Rak języka, czyli jedna z możliwych konsekwencji nałogowego palenia tytoniu

Rak języka jest chorobą nowotworową dotykającą częściej mężczyzn. Mężczyźni chorujący na nią korzystają zwykle z używek, mianowicie palą papierosy i piją alkohol wysokoprocentowy. Jest to choroba, którą rozpoznaje się zwykle dość późno. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie raka języka? W jakim wieku rozwija się rak języka?

Rak języka: przyczyny i czynniki rozwoju

Rak języka może być wywołany przez wiele czynników, jednak wśród najczęściej wymienianych znajduje się wieloletnie palenie tytoniu, a także nadmierne spożywanie alkoholu. W pewnych miejscach na świecie rak języka dotyka osób, które mają w zwyczaju żuć betel lub zażywać tabakę. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a nawet nieprawidłowo dobrane protezy zębowe mogą być czynnikami wpływającymi na rozwój choroby, jaką jest rak języka. Przyczyny mniej powszechne, które powodować mogą rak języka, to także dieta niewystarczająco obfitująca w owoce i warzywa, oraz zakażenie HPV - wirusem brodawczaka ludzkiego. Wystąpienie raka języka jest bardziej prawdopodobne wśród osób, które spokrewnione są z osobami, które chorowały na raka. Wiemy już, czym spowodowany może być rak języka. W jakim wieku najczęściej występuje? Jest to choroba, która zwykle dotyka mężczyzn po 60. roku życia.

Rak języka: najczęstsze objawy

Rak języka to rodzaj nowotworu złośliwego jamy ustnej. Pierwsze objawy raka języka są niespecyficzne, przez co nierzadko pacjenci je ignorują, bądź leczą jako odmienne schorzenie. Rak języka jest typem nowotworu, który nawet we wczesnym stadium daje przerzuty do węzłów chłonnych szyi czy żuchwy. Zmiany na języku w postaci białej lub czerwonej plamki, owrzodzenia czy zgrubienia śluzówki, które umieszczone mogą być w jego dowolnej części, wymienia się jako pierwsze objawy choroby, jaką jest rak języka. Objawy te często błędnie traktowane są jako stan zapalny czy afta. W przypadku wystąpienia podobnych zmian warto sprawdzić w Internecie zdjęcia występujące pod hasłem "rak języka - zdjęcia" w celu upewnienia się, czy nie mamy do czynienia z tym schorzeniem. Występujące zmiany często wywołują ból przy przełykaniu bądź dotyku, nierzadko też krwawią. Zmiany w dalszym rozwoju choroby wiążą się z wielkością guza oraz przerzutami. Powiększający się guz często sprawia trudności w jedzeniu, a także mówieniu. Innymi z objawów, które można wymienić są:

  • szczękościsk,
  • chrypka,
  • brak apetytu,
  • utrata masy ciała, spowodowana trudnością w jedzeniu,
  • ślinotok,
  • nieprzyjemny zapach z ust.
Zobacz wideo Rak płuca: po co jeszcze radioterapia?

Rak języka: do jakiego lekarza należy się udać?

Przy podejrzeniu choroby, jaką jest rak języka, do jakiego lekarza należy się udać w pierwszej kolejności? Diagnozy raka języka dokonuje lekarz specjalista, zazwyczaj onkolog. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz dokonuje badań jamy ustnej i węzłów chłonnych. Jeśli zmiany zostaną stwierdzone, pobiera wycinek guza w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. To właśnie dzięki temu badaniu można stwierdzić, czy chorobą, która dotyka pacjenta, jest rak języka. Zdjęcia tomograficzne wykonywane po rozpoznaniu choroby pozwalają na określenie wielkości guza, oraz dalsze tworzenie planu leczenia.

Rak języka: leczenie

O przebiegu terapii decyduje zazwyczaj onkolog w porozumieniu z laryngologiem Leczenie raka języka w początkowym stadium przebiega operacyjnie. Zmianę usuwa się chirurgicznie wraz z marginesem zdrowych tkanek. Jeśli choroba jest zaawansowana, często wykonuje się więcej niż jeden zabieg chirurgiczny. Nazywa się go glosektomią. Po zabiegu zwykle wdraża się radioterapię, a u niektórych pacjentów terapię lekową. W przypadku raka języka chemioterapia wdrażana jest stosunkowo rzadko.

Rak języka: rokowania. Czy rak języka jest wyleczalny?

Stopień zaawansowania choroby ma ogromne znaczenie w przypadku nowotworu, jakim jest rak języka. Rokowania zależą w głównej mierze właśnie od wczesnego rozpoznania choroby. Jako że jest to choroba, która często wykrywana jest dość późno, wpływa to negatywnie na szanse jej wyleczenia. Czy rak języka jest wyleczalny? Rak języka może zostać wyleczony, jednak jest to choroba, przy której często pojawiają się przerzuty. Szacuje się, że śmiertelność wśród chorych na raka języka sięga aż 40-50%.

Zobacz też: Neurony i komórki rakowe współpracują? Badacze to wykorzystali do hamowania guza

Więcej o: