USG tarczycy może ustrzec nas przed rozwojem wielu groźnych chorób. Tarczyca u człowieka zbudowana jest z dwóch bocznych płatów, które połączone są węziną. U niektórych osób może wystąpić dodatkowo trzeci płat (tzw. piramidowy). Prawidłowo funkcjonująca tarczyca nie wymaga badań, ponieważ jej rola w organizmie jest ściśle określona. W przypadku zaburzeń, czyli niedoczynności lub nadczynności oraz powstania nowotworów kontrolowanie jej pracy jest bardzo ważne. Leczeniem chorób tarczycy zajmuje się endokrynologia lub tyreologia.
Choroby tarczycy przybierają różną postać. W zależności od jej nadczynności czy niedoczynności, mogą objawiać się chronicznym zmęczeniem, drażliwością, brakiem dobrego nastroju, napadami głodu, sennością lub innymi symptomami. Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy, skonsultuj dolegliwości z lekarzem, który może zlecić USG tarczycy i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Tarczyca pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. Sprawuje nadzór nad układem nerwowym, pokarmowym, przemianą materii i układem rozrodczym. Odpowiada również za gospodarkę hormonalną.
Tarczyca ma bardzo poważny wpływ na:
Według statystyk, nawet co piąty Polak ma problemy z tarczycą, a co drugi chorujący nie ma pojęcia o swojej chorobie. Gdy przez dłuższy czas utrzymują się u Ciebie nietypowe symptomy, należy zasięgnąć porady lekarza. Bardzo często zaleca on badanie aparatem USG. USG tarczycy można wykonać bezpłatnie na NFZ (niezbędne jest skierowanie).
Podstawowym badaniem (zaraz po testach laboratoryjnych i wywiadzie lekarskim) jest USG tarczycy. Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia tego badania są:
Wiele pacjentów zastanawia się, jak się przygotować do USG tarczycy. Przed badaniem nie ma potrzeby wdrażać specjalnych przygotowań. USG tarczycy jest dość krótkie, trwa najwyżej kilkanaście minut. Zawsze jest poprzedzone wywiadem lekarskim oraz badaniem fizykalnym. Samo badanie aparatem USG przeprowadza się bezpośrednio na nieosłoniętej skórze. Z tego powodu przygotowanie do USG tarczycy polega przede wszystkim na zrezygnowaniu z biżuterii, golfów oraz wysoko zabudowanych swetrów.
Nie wiesz, jak wygląda USG tarczycy? Badanie przeprowadzane jest na leżąco. Lekarz głowicę aparatu smaruje specjalnym żelem i przesuwa nią w różnych płaszczyznach na wybranym fragmencie szyi pacjenta. Ponieważ badanie ma na celu dogłębną ocenę stanu tarczycy, ucisk głowicy może zaburzać poczucie komfortu pacjenta. USG tarczycy jest nieinwazyjne i bezbolesne.
Wyniki USG tarczycy obejmują szereg terminów medycznych, które należy szczegółowo omówić z lekarzem prowadzącym. Na badaniu może zostać zaznaczona:
Informacje uzyskane z obrazu USG tarczycy pozwolą lekarzowi specjaliście postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć leczenie.
Zobacz też: Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto