Staw skokowy: budowa, najczęstsze urazy, leczenie

Staw skokowy to jedna z najbardziej skomplikowanych części układu kostno-stawowego. Jako element łączący kości podudzia i stopy, stanowi coś w rodzaju fundamentu podpierającego ciało. Ze względu na swoją budowę i funkcję, jest narażony na mniej lub bardziej poważne kontuzje. Jak zbudowany jest staw skokowy? Jakie urazy tego miejsca należą do najczęstszych?

Staw skokowy: budowa

Staw skokowy łączy kość strzałkową i piszczelową z kośćmi stopy. Jest zbudowany z dwóch części - górnej i dolnej.

Staw skokowy górny tworzą końce kości:

Od zewnętrznej strony, pokrywa je torebka stawowa, która ma za zadanie wydzielać maź ograniczającą tarcie na powierzchniach stawowych. Obszar ten wzmacniają silne więzadła:

  • skokowo-strzałkowe przednie,
  • skokowo-strzałkowe tylne,
  • przyśrodkowe
  • piętowo strzałkowe.

Staw skokowy dolny jest podzielony na staw skokowy przedni (skokowo-piętowo-łódkowy) i staw skokowy tylni (skokowo-piętowy). Część przednia ma postać wypukłej powierzchni, wzmocnionej przez więzadło piętowo-łódkowe podeszwowe, piętowo-łódkowe i skokowo-łódkowe. Tylną część wzmacniają 4 więzadła: skokowo-piętowe tylne, skokowo-piętowe przednie, skokowo-piętowe przyśrodkowe, skokowo-piętowe boczne. 

Pierwszym symptomem wody w kolanie jest jego ból, ograniczona ruchomość i opuchliznaWoda w kolanie - jak ją rozpoznać? Czy zejdzie sama? Jak ją rozpoznać?

Staw skokowy: najczęściej występujące urazy i leczenie

Skomplikowana budowa stawu skokowego sprawia, że jest on narażony na występowanie urazów. W przypadku nieskomplikowanych skręceń, lekarz może przeprowadzić rozpoznanie na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania manualnego. Skręcenia nie są jednak jedynymi urazami, które dotykają staw skokowy. RTG i inne badania obrazowe mogą okazać się niezbędne w poważniejszych przypadkach. 

Skręcenie stawu skokowego

W przebiegu skręcenia dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Rozróżnia się 3 stopnie tego urazu:

  • naciągnięcie więzadeł: najlżejszy stopień. Jakie objawy daje wówczas skręcony staw skokowy? Opuchnięty obszar wokół stawu, mały krwiak, tkliwość i bolesność - oto najczęstsze symptomy;
  • naderwanie więzadeł: II stopień, w którym występują identyczne objawy, co w pierwszym, ale bardziej nasilone;
  • rozerwanie więzadeł: III stopień, w którym dochodzi do przerwania ciągłości więzadeł. Jakie objawy daje wówczas staw skokowy? Ból o znacznym nasileniu  i duży obrzęk - to najwyraźniejsze symptomy.

Lekkie skręcenia wymagają jedynie okładów z lodu. Lekarz może też założyć bandaż elastyczny. Poważniejsze urazy stosuje się unieruchomienie opatrunkiem gipsowym.

Zobacz wideo Ręka znowu złamana. Operacja to lepsze wyjście?

Zwichnięcie stawu skokowego

Pod pojęciem zwichnięcia należy rozumieć nieprawidłowe przemieszczenie się kości względem siebie. Dotyczy to także innych powierzchni, które składają się na staw. Równocześnie, dochodzi do rozerwania torebki stawowej i więzadeł. Zwichnięte elementy trzeba szybko nastawić. 

Łuszczycowe zapalenie stawówŁuszczycowe zapalenie stawów: objawy, rokowania, leczenie

Złamanie stawu skokowego

Złamanie zamknięte objawia się silnym bólem w stawie, obrzękiem, zasinieniem i ograniczeniem ruchomości. Leczenie polega na złożeniu i unieruchomieniu kości. Jeżeli doszło do złamania z przemieszczeniem, nie obejdzie się bez operacji odtwarzającej staw. 

W poważniejszych przypadkach może się okazać, że powrót do pełnej sprawności będzie wymagał rehabilitacji. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na staw skokowy, wykonywane pod nadzorem specjalisty, przywrócą prawidłową funkcję tego obszaru.

Zobacz też: Reumatyzm - objawy. Najczęstsze symptomy choroby reumatycznej

Więcej o: