Preejakulat - co to? Czy płyn preejakulacyjny może doprowadzić do zapłodnienia?

Preejakulat, czyli płyn preejakulacyjny, jest wytwarzany przez męski układ rozrodczy podczas stymulacji seksualnej. Jeszcze nie tak dawno temu powszechna była opinia, że bezbarwna wydzielina o konsystencji śluzu nie zawiera plemników. Dziś wiemy, że to przekonanie nie miało nic wspólnego z prawdą. Kiedy wydziela się preejakulat? Jaką pełni funkcję i czy rzeczywiście może doprowadzić do zapłodnienia?

Preejakulat - co to?

Preejakulat jest wydzieliną wytwarzaną przez gruczoły opuszkowo-cewkowe i gruczoły cewkowe. W trakcie zbliżenia spełnia dwie funkcje: neutralizuje zabójczy dla plemników kwaśny odczyn moczu i zapewnia cewce moczowej odpowiednie nawilżenie, w ten sposób przygotowując ją do wytrysku nasienia.

Leki na potencję zazwyczaj mają w składzie sildenafil. Zdjęcie ilustracyjne Leki na potencję: co zawierają, jak działają i czy są bezpieczne?

Preejakulat - kiedy się wydziela?

Nie należy mylić preejakulatu z ejakulatem (czyli spermą), który wydobywa się z prącia w momencie szczytowania. Kiedy wydziela się preejakulat? W chwili silnego pobudzenia seksualnego, jednak jeszcze przed wytryskiem nasienia. W tym przypadku nie da się przewidzieć momentu, w którym płyn wydostanie się poza cewkę moczową. Nie towarzyszą temu żadne skurcze ani inne odczucia, charakterystyczne dla szczytowania.

Zobacz wideo Sperma to nie tylko plemniki. Czy działanie przeciwdepresyjne i odmładzające to mity?

Preejakulat - jak wygląda?

Gdy płyn preejakulacyjny wydobędzie się z penisa, z całą pewnością nie pomylimy go z ejakulatem. Substancja, o której mowa, ma postać bezbarwnej wydzieliny o śluzowej konsystencji. Ilość wytwarzanego płynu preejakulacyjnego zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu mężczyzny. Za normalną należy uznać objętość od 2 do 5 ml, jednak należy podkreślić, że w niektórych przypadkach preejakulat nie pojawia się w ogóle. Nie świadczy to o schorzeniu czy dysfunkcji męskiego układu rozrodczego, a wynika z naturalnych uwarunkowań.

Chyba nikt nie wierzy, że chcemy pogadać o chorobie bananowców. Symbolika łatwiejsza do przyswojenia. Niech będzie! Penis - jak to działa? Na pewno wiesz? O azocie także?

Preejakulat a ciąża

Czy można zajść w ciążę przez preejakulat? Do 2011 roku panowało przekonanie, że płyn preejakulacyjny nie zawiera żywych plemników. Badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców podważyło słuszność tej teorii. Do testów zaproszono grupę składających się z 27 mężczyzn. U 37 proc. stwierdzono obecność plemników w ilości wystarczającej do zapłodnienia. W preejakulacie 41 proc. panów uczestniczących w badaniu stwierdzono obecność mniejszej ilości plemników, z których większość była zbyt słaba do zapłodnienia lub obumarła. Należy jednak podkreślić, że do zajścia w ciążę wystarczy jeden żywy plemnik.

Nie ma zatem wątpliwości, że płyn preejakulacyjny może być przyczyną nieplanowanej ciąży, a zależność "preejakulat a dni płodne i dni niepłodne" nie ma tutaj nic do rzeczy - plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety przez dość długi czas (do 5 dni), więc nawet jeżeli do zbliżenia doszło w niepłodnej fazie cyklu, nie można wykluczyć zajścia w nieplanowaną ciążę. Mając to na uwadze należy jasno stwierdzić, że za zawodność stosunku przerywanego, jako naturalnej metody planowania rodziny, odpowiada właśnie preejakulat. Jak się pozbyć tej niedogodności? Niestety, mężczyźni nie mają wpływu na wydzielanie płynu preejakulacyjnego. Transparentny śluz wydostaje się z cewki moczowej bez ich wiedzy, zatem chcąc zminimalizować ryzyko zapłodnienia, konieczne jest stosowanie potwierdzonych i skutecznych metod antykoncepcji.

Zobacz też: Urolog - czym się zajmuje, kiedy należy umówić się na wizytę u lekarza tej specjalizacji?

Więcej o: