Ruta zwyczajna: zastosowania popularnego ziela. Jakie ma właściwości?

Ruta zwyczajna z rodziny rutowatych to roślina pochodząca z Europy Wschodniej, która na przestrzeni dziejów rozprzestrzeniła się na niemal wszystkie kontynenty. Jest często uprawiana z uwagi na swoje właściwości lecznicze - przeciwbólowe, antypasożytnicze, moczopęde i wspomagające układ krążenia. Jednak jak w przypadku każdego zioła, także przy stosowaniu ruty należy zachować szczególną ostrożność, gdyż może być ona niebezpieczna dla zdrowia.

Co to jest ruta? Gdzie występuje i jakie ma zastosowania?

Ruta zwyczajna to nic innego jak gatunek powszechnie występującej rośliny. Co to jest ruta? Jakiego rodzaju rośliną jest? Pierwotnie ruta występowała w Europie Wschodniej, jednak z uwagi na jej właściwości lecznicze, szybko została rozprzestrzeniona przez ludzi do Europy Południowej, później na obszary całego basenu Morza Śródziemnego, a obecnie roślina ta występuje i jest uprawiana na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

Ruta posiada mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Jej szerokie spektrum zastosowań zostało docenione już w starożytności. Ruta:

  • zwalcza pasożyty układu pokarmowego,
  • działa moczopędnie i wiatropędnie.
  • posiada właściwości przeciwbólowe, rozkurczowe i pobudzające trawienie.
  • obniża ciśnienie krwi i poprawia jej krążenie, 
  • uszczelnia naczynia krwionośne

Znane są również właściwości fotouczulające ruty - z uwagi na powyższe, nie powinna być ona stosowana w nadmiarze w okresie letnim.

Mniej znane właściwości ruty

Nie wszystkie właściwości i zastosowania rośliny są powszechnie znane. Jakie inne właściwości ma ruta zwyczajna? Działanie poronne to znacznie rzadziej znane zastosowanie rośliny, jaką jest ruta zwyczajna. Opisywane były one przez starożytnych historyków rzymskich. Warto jednak wiedzież, że w tym kontekście zastsowanie ruty jest bardzo niebezpieczne - udokumentowane zostały przypadki zgonów kobiet w wyniku nadmiernego krwawienia z pochwy po użyciu ruty jako środka poronnego. Dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno jej stosować w takim celu.

Ruta jest również wykorzystywana jako afrodyzjak. Ma to związek z wysokim stężeniem olejków eterycznych w niej występujących.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Jak wygląda ruta zwyczajna?

Jak wygląda ruta zwyczajna? Ruta to nic innego jak bylina, czyli roślina zielna, która osiąga wysokość około jednego metra. Ma bardzo rozgałęzioną, drewnianą łodygę, którą pokrywają pierzastosieczne liście. Kwiaty ruty zwyczajnej są drobne i żółte. Była i jest uprawiana na całym świecie z uwagi na swoje szerokie spektrum zastosowań. 

Jak uprawiać rutę zwyczajną?

Ruta jest to roślina bardzo odporna. Najlepiej będzie się czuć w glebach piaszczystych bądź piaszczysto glinianych. Dobrze znosi suszę, przez co w wielu przypadkach możemy zrezygnować z jej podlewania. Również nawożenie może okazać się zbędne. Jednym z niewielu zabiegów pielęgnacyjnych, na jakie będziemy musieli znaleźć czas w przypadku ruty, to regularne przycinanie. Ruta to prosta w uprawie i wdzięczna roślina, której właściwości wpływają na to, że warto posiadać ja w swoim ogrodzie. Świetnie sprawdzi się w rabatach ziołowych w połączeniu z takimi roślinami jak, chociażby tymianek.

W jakiej postaci przyjmować rutę?

Ruta jest spożywana najczęściej w formie suszu. Może być wykorzystywana jako przyprawa dodawana do jedzenia bądź herbata. Pamiętać jednak należy o jej właściwościach fotouczulających. Z uwagi na nie niewskazane jest nadmierne spożywanie ruty w okresie letnim, ponieważ może skończyć się to  poparzeniami słonecznymi.

Ruta jest znana i wykorzystywana również jako afrodyzjak. Jej wysoka zawartość olejków eterycznych sprawia, że susz z ruty będzie ciekawym dodatkiem do kadzideł, a olejek z ruty ma właściwości aromaterapeutyczne. 

W przypadku wszystkich ziół, w tym także ruty, należy zachować szczególną ostrożność - nigdy nie przekraczamy dawki wskazanej przez producenta, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli przyjmujemy jakiekolwiek leki na stałe, również należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza w przypadku gdy chcemy w naszej diecie umieścić rutę. 

Zobacz też: Kolendra: zioło, którego właściwości docenił sam Hipokrates

Więcej o: