Światło laserowe, barwnik i niechirurgiczny implant - sposoby na walkę z otyłością

Wprowadzone do żołądka fotodynamiczne urządzenie wywołuje sytość dzięki temu, że pokryto je specjalnym barwnikiem hamującym komórki wytwarzające "hormon głodu". Prototyp urządzenia przetestowano na zwierzętach z dobrym skutkiem.

Więcej o otyłości i walce z tą chorobą przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Jedną z metod leczenia otyłości jest niechirurgiczne zmniejszenie żołądka. W tym celu wykorzystuje się dwie metody nie wymagające wysoce inwazyjnego zabiegu. Jedna z nich polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonu, napełnianego następnie powietrzem lub płynem, który daje uczucie pełności i zmniejsza głód. Druga metoda opiera się na założeniu silikonowej regulowanej opaski na górną część żołądka. Zaciskająca się opaska powoduje, że powstaje tam niewielki zbiornik mający za zadanie hamować przechodzenie treści pokarmowej dalej. A to uniemożliwia jedzenie zbyt dużych porcji naraz.

Ta ostatnia procedura została ostatnio usprawniona, o czym donosi czasopismo "CS Applied Materials & Interfaces". Naukowcy z Korei Południowej zaprojektowali nowy rodzaj implantu, który dodatkowo powlekli barwnikiem reagującym na światło lasera. Dzięki temu możliwe jest niszczenie komórek wydzielających grelinę, czyli tak zwany hormon głodu. Prototyp przetestowano na świni.

Jak zahamować produkcję hormon głodu

Implant można wprowadzić do żołądka poprzez usta. Wystarcza do tego znieczulenie miejscowe. Urządzenie składa się ze stentu, który umieszcza się w dolnej części przełyku i z przymocowanego do niego krążka. Ten krążek powinien znaleźć się dokładnie w otworze prowadzącym do żołądka. W jego środku jest niewielki otwór, przez który jedzenie przedostaje się dalej (projekt tego urządzenia powstał już w 2019 roku).

Aby przytłumić uczucie głodu naukowcy postanowili "wyłączyć" komórki produkujące grelinę. Aby tego dokonać, powlekli krążek specjalnym barwnikiem, który po aktywacji laserem jest w stanie zniszczyć te komórki, które są odpowiedzialne na wydzielanie hormonu głodu. Implant został wprowadzony do żołądka zwierzęcia.

Po siedmiu dniach krążek został usunięty (powodował bowiem m.in. refluks). Tymczasem jednak naukowcom udało się zahamować proces przybierania na wadze przez świnię. Po tygodniu doświadczeń poziom greliny w organizmie zwierzęcia spadł dwukrotnie, przyrost masy ciała także się zmniejszył o połowę, w porównaniu z kontrolną grupą zwierząt.

Użyty w tym doświadczeniu barwnik to błękit metylenowy. Jest to syntetyczny związek stosowany w methemoglobinemii (choroba polegająca na występowaniu znacznych ilości methemoglobiny zamiast hemoglobiny), rzadziej miejscowo jako lek przeciwbakteryjny. Błękit metylenowy pod wpływem lasera uwalnia tlen singletowy (singletowy tlen cząsteczkowy jest reaktywnym rodzajem tlenu) zdolny zabijać okoliczne komórki. W tym wypadku były to komórki produkujące hormon głodu.

- Prosty i unikalny pomysł poszerza możliwości implantu, który może stać się nowym sposobem niechirurgicznego leczenia otyłości - mówią autorzy.

Zobacz wideo Czy otyłość mamy wpisaną w genach [NaZdrowie]

Źródła: MedicalXPress.com, ACS Applied Materials & Interfaces

Więcej o: