Rogowacenie okołomieszkowe. Leczenie wcale nie musi być skomplikowane

Rogowacenie okołomieszkowe to przypadłość natury kosmetycznej. Choć lekarze określają ją jako chorobę łagodną, to wygląda nieestetycznie. Wpływ na to ma nieprawidłowe rogowacenie się naskórka. Skuteczne leczenie wymaga poznania przyczyny która wywołuje rogowacenie okołomieszkowe na twarzy czy ramionach.

Rogowacenie okołomieszkowe: kogo dotyczy i jak się objawia?

Rogowacenie okołomieszkowe to choroba, której przyczyny nie zostały zidentyfikowane do dzisiaj, jednak wiadomo, że największy wpływ na jej występowanie mają choroby współistniejące, przyjmowane leki oraz genetyka. To właśnie przez genetykę rogowacenie okołomieszkowe u dzieci jest możliwe. Choroba może atakować bez względu na wiek. Wpływ na występowanie jej może mieć związek z niedoborem witaminy A ze względu na jej nieprawidłowe wchłanianie. Pojawienie się trądziku ma również wpływ na rogowacenie okołomieszkowe. Leczenie zatem powinno uwzględniać przyczyny pojawienia się schorzenia. 

Rogowacenie okołomieszkowe na ramionach i na twarzy

Rogowacenie okołomieszkowe na ramionach to jedno z najczęstszych miejsc występowania schorzenia. Objawia się szorstką skórą na wzór gęsiej skórki z czerwonymi rumieniami. Towarzyszyć im może sucha skóra i swędzenie. Rogowacenie okołomieszkowe można rozpoznać poprzez grudki pojawiające się w pobliżu ujść mieszków włosowych, zwłaszcza jeśli grudki występują w skupiskach.

Rogowacenie okołomieszkowe na twarzy zlokalizowane jest zazwyczaj w bocznej i środkowej części policzków, w pobliżu żuchwy i brwi. Wystąpienie dolegliwości objawić się może zarumienieniem lub/i krostkami w tych częściach twarzy. Wystąpienie choroby związane bywa w tym przypadku także zaburzeniem krążenia.

Rogowacenie okołomieszkowe u dzieci prawdopodobnie jest kwestią dziedziczną. Możliwe, że młode osoby będą mieć do czynienia z chorobą, jeśli dziadkom i rodzicom towarzyszyły te nieprzyjemne dolegliwości. Choć nie jest to reguła. Medycyna do dzisiaj nie jest w stanie określić, dlaczego jedne osoby w obrębie rodziny przejmują je w genach, a drugie nie.

Zobacz wideo Na czym polega proces starzenia skóry? Wyjaśnia lekarz

Rogowacenie okołomieszkowe: leczenie

Pacjenci cierpiący na rogowacenie okołomieszkowe skóry powinni skupić się na odpowiedniej diecie, prawidłowym oczyszczeniu (szczególnie twarzy), częstym nawilżaniu skóry, a także zaopatrzyć się w specjalne preparaty i kosmetyki. Specjaliści polecają na rogowacenie okołomieszkowe krem o właściwościach nawilżajacych. Warto go mieć w każdej sytuacji przy sobie. Aby uniknąć obaw o szybki nawrót choroby, trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie także w momencie ustąpienia objawów. Skuteczne leczenie wymaga jednak dobrej diagnozy. Dlatego nie warto lekceważyć choroby i udać się na badania, ponieważ rogowacenie okołomieszkowe wywołane przez inne choroby może być nawracające, a pielęgnacja może okazać się jedynie środkiem doraźnym. Częstym powodem rogowacenia okołomieszkowego jest tymczasem atopowe zapalenie skóry, które wymaga odpowiedniego leczenia.

Rogowacenie okołomieszkowe: kosmetyki

Odpowiednia pielęgnacja skóry często wymusza stosowanie specjalistycznych kosmetyków. Istotny wpływ na rogowacenie okołomieszkowe mają te zawierające:

  • mocznik,
  • pantenol 
  • alantoinę. 

Krem z zawartością kwasu salicylowego z kolei w momencie ujawnienia się choroby ma działanie złuszczające i wygładzające. Rogowacenie okołomieszkowe zanika również przy stosowaniu naturalnych olejów roślinnych m.in. z pestek malin. Regulowaniu złuszczenia i poprawie nawilżenia posłużą z kolei preparaty z zawartością kwasu mlekowego.

Rogowacenie okołomieszkowe: domowe sposoby

Jeśli chodzi o rogowacenie okołomieszkowe, kosmetyki stworzone w domowych warunkach mogą zwalczyć chorobę, o ile nie warunkują jej geny lub inne dolegliwości. Na poprawę estetyki skóry można wpłynąć poprzez dietę bogatą w składniki będące źródłem nawilżania organizmu - owoce, warzywa czy orzechy. Drugi sposób to nawilżanie skóry poprzez olejowanie. Olej kokosowy lub z pestek z dyni prawdopodobnie okaże się skuteczną bronią niwelującą rogowacenie okołomieszkowe. Domowe sposoby wymagają znajomości właściwości różnych substancji, np. octu jabłkowego, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Zobacz też: Gimnastyka twarzy - po co i w jaki sposób ćwiczyć mięśnie twarzy?

Więcej o: