Więcej ważnych informacji dotyczących zdrowia znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Rak jajnika jest niestety nazywany również cichym zabójcą. Wszystko ze względu na początkowo bezobjawowy lub lekki przebieg. Nowotwory te często wykrywa się dopiero w zaawansowanych, zagrażających życiu stadiach.
Ze względu na rokowania i wzrost, rozróżnia się dwa typy raka jajnika:
Typ I - jest dużo rzadszy i rozwija się na podłożu łagodnych nowotworów jajnika lub nowotworów o granicznej złośliwości. Dopiero po pewnym czasie dochodzi do rozprzestrzenienia się w jamie otrzewnej. Rokuje nieco lepiej niż typ II, często też wykrywa się go wcześniej,
Typ II - występuje dużo częściej i od samego początku rozwija się jako złośliwy nowotwór. W wielu przypadkach nie da się też zauważyć wyraźnego guza w jajniku, a choroba szybko rozprzestrzenia się po jamie otrzewnej. Niestety, rokowania w przypadku tego typu nowotworu, zazwyczaj są złe. Najczęściej wykrywa się go dopiero w III i IV stopniu zaawansowania.
Dolegliwości zazwyczaj dają o sobie znać dopiero w zaawansowanych stadiach choroby, gdy zmiany mają już kilka centymetrów. Jednak istnieje kilka symptomów, które mogą pojawić się wcześniej. Są to:
Później pojawić się mogą:
Ponadto, u osób w zaawansowanym stadium choroby, oprócz guza w jajniku, pojawić się może płyn w jamie brzusznej lub opłucnej. Poza tym stwierdza się podwyższone stężenie antygenu CA-125.
Niestety, objawy raka jajnika są na tyle mało charakterystyczne, że łatwo można pomylić je z inną chorobą. Pacjentkom wydaje się czasem, że mają po prostu wzdęcia lub zaparcia.
Jak wyjaśniła w rozmowie z serwisem Medonet dr n. med. Dominika Trojnarska, ginekolog z Centrum Medycznego Superior, jest też bardzo dużo chorób, które mogą wywołać wodobrzusze, które występuje czasem przy nowotworze jajnika. - Choćby marskość wątroby. Jeśli chodzi o schorzenia ginekologiczne, to takie same objawy daje też rak jajowodów lub rak otrzewnej. To kolejne nowotwory, które trudno jest dostrzec. Co więcej, dopiero z informacji patologa dowiadujemy się, z jakiego rodzaju nowotworem mamy do czynienia, o ile w trakcie operacji nie ustalimy, z którego organu się on wywodzi - tłumaczyła specjalistka.
Choć aktualnie nie istnieją skuteczne badania profilaktyczne w kierunku tego nowotworu, lekarze zalecają regularne wizyty ginekologiczne oraz zdrowy tryb życia i odżywiania i ograniczenie czynników ryzyka.
Specjaliści przeprowadzają też wywiad z pacjentkami, aby sprawdzić, czy w ich rodzinie występował tego rodzaju nowotwór. W takich przypadkach zaleca się przeprowadzenie badań genetycznych na mutacje genów BRCA1 i BRCA2. Z uwagi na duże ryzyko zachorowania na raka jajnika u nosicielek tych mutacji zaleca się obustronne wycięcie przydatków po zakończeniu planów związanych z posiadaniem dzieci.