Staw skokowy łączy kość strzałkową i piszczelową z kośćmi stopy. Jest zbudowany z dwóch części - górnej i dolnej.
Staw skokowy górny tworzą końce kości:
Od zewnętrznej strony, pokrywa je torebka stawowa, która ma za zadanie wydzielać maź ograniczającą tarcie na powierzchniach stawowych. Obszar ten wzmacniają silne więzadła:
Staw skokowy dolny jest podzielony na staw skokowy przedni (skokowo-piętowo-łódkowy) i staw skokowy tylni (skokowo-piętowy). Część przednia ma postać wypukłej powierzchni, wzmocnionej przez więzadło piętowo-łódkowe podeszwowe, piętowo-łódkowe i skokowo-łódkowe. Tylną część wzmacniają 4 więzadła: skokowo-piętowe tylne, skokowo-piętowe przednie, skokowo-piętowe przyśrodkowe, skokowo-piętowe boczne.
Skomplikowana budowa stawu skokowego sprawia, że jest on narażony na występowanie urazów. W przypadku nieskomplikowanych skręceń, lekarz może przeprowadzić rozpoznanie na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania manualnego. Skręcenia nie są jednak jedynymi urazami, które dotykają staw skokowy. RTG i inne badania obrazowe mogą okazać się niezbędne w poważniejszych przypadkach.
W przebiegu skręcenia dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Rozróżnia się 3 stopnie tego urazu:
Lekkie skręcenia wymagają jedynie okładów z lodu. Lekarz może też założyć bandaż elastyczny. Poważniejsze urazy stosuje się unieruchomienie opatrunkiem gipsowym.
Pod pojęciem zwichnięcia należy rozumieć nieprawidłowe przemieszczenie się kości względem siebie. Dotyczy to także innych powierzchni, które składają się na staw. Równocześnie, dochodzi do rozerwania torebki stawowej i więzadeł. Zwichnięte elementy trzeba szybko nastawić.
Złamanie zamknięte objawia się silnym bólem w stawie, obrzękiem, zasinieniem i ograniczeniem ruchomości. Leczenie polega na złożeniu i unieruchomieniu kości. Jeżeli doszło do złamania z przemieszczeniem, nie obejdzie się bez operacji odtwarzającej staw.
W poważniejszych przypadkach może się okazać, że powrót do pełnej sprawności będzie wymagał rehabilitacji. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na staw skokowy, wykonywane pod nadzorem specjalisty, przywrócą prawidłową funkcję tego obszaru.
Zobacz też: Reumatyzm - objawy. Najczęstsze symptomy choroby reumatycznej