Jabłko Adama. Jakie funkcje pełni grdyka i czy mają ją tylko mężczyźni?

Jabłko Adama to inaczej grdyka, która jest charakterystyczna tylko dla mężczyzn, choć posiadają ją również kobiety. Rozwój grdyki związany jest z mutacją, która zachodzi podczas okresu dojrzewania. To właśnie wtedy ma miejsce wzrostu narządu głosu. Za ten proces odpowiedzialny jest testosteron. Głównym zadaniem jabłka Adama jest ochrona krtani, strun głosowych i obniżenie głosu.

Co to jabłko Adama?

Co to jabłko Adama? Jabłko Adama to inaczej grdyka, która jest odpowiedzialna za ochronę krtani i obniżenie głosu. W okresie dojrzewania, jabłko Adama uwypukla się i staje się widoczne. Potoczna nazwa nawiązuje do biblijnego Adama w raju, który zjadł zakazany owoc, jakim było jabłko, które utknęło mu w gardle. Grdyka zbudowana jest z chrząstki i znajduję się na środku szyi - powiększa się podczas okresu dojrzewania. Mocno zaznaczona grdyka występuje częściej u mężczyzn z niskim głosem.

Poważne zmiany w obrębie krtani lekarz może wstępnie ocenić już podczas rutynowego badania gardła.Obrzęk Reinkego: zagrożenie rakiem krtani?

Czasami zdarza się, że jabłko Adama osiąga znaczne rozmiary. Jeśli duże jabłko Adama sprawia, że mężczyźni nie czują się komfortowo, to jest na to rozwiązanie. Duże jabłko Adama można zmniejszyć poprzez wykonanie zabiegu zwanego chondrolaryngoplastyką. Jej celem jest usunięcie części grdyki, która powoduje znaczne zmniejszenie jej widoczności. Wystające jabłko Adama nie jest powodem do obaw. Jest to naturalna cecha, która występuje u mężczyzn. Jednocześnie, mocno zaznaczone i wystające jabłko Adama jest bardziej narażone na urazy mechaniczne.

Jabłko Adama u mężczyzn. Co warto wiedzieć?

Jabłko Adama u mężczyzn jest widoczne na środku szyi. Nie bierze udziału w procesach zachodzących w organizmie. Natomiast zapewnia ochronę krtani, strunom głosowym i obniża tembr głosu. Grdyka u mężczyzn jest ciągle widoczna i porusza się w trakcie jedzenia, picia i mówienia. Ponadto nie we wszystkich przypadkach jabłko Adama musi być widoczne. U wielu mężczyzn grdyka jest schowana w gardle. To zjawisko nie jest powodem do niepokoju. Jej widoczność w dużej mierze zależy od wagi i budowy tchawicy. Powiększone jabłko Adama jest naturalną cechą występującą u mężczyzn.

Zobacz wideo To tylko chrypka? Czasem jest objawem poważnych problemów zdrowotnych

Jabłko Adama u dziewczyn i kobiet

Jabłko Adama u dziewczyn również występuje. Nie jest po prostu widoczne. Uwydatnienie grdyki występuje wyłącznie u mężczyzn. Powiększone jabłko Adama u kobiet może wynikać z problemów zdrowotnych, dlatego należy zgłosić się do lekarza w celu kontroli. Główną przyczyną takiego stanu jest zazwyczaj zaburzenie gospodarki hormonalnej lub uwarunkowania genetyczne. W pojedynczych przypadkach, kiedy jabłko Adama jest zwiększone u dziewczyn czy kobiet, może to oznaczać rozwijającą się chorobę nowotworową, która dotyczy krtani lub tarczycy.

Uderzenie w jabłko Adama: czym może grozić?

Uderzenie w jabłko Adama może przynieść nieprzyjemne dolegliwości. Uraz w okolicy tego miejsca może skutkować:

  • dusznością,
  • ślinotokiem,
  • trudnościami w przełykaniu, 
  • może dojść do przesunięcia się tchawicy lub krtani. 

Uderzenia w jabłko Adama są częste i wywołują ból. Sportowcy uprawiający taekwondo zdają sobie sprawę, że cios wymierzony w okolicę szyi, a w tym w grdykę może powodować częściową lub całkowitą utratę przytomności, albo problemy z oddychaniem. W skrajnych przypadkach, kiedy cios jest silny, może dojść do złamania chrząstki, co może powodować śmierć na skutek doznanego szoku. Do innych objawów należą krwotok wewnętrzny, obrzęk błon śluzowych krtani i tchawicy.

Choroby tarczycy częściej dotykają kobietyChoroby tarczycy - jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Jakie są objawy daje chora tarczyca i jak wygląda leczenie?

Jabłko Adama boli. Dlaczego?

Jabłko Adama boli najczęściej w wyniku urazu mechanicznego. Ból jest objawem i skutkiem uderzenia lub występuje przy uszkodzeniu tworzącej się chrząstki. Ból jabłka Adama może się również pojawić w przebiegu infekcji dróg oddechowych, któremu towarzyszą chrypka, ból gardła czy kaszel. Co więcej, jabłko Adama może wywoływać ból w przypadku toczącego się procesu nowotworowego krtani. Grdyka jest wrażliwym punktem na szyi. Jeśli ból nie ustępuje, warto wybrać się do lekarza, aby dotrzeć do jego przyczyny.

Zobacz też: Zapalenie krtani: jak sobie z tym radzić. Domowe sposoby na zapalenie krtani

Więcej o: