Rak kolczystokomórkowy, czyli niepozorna zmiana skórna, która może być niezwykle niebezpieczna

Rak kolczystokomórkowy często atakuje okolice twarzy, ale występuje też na innych częściach ciała. Swoim wyglądem przypomina niegojącą się ranę lub zmianę o charakterze brodawki w formie strupka. Ten rodzaj nowotworu jest drugim najczęściej występującym rakiem skóry. Może rozwinąć się samoistnie lub przez nadmierne rogowacenie skóry albo leukopatię. Wcześnie wykryty i zdiagnozowany ma duże szanse na wyleczenie.

Rak kolczystokomórkowy skóry. Gdzie pojawiają się zmiany?

Rak kolczystokomórkowy skóry może pojawiać się samoistnie i zwykle symtomy zlokalizowane są w obrębie twarzy. Najczęściej występuje na:

Rak kolczystokomórkowy przypomina owrzodzoną niegojącą ranę. Czasami może tworzyć się strup z obwódką, która jest zaczerwieniona. Pacjent, który jest szybko zdiagnozowany, ma duże szanse na wyleczenie. Niestety, ten nowotwór daje duże ryzyko przerzutów, dlatego warto wykonać dodatkowe badania takie jak USG węzłów chłonnych, jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej. Osoby, które są na niego narażone to zwłaszcza ludzie, którzy pracują na świeżym powietrzu i nie mają odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV. Największa zapadalność na raka kolczystokomórkowego występuje po 60 roku życia.

Rak kolczystokomórkowy gardła. Jakie są jego przyczyny?

Rak kolczystokomórkowy gardła to rodzaj raka płaskonabłonkowego. Jego przyczyną jest zazwyczaj nadużywanie alkoholu oraz tytoniu. Do jego rozwoju przyczynia się również zła dieta uboga w witaminy oraz minerały. Pojawienie się na błonach śluzowych gardła zmian może powodować również zakażenie wirusem Epsteina-Barra. Do głównych objawów należą m.in.:

  • bóle uszu, szyi,
  • uczucie zatkanego nosa,
  • chrypka,
  • krwawienia z nosa  tru
  • trudności w połykaniu. 

Rak zlokalizowany w gardle tworzy się na migdałkach, podniebieniu, języku. Jedną z chorób nowotworowych gardła jest właśnie rak kolczystokomórkowy. Zdjęcia białych zmian na śluzówkach jamy ustnej pomogą zidentyfikować problem i rozwiać obawy. Zmiany występujące w tej chorobie mogą również przypominać guzy z owrzodzeniem.

Zobacz wideo ABCDE czerniaka - jak odróżnić zwykłe znamię od śmiertelnie niebezpiecznej zmiany

Rak kolczystokomórkowy: rodzaje

Wyróżnia się dwie odmiany nowotworu złośliwego, jakim jest rak kolczystokomórkowy. Rodzaje dzielą się na odmianę wrzodziejącą i brodawkową. Nowotwór przybierający formę wrzodziejącą charakteryzuje się głębokim owrzodzeniem i złuszczeniem naskórka w miejscu, w którym występuje zmiana. Natomiast, odmiana brodawkowa przybiera formę guzków przypominających brodawki. Przy diagnozie jednej z odmian raka kolczystokomórkowego zleca się wykonanie badań histopatologicznych. Rak kolczystokomórkowy, który jest szybko zdiagnozowany, daje duże szanse na wyzdrowienie pacjenta.

Rak kolczystokomórkowy: najczęstsze objawy

Zmiana pojawiająca się na skórze w różnych częściach ciała może świadczyć, że mamy do czynienia z rakiem kolczystokomórkowym. Objawy to zazwyczaj zmiany skórne występujące na twarzy oraz kończynach górnych i dolnych, które mogą przybierać jedną z dwóch odmian. W zależności od rodzaju, na skórze mogą tworzyć się wrzodziejące rany lub guzki przypominające brodawki. Z kolei rak kolczystokomórkowy gardła objawia się bólem uszu i szyi, guzkami na błonach śluzowyc oraz krwawieniami z nosa. Wszystkie rodzaje tego nowotworu leczy się za pomocą radioterapii, laseroterapii lub krioterapii. Czasami lekarz decyduje się na usunięcie zmian podczas zabiegu chirurgicznego. Rak kolczystokomórkowy z przerzutami jest poddawany leczeniu z zastosowaniem celowanych przeciwciał monoklonalnych.

Rak kolczystokomórkowy: czy jest uleczalny?

Rak kolczystokomórkowy: czy jest uleczalny? Tak, rak kolczystokomórkowy jest możliwy do wyleczenia. Bardzo duże szanse na wyzdrowienie z tej choroby daje szybkie jej wykrycie. Im prędzej poddamy się właściwemu leczeniu, tym nasze szanse na całkowicie pozbycie się nowotworu stają się większe.  

Rak kolczystokomórkowy - rokowania

Rokowania w przypadku raka kolczystokomórkowego są dobre, o ile nowotwór zostanie wykryty w miarę szybko. Poddanie się specjalistycznemu leczeniu daje szansę na wyzdrowienie w około 90%. Gorzej jest w przypadku raka kolczystokomórkowego z przerzutami w okolicy węzłów chłonnych. Wtedy rokowania spadają do 40%-50%. Najmniejsze szanse na wyleczenie mają pacjenci z rozległymi przerzutami. Szacuje się, że ich szansa maleje do 30%. 

Zobacz też: Co kilka godzin ktoś w Polsce umiera na nowotwór skóry. Na pewno nie ma się czego bać?

Więcej o: