Srom: jak jest zbudowany i jakie pełni funkcje?

Srom to zewnętrzne narządy płciowe kobiety, których najistotniejszą funkcją jest ochrona pochwy - przed urazami mechanicznymi i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jak jest zbudowany i na jakie choroby jest narażony? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Srom: co to jest?

Srom to ogół zewnętrznych narządów płciowych żeńskich. Potocznie, kobiece narządy płciowe często nazywane są pochwą. To spory błąd, ponieważ pochwa to tylko jeden z wielu elementów układu rozrodczego, nie zewnętrznego, a wewnętrznego. 

Srom: budowa

Na zewnętrzne narządy płciowe kobiety składa się dziesięć elementów:

  • wzgórek łonowy,
  • przedsionek pochwy (wraz z ujściami gruczołów przedsionkowych),
  • łechtaczka
  • napletek łechtaczki,
  • wędzidło łechtaczki,
  • wędzidło warg sromowych mniejszych
  • spoidło przednie warg sromowych większych,
  • spoidło tylne warg sromowych większych,
  • wargi sromowe mniejsze,
  • wargi sromowe większe.
Zobacz wideo Brzydki zapach z pochwy? Może oznaczać groźną chorobę!

Srom: jakie pełni funkcje?

Podstawową rolą sromu, a dokładnie - warg sromowych mniejszych i większych, jest ochrona pochwy przed urazami mechanicznymi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Gruczoły przedsionkowe, czyli gruczoły Bartholina, są rozmieszczone w sposób symetryczny po obu stronach przedsionka pochwy. Wydzielają śluz niezbędny do jej odpowiedniego nawilżenia, głównie w trakcie zbliżenia, ale nie tylko. Łechtaczka odpowiada natomiast za odczuwanie rozkoszy w trakcie stosunku. Pod wpływem pobudzenia seksualnego, wypełnia się krwią i zwiększa swoją objętość, zupełnie jak prącie. Jest to jedyny narząd w ciele kobiety, który odpowiada wyłącznie za przyjemność seksualną. 

Wygląd sromu i srom po porodzie

Wygląd sromu jest cechą osobniczą. Oznacza to, że zewnętrzne narządy płciowe nie zawsze wyglądają dokładnie tak, jak przedstawiają to rysunki poglądowe. Przykładowo, u niektórych kobiet wargi sromowe większe całkowicie zakrywają mniejsze, u innych mniejsze nieznacznie wystają poza większe. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to przerośnięty srom. O defekcie nazywanym przerostem warg sromowych należy mówić wyłącznie w sytuacji, w której kobieta odczuwa dyskomfort wynikający z długości warg mniejszych.

Niektóre kobiety uskarżają się na ciemny srom. To kolejna cecha osobnicza, która nie wskazuje na schorzenie w obszarze układu płciowego. Należy jednak podkreślić, że zewnętrzne narządy płciowe mogą przybrać ciemniejszy odcień w przebiegu innych chorób, np. insulinooporności

Przebarwienia sromu mogą pojawić się także w okresie ciąży. W tym czasie, często pojawia się też obrzęk, ale najczęściej nie jest to niepokojący objaw. Pod wpływem działania hormonów, do narządów płciowych dociera więcej krwi. Właśnie ten czynnik decyduje o wystąpieniu wymienionych wyżej zmian.

Po porodzie, srom stopniowo wraca do normalnego stanu, ale jest to dość długi proces. Zdarza się, że po urodzeniu dziecka, ciało kobiety staje się bardziej podatne na infekcje.

Zobacz też: Pieczenie pochwy - przyczyny i leczenie

Więcej o: