Cukrzyca - tykająca bomba zegarowa. Nie ignoruj tych oznak

Szacuje się, że na świecie co druga osoba z cukrzycą nie wie o swojej chorobie lub ignoruje znaki ostrzegawcze. Stan przedcukrzycowy może nie tylko przerodzić się w cukrzycę, ale sam w sobie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jakie są pierwsze oznaki cukrzycy, które powinny dać nam do myślenia?

Więcej o zapobieganiu cukrzycy przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Cukrzyca jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób przewlekłych na świecie. Rozwija się latami i bywa, niestety, lekceważona. Eksperci szacują, że na świecie nawet co druga osoba z cukrzycą nie jest świadoma swojego stanu.

- A to można porównać do tykającej bomby zegarowej, która prowadzi do wszelkiego rodzaju innych powikłań - alarmują naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii. Według polskich statystyk co najmniej 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, z czego około 1 mln nie zdaje sobie z tego sprawy (dane Sanepidu).

Wyraźnym sygnałem ostrzegawczym cukrzycy jest stan przedcukrzycowy. Jest to stan, w którym poziom glukozy we krwi jest powyżej normy, ale jeszcze poniżej progu, który oznacza cukrzycę. Niestety, w 5-10 proc. przypadków przechodzi w pełnowymiarową cukrzycę typu 2. Ponadto nierozpoznany stan przedcukrzycowy grozi rozwojem takich schorzeń, jak przewlekła choroba nerek (PChN), retinopatia cukrzycowa i choroby naczyniowe.

Wczesne zdiagnozowanie stanu przedcukrzycowego i cukrzycy ma kluczowe znaczenie dla późniejszego leczenia oraz dla zapobiegania nasileniu się choroby, oraz powikłaniom. Do grupy ryzyka w przypadku cukrzycy należą osoby z nadwagą i otyłością, w wieku powyżej 40 lat, a także po zawałach serca lub udarze mózgu oraz zażywające leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki). Ponadto do tej grupy zalicza się kobiety po przejściu cukrzycy ciążowej lub cierpiące na zespół policystycznych jajników.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Cukrzyca - nie ignoruj tych oznak

Cukrzyca to podstępna choroba, która przez wiele lat rozwija się w ukryciu. Dopiero stężenie glukozy powyżej 126 mg/dl, czyli już bardzo wysokie, daje o sobie wyraźnie znać. Przy czym należy pamiętać, że istnieją dwa typy cukrzycy - cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2 - które mają inne przyczyny, ale bardzo podobne objawy. Różnica polega na tym, że cukrzyca typu 1 pojawia się szybko i od razu z ciężkimi objawami, a przy cukrzycy typu 2 choroba może pozostawać niezauważona przez wiele lat. Szacunki pokazują, że około 90-95 proc. osób z cukrzycą choruje na typ 2. Ponadto cukrzyca typu 1 dotyka głównie dzieci i bardzo młode osoby, a cukrzyca typu 2 atakuje po 40. roku życia.

Pierwszy sygnał, który powinien nas zaniepokoić to nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi. Niepokojące jest także, gdy chudniemy zbyt szybko, mimo że odżywiamy się jak zwykle i nie stosujemy żadnej restrykcyjnej diety. Oznaką może być też wciąż odczuwany głód, nawet gdy wstało się właśnie od stołu.

Kolejny sygnał to nadmierne łaknienie (niektórzy są w stanie wypić nawet 5 litrów napojów dziennie) oraz nadmierna potliwość. Wiele osób skarży się przy tym na wielomocz, czyli częste oddawanie moczu, szczególnie uciążliwe w nocy. Nasz niepokój powinno wzbudzić wydalanie powyżej 3 litrów moczu dziennie.

Niepokojące jest, gdy mimo dużej ilości wypijanych płynów ciągle czujemy w ustach suchość, a nasza skóra jest nadmiernie przesuszona. Ponadto możemy zauważyć oznaki tzw. rogowacenia ciemnego. To pojawiające się w okolicach szyi oraz na dłoniach i pod pachami warstwy brązowiejącego naskórka.

Następny problem to trudno gojące się rany, nawet małe, które długo się jątrzą. Uwaga też na takie oznaki, jak częste zajady w kącikach ust i afty w jamie ustnej. Cukrzycy towarzyszy ponadto spadek odporności organizmu na infekcje, w tym na infekcje układu moczowego i narządów płciowych. W tym stanie łatwo zarażamy się grzybicą i cierpimy na ropne infekcje skóry.

Zaczynamy też miewać częste nocne skurcze łydek i bóle mięśni bez konkretnego powodu, brak czucia w kończynach lub nadmierna wrażliwość na ucisk. Cukrzyca objawia się także zaburzeniami widzenia spowodowanymi uszkodzeniem naczyń krwionośnych w oku (tzw. retinopatia cukrzycowa). U mężczyzn ukryta cukrzyca może także wiązać się z problemami ze wzwodem.

Więcej o: