Implant antykoncepcyjny - działanie, skutki uboczne, cena

Implant antykoncepcyjny jest jedną z najbardziej innowacyjnych i jednocześnie najwygodniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Wszczepiony pod skórę, zapewnia ochronę przez wiele lat i całkowicie zwalnia kobietę z konieczności pamiętania o regularnym przyjmowaniu np. środków doustnych. Wykazuje dużą skuteczność i znajduje szerokie zastosowanie, nie można jednak powiedzieć, że jest to środek całkowicie pozbawiony wad. Jak działa implant antykoncepcyjny? Ile kosztuje i jakie skutki uboczne może powodować?

Implant antykoncepcyjny: co to takiego?

Implant antykoncepcyjny podskórny przypomina niewielki pręcik z tworzywa sztucznego. Wszczepia się go pod skórę, po wewnętrznej stronie ramienia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i przypomina zastrzyk. W przypadku kobiet praworęcznych, implant jest wszczepiany w lewe ramię, natomiast w przypadku pacjentek leworęcznych - odwrotnie.

Gdy pręcik zostanie zaaplikowany, pozostaje całkowicie niewidoczny. Da się go wyczuć pod wpływem dotyku, ale dzięki temu można sprawdzić, czy implant wciąż jest na swoim miejscu. Zaleca się założenie implantu w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu. Najdogodniejszy termin to pierwszy dzień krwawienia menstruacyjnego.

Jak działa implant antykoncepcyjny? Wszczepiony pod skórę, uwalnia niewielkie dawki progesteronu - hormonu, którego stężenie w organizmie wzrasta w drugiej połowie cyklu. W odróżnieniu od zawierających estrogeny tabletek antykoncepcyjnych, może być stosowany przez kobiety palące, chorujące na nadciśnienie lub cukrzycę i u których stwierdzono zwiększone ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej lub nowotworowej. Nie ma też żadnych przeciwwskazań przed stosowaniem implantu przez kobiety karmiące piersią.

Implant antykoncepcyjny a ciąża

Działanie antykoncepcyjne implantu utrzymuje się do 5 lat. W tym czasie, uwalniane są niewielkie dawki progesteronu. Działanie tego hormonu doprowadza do zahamowania owulacji, zagęszcza śluz (co uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej) i zapobiega cyklicznemu dojrzewaniu endometrium. 

To wszystko przekłada się na wysoką ochronę przed zajściem w nieplanowaną ciążę - ocena skuteczności implantu według indeksu Pearla to 0,01, co oznacza, że skuteczność tego środka przekracza 99 procent.

Należy jednak pamiętać, że żaden środek antykoncepcyjny nie zapewnia całkowitej ochrony przed nieplanowaną ciążą. Kolejna istotna kwestia - implant nie chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zobacz wideo Skąd się bierze niechęć do prezerwatyw? "Wokół antykoncepcji narosło wiele tabu, nie umiemy jej stosować"

Implant antykoncepcyjny: skutki uboczne

Jak każdy środek antykoncepcyjny, implant może powodować pewne skutki uboczne. Wśród najczęściej występujących należy wymienić nieregularne miesiączki lub całkowity brak krwawienia menstruacyjnego. Pozostałe:

  • stany zapalne pochwy,
  • upławy,
  • ból głowy,
  • zmniejszenie popędu seksualnego,
  • zwiększenie masy ciała,
  • bóle brzucha 
  • zmiany nastroju  

pojawiają się niezwykle rzadko. 

Implant antykoncepcyjny: jak przebiega usunięcie?

Jeżeli jednak wystąpią działania niepożądane, usunięcie implantu może okazać się koniecznością. Nawet gdy nie pojawiają się żadne z nich, wszczepiony pod skórę pręcik trzeba usunąć po 3-5 latach. Po tym czasie, środek przestaje uwalniać progesteron.

Zabieg usunięcia implantu polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia skóry i wyjęciu środka antykoncepcyjnego. Po skończonym zabiegu, na miejsce wykonania nacięcia zostanie założony bandaż elastyczny, który trzeba będzie nosić przez 24 godziny.

Implant antykoncepcyjny: cena

Ile kosztuje implant antykoncepcyjny? Koszt wszczepienia pręcika zamyka się w kwocie 1000-1200 zł. Warto podkreślić, że implant antykoncepcyjny w Polsce nie jest oferowany we wszystkich gabinetach ginekologicznych i klinikach.  

Zobacz też: Diafragma: czym jest, jak działa, czy jest skuteczna

Więcej o: