USG tarczycy. Badanie obrazowe, które pomoże wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie

USG tarczycy to jedno z podstawowych badań obraujących stan tego narządu. Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, który wytwarza hormony mające wpływ na metabolizm oraz gospodarkę fosforowo-wapniową organizmu. Zaburzenia jej pracy mogą prowadzić do wielu chorób, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Dowiedz się, jak przygotować się do USG tarczycy oraz jak odczytywać uzyskane wyniki.

Budowa tarczycy. Dlaczego USG tarczycy jest tak ważne?

USG tarczycy może ustrzec nas przed rozwojem wielu groźnych chorób. Tarczyca u człowieka zbudowana jest z dwóch bocznych płatów, które połączone są węziną. U niektórych osób może wystąpić dodatkowo trzeci płat (tzw. piramidowy). Prawidłowo funkcjonująca tarczyca nie wymaga badań, ponieważ jej rola w organizmie jest ściśle określona. W przypadku zaburzeń, czyli niedoczynności lub nadczynności oraz powstania nowotworów kontrolowanie jej pracy jest bardzo ważne. Leczeniem chorób tarczycy zajmuje się endokrynologia lub tyreologia.

Choroby tarczycy. Badanie USG tarczycy pomoże je wykluczyć lub potwierdzić

Choroby tarczycy przybierają różną postać. W zależności od jej nadczynności czy niedoczynności, mogą objawiać się chronicznym zmęczeniem, drażliwością, brakiem dobrego nastroju, napadami głodu, sennością lub innymi symptomami. Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy, skonsultuj dolegliwości z lekarzem, który może zlecić USG tarczycy i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Tarczyca pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. Sprawuje nadzór nad układem nerwowym, pokarmowym, przemianą materii i układem rozrodczym. Odpowiada również za gospodarkę hormonalną.

Tarczyca ma bardzo poważny wpływ na:

 • potliwość,
 • ciepłotę ciała,
 • pracę serca, mięśni i jelit,
 • nastrój.

Według statystyk, nawet co piąty Polak ma problemy z tarczycą, a co drugi chorujący nie ma pojęcia o swojej chorobie. Gdy przez dłuższy czas utrzymują się u Ciebie nietypowe symptomy, należy zasięgnąć porady lekarza. Bardzo często zaleca on badanie aparatem USG. USG tarczycy można wykonać bezpłatnie na NFZ (niezbędne jest skierowanie).

Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Badanie USG tarczycy - kiedy należy je wykonać?

Podstawowym badaniem (zaraz po testach laboratoryjnych i wywiadzie lekarskim) jest USG tarczycy. Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia tego badania są:

 • wyczuwalne guzki podczas badania palpacyjnego,
 • nieprawidłowe wyniki z badań poziomu hormonów,
 • podejrzenie chorób zapalnych wątroby,
 • monitorowanie wcześniej wykrytych guzków tarczycy,
 • występowanie nowotworu w rodzinie,
 • ocena stanu guzków po leczeniu jodem promieniotwórczym.

USG tarczycy: jak się przygotować do badania?

Wiele pacjentów zastanawia się, jak się przygotować do USG tarczycy. Przed badaniem nie ma potrzeby wdrażać specjalnych przygotowań. USG tarczycy jest dość krótkie, trwa najwyżej kilkanaście minut. Zawsze jest poprzedzone wywiadem lekarskim oraz badaniem fizykalnym. Samo badanie aparatem USG przeprowadza się bezpośrednio na nieosłoniętej skórze. Z tego powodu przygotowanie do USG tarczycy polega przede wszystkim na zrezygnowaniu z biżuterii, golfów oraz wysoko zabudowanych swetrów.

USG tarczycy: jak wygląda badanie?

Nie wiesz, jak wygląda USG tarczycy? Badanie przeprowadzane jest na leżąco. Lekarz głowicę aparatu smaruje specjalnym żelem i przesuwa nią w różnych płaszczyznach na wybranym fragmencie szyi pacjenta. Ponieważ badanie ma na celu dogłębną ocenę stanu tarczycy, ucisk głowicy może zaburzać poczucie komfortu pacjenta. USG tarczycy jest nieinwazyjne i bezbolesne.

USG tarczycy: wyniki. Jak je odczytywać?

Wyniki USG tarczycy obejmują szereg terminów medycznych, które należy szczegółowo omówić z lekarzem prowadzącym. Na badaniu może zostać zaznaczona:

 • zmiana ogniskowa w USG tarczycy - oznacza, że wykryto pojedynczą zmianę o nieznanej właściwości. Może być ona łagodna lub złośliwa,
 • zmiana hipoechogeniczna w USG tarczycy - oznacza, że wykryto obszar ciemniejszy niż jego otoczka, co może być litym guzem (złośliwym albo łagodnym). Najczęściej, w przypadku guzków, prognozuje się ryzyko raka w tarczycy,
 • zwapnienie w USG tarczycy - obecność mikro zwapnień podwyższa ryzyko raka tarczycy,
 • niejednorodny miąższ tarczycy w USG - interpretację należy rozumieć jako guzki, wole lub zwłóknienia,
 • nieprawidłowa wielkość tarczycy - prawidłowa wielkość tarczycy powinna wynosić 20 ml dla kobiet i 25 ml dla mężczyzn. Jej powiększenie najczęściej oznacza wole,
 • wole guzkowe w USG tarczycy - wskazuje na powiększoną tarczycę z obecnością guzków,
 • zmiany typu "white knight" w USG tarczycy - to informacja o niewielkich zmianach w miąższu tarczycy, objętych stanem zapalnym. Najczęściej to zmiana o charakterze łagodnym.

Informacje uzyskane z obrazu USG tarczycy pozwolą lekarzowi specjaliście postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć leczenie.

Zobacz też: Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto

Więcej o: