardzo delikatne. Jeśli domowa profilaktyka zawodzi, usuwanie laserowe może być jedyną możliwością.

Zobacz wideo Na czym polega proces starzenia skóry? Wyjaśnia lekarz

Plamki Fordyce’a: penis i wargi sromowe

Plamki Fordyce’a i penis - to kolejne miejsce, gdzie można je znaleźć, na szczęście nie są zakaźne. Mimo to warto się przebadać, ponieważ objawy chorób wenerycznych, mogą ujawnić się w bardzo podobny sposób. Plamki Fordyce’a na wargach sromowch to również bardzo częsty przypadek występowania. W warunkach domowych pozbywanie się plamek Fordyce’a na wargach sromowych lub penisie skupić powinno się przede wszystkim wokół prawidłowej higieny. Warto zdecydować się np. na odpowiedni środek do higieny intymnej, który może załagodzić nieestetyczny problem.

Plamki Fordyce’a: jak się pozbyć?

Jak się pozbyć plamek Fordyce’a? Poza najprostszym sposobem, czyli laserowym usunięciem, najważniejszymi rozwiązaniami są dieta oraz higiena. Plamki Fordyce’a gromadzą się częściej, jeśli nie stroni się od tłuszczu, olejów, cukru oraz produktów przetworzonych. Częste picie wody może również pomóc w przeciwdziałaniu, jeśli np. pojawiają się plamki Fordyce’a na ustach. Usuwanie laserowe jest procesem bezbolesnym, niewymagającym późniejszego pobytu w domu w trakcie gojenia. Laser CO2 jest na razie jedyną dostępną metodą na usuwanie tych nieestetycznych zmian, szczególnie w tak delikatnych okolicach jak pod oczami, czy na ustach. Jak się pozbyć krostek inną metodą? Można stosować różne płyny przeciwtrądzikowe do twarzy, które na pewno będą pomocne przy profilaktyce problemu.

Plamki Fordyce’a: leczenie domowe

Jeśli chodzi o plamki Fordyce'a, leczenie domowe jest stanowczo odradzane. Proces ten może być bardzo bolesny, przyczyniać się do powstawania siniaków oraz krwawienia w miejscach usuwania. Domowe sposoby na usuwanie plamek Fordyce’a na pewno nie doprowadzi do ich zniknięcia, ale za to może nam zafundować powstanie w ich miejscu blizn albo stanów zapalnych. Ostateczny rezultat może sprowadzać się do konieczności interwencji medycznej. Jedynym skutecznym oraz bezpiecznym sposobem radzenia sobie z tym kosmetycznym problemem jest odpowiednia dieta, picie dużych ilości wody oraz stosowanie sprawdzonych preparatów na oczyszczanie skóry.

Zobacz też: Jaka dieta, taka cera, czyli błędy dietetyczne, które widać na skórze twarzy

Więcej o: