18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Wszywka alkoholowa. Na czym polega leczenie disulfiramem?

Wszywka alkoholowa to środek farmakologiczny implantowany podskórnie, który znajduje zastosowanie w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Wydawany jest jedynie z przepisu lekarza i może być stosowany wyłącznie pod nadzorem specjalisty. Jak działa ten specyfik? Jak długo wydzielana jest substancja czynna i jak wygląda zabieg implantacji?

Wszywka alkoholowa: co to za środek?

Wszywką alkoholową określa się farmakoterapię pomocniczą stosowaną w leczeniu alkoholizmu. Pod tą nazwą kryje się implant wszywkowy, czyli wszczepiane podskórnie tabletki zawierające substancję czynną - disulfiram. Ich działanie utrzymuje się przez kilka miesięcy. 

Uzależnienia Uzależnienie: rodzaje uzależnień, leczenie

Wszywka alkoholowa: jak działa?

Po implantacji tabletki zaczynają uwalniać substancję czynną, której zadaniem jest hamowanie metabolizmu alkoholu. W rezultacie, po spożyciu alkoholu w ustroju zaczyna odkładać się aldehyd octowy, który nie ulega przekształceniu do postaci kwasu octowego. Osoba, która poddała się zabiegowi, a która sięgnęła po alkohol, odczuwa szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak:

  • zawroty głowy,
  • nudności
  • wymioty,
  • kołatanie serca,
  • uderzenie gorąca.

Oprócz tego, pojawia się nagłe i silne zaczerwienienie twarzy. Takie działanie leku ma za zadanie wywołać awersję do alkoholu. 

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Wszywka alkoholowa: jak to wygląda?

Wszywki to jałowe tabletki, które zostają zaimplantowane podskórnie przez lekarza. Zabieg przewiduje rozmieszczenie kilku tabletek (zwykle od 8 do 10) podpowięziowo. W pierwszej kolejności, chirurg wykonuje niewielkie nacięcie (zwykle na pośladku lub pod łopatką), następnie umieszcza lek we właściwym miejscu i zaszywa ranę. Procedura trwa najwyżej 30 minut i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Ważne - zabiegowi implantacji wszywki alkoholowej mogą poddać się osoby, które przez minimum 12 godz. pozostają w stanie abstynencji. 

Wszywka alkoholowa: skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, wszywka alkoholowa może wywoływać pewne działania niepożądane. Główne skutki uboczne to:

  • senność,
  • nudności,
  • wymioty,
  • większa męczliwość,
  • dziwny posmak w ustach (przypominający smak czosnku lub metalu),
  • przemijające zaburzenia wzwodu.

U osób, które poddały się zabiegowi, bardzo rzadko można zaobserwować stany depresyjne, stany paranoiczne, schizofrenię, manię lub reakcje psychotyczne. Możliwa jest też alergiczna reakcja skóry.

Wszywka alkoholowa - opinie

Wszywka alkoholowa ma działać do 8 miesięcy. Jak wynika z opinii lekarzy i pacjentów, substancja czynna utrzymuje swoje działanie przez okres dłuższy niż gwarantowany, nawet do 12 miesięcy. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że wszywka nie jest niezwodnym lekiem na uzależnienie od alkoholu, a jedynie elementem składowym terapii. Podstawą wyleczenia jest przede wszystkim silna wola osoby uzależnionej i chęć pozbycia się nałogu.

Nikotyna jest substancją szkodliwą dla organizmu, a przez wiele osób uważana jest wręcz za legalny narkotyk. Nikotyna - wpływ na zdrowie i uzależnienie od nikotyny

Wszywka alkoholowa - cena

Cena zabiegu implantacji wszywki alkoholowej jest uzależniona od dawki leku i miejscowości, w której procedura ma być przeprowadzona. Uśredniony koszt zamyka się w przedziale 300-500 zł.

Wszywka alkoholowa: gdzie zrobić?

Zabieg umieszczenia wszywki alkoholowej może być wykonany w gabinetach chirurgicznych, które oferują taką usługę. Warto tu zaznaczyć, że tego rodzaju terapia nie jest refundowana przez NFZ - pacjent musi w całości ponieść koszty jej przeprowadzenia. 

Zobacz też: Kodeina - jako narkotyk? Działanie i skutki uboczne stosowania kodeiny

Więcej o: