Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych
Wszywką alkoholową określa się farmakoterapię pomocniczą stosowaną w leczeniu alkoholizmu. Pod tą nazwą kryje się implant wszywkowy, czyli wszczepiane podskórnie tabletki zawierające substancję czynną - disulfiram. Ich działanie utrzymuje się przez kilka miesięcy.
Po implantacji tabletki zaczynają uwalniać substancję czynną, której zadaniem jest hamowanie metabolizmu alkoholu. W rezultacie, po spożyciu alkoholu w ustroju zaczyna odkładać się aldehyd octowy, który nie ulega przekształceniu do postaci kwasu octowego. Osoba, która poddała się zabiegowi, a która sięgnęła po alkohol, odczuwa szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak:
Oprócz tego, pojawia się nagłe i silne zaczerwienienie twarzy. Takie działanie leku ma za zadanie wywołać awersję do alkoholu.
Wszywki to jałowe tabletki, które zostają zaimplantowane podskórnie przez lekarza. Zabieg przewiduje rozmieszczenie kilku tabletek (zwykle od 8 do 10) podpowięziowo. W pierwszej kolejności, chirurg wykonuje niewielkie nacięcie (zwykle na pośladku lub pod łopatką), następnie umieszcza lek we właściwym miejscu i zaszywa ranę. Procedura trwa najwyżej 30 minut i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Ważne - zabiegowi implantacji wszywki alkoholowej mogą poddać się osoby, które przez minimum 12 godz. pozostają w stanie abstynencji.
Tak jak każdy inny lek, wszywka alkoholowa może wywoływać pewne działania niepożądane. Główne skutki uboczne to:
U osób, które poddały się zabiegowi, bardzo rzadko można zaobserwować stany depresyjne, stany paranoiczne, schizofrenię, manię lub reakcje psychotyczne. Możliwa jest też alergiczna reakcja skóry.
Wszywka alkoholowa ma działać do 8 miesięcy. Jak wynika z opinii lekarzy i pacjentów, substancja czynna utrzymuje swoje działanie przez okres dłuższy niż gwarantowany, nawet do 12 miesięcy. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że wszywka nie jest niezwodnym lekiem na uzależnienie od alkoholu, a jedynie elementem składowym terapii. Podstawą wyleczenia jest przede wszystkim silna wola osoby uzależnionej i chęć pozbycia się nałogu.
Cena zabiegu implantacji wszywki alkoholowej jest uzależniona od dawki leku i miejscowości, w której procedura ma być przeprowadzona. Uśredniony koszt zamyka się w przedziale 300-500 zł.
Zabieg umieszczenia wszywki alkoholowej może być wykonany w gabinetach chirurgicznych, które oferują taką usługę. Warto tu zaznaczyć, że tego rodzaju terapia nie jest refundowana przez NFZ - pacjent musi w całości ponieść koszty jej przeprowadzenia.
Zobacz też: Kodeina - jako narkotyk? Działanie i skutki uboczne stosowania kodeiny