Nietypowe objawy cukrzycy. Co powinno skłonić cię do wizyty u lekarza?

Nietypowe objawy cukrzycy mogą być łatwo zlekceważone ze względu na swój nieswoisty charakter. Cukrzyca - choroba cywilizacyjna XXI wieku - daje szereg symptomów, przy czym wśród nich znajduje się wiele objawów łatwych do przeoczenia. To sprawia, że wiele osób nie łączy swoich dolegliwości z tą chorobą, a rozpoznanie odbywa się z opóźnieniem. Na co należy zwrócić uwagę?

Nietypowe objawy cukrzycy typu 2. Na co trzeba zwracać uwagę?

Nietypowe objawy cukrzycy, jak sama nazwa wskazuje nie są w pierwszej kolejności kojarzone właśnie z tym schorzeniem. Cukrzyca należy do najszybciej rozwijających się chorób na całym świecie. W samej Polsce choruje na nią kilka milionów osób, przy czym należy zaznaczyć, że wskazanie dokładnej liczby nie jest możliwe. Wynika to z faktu, że nie wszystkie przypadki cukrzycy zostają zdiagnozowane, co nie jest rezultatem błędów lekarskich, a niechęci pacjentów do wykonywania regularnych badań kontrolnych. Zdarza się, że do wizyty u specjalisty nie skłaniają same objawy, które nie nasuwają skojarzeń właśnie z tą chorobą. Dlatego warto wiedzieć, na jakie symptomy należy być wyczulonym.

Glukometr to urządzenie, dzięki któremu osoba chora na cukrzycę może szybko i skutecznie sprawdzić poziom cukru we krwi Poziom cukru na czczo. Jaki jest prawidłowy?

Nietypowe objawy cukrzycy: ciemne obszary na skórze

Sygnałem alarmowym są ciemniejsze (o brązowym zabarwieniu) obszary skóry, występujące głównie na kolanach, łokciach i stopach. Niepokój powinna wzbudzić także ciemna linia na karku, przebiegająca wzdłuż miejsca, w którym zagina się skóra. To tzw. rogowacenie ciemne, wskazujące na rozwijającą się cukrzycę. 

Nietypowe objawy cukrzycy: częste infekcje

W przebiegu cukrzycy dochodzi do upośledzenia funkcji układu immunologicznego. W rezultacie, chory może zaobserwować często nawracające i trudne do wyleczenia infekcje. W przypadku kobiet, charakterystyczne są stany zapalne układu moczowego i infekcje intymne. 

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Nietypowe objawy cukrzycy: wzmożona drażliwość

Cukrzycy często towarzyszy nawracające uczucie irytacji i huśtawki nastrojów. Ten objaw jest rezultatem nagłych zmian poziomu cukru we krwi, które wynikają z niestabilności niekontrolowanej glikemii. 

Nietypowe objawy cukrzycy: kwaśny oddech

Przez większość osób kwaśny oddech jest kojarzony z problemami trawiennymi. Nic bardziej mylnego. To objaw kwaśnicy ketonowej - nagłego stanu, który realnie zagraża zdrowiu i życiu. Do wystąpienia kwaśnicy dochodzi w następstwie gwałtownego rozkładu tkanki tłuszczowej. W rezultacie, w wątrobie powstają ciała ketonowe, charakteryzujące się kwaśnym odczynem.

Nietypowe objawy cukrzycy: zawroty głowy

Większość osób kojarzy zawroty głowy z przemęczeniem lub głodem. Należy jednak stanowczo podkreślić, że taki stan może mieć znacznie poważniejszą przyczynę. Chorym na cukrzycę często towarzyszy wzmożone oddawanie moczu, następstwem czego jest odwodnienie organizmu. Taki stan wywiera bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Nietypowe objawy cukrzycy: częste oddawanie moczu

Skoro o częstym oddawaniu moczu mowa - to kolejny nietypowy objaw cukrzycy. Osoby, które muszą częściej korzystać z toalety, powinny niezwłocznie udać się do lekarza. Gdy poziom cukru we krwi osiąga wysoką wartość, dochodzi do zwiększonej produkcji moczu. Taki stan jest nazywany jest poliurią. Wymieniając nietypowe objawy cukrzycy u dzieci, na pierwszym miejscu należy wskazać właśnie częstomocz

Nietypowe objawy cukrzycy: zaburzenia erekcji

Problemy ze wzwodem, które mogą pojawić się w przebiegu cukrzycy, mają podłoże neurologiczne. Ten objaw jest wynikiem uszkodzeń, które powstają w obszarze nerwów i naczyń krwionośnych. Dysfunkcje seksualne to nietypowe objawy cukrzycy typu 2 u mężczyzn, które mogą, ale nie muszą wystąpić. 

cukrzyca u dzieci Cukrzyca u dzieci. Jak się objawia? Co powinno zaniepokoić rodziców?

Nietypowe objawy cukrzycy: problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi

Niekontrolowany przyrost wagi i nieuzasadniona utrata masy ciała to nietypowe objawy cukrzycy typu 2 i typu 1. W pierwszym przypadku, brak insuliny uniemożliwia organizmowi czerpanie energii z glukozy, co doprowadza do wystąpienia napadów głodu i zwiększenia wagi. W drugim, z tego samego powodu ustrój sięga po zapasy energetyczne w postaci białka i tłuszczu, czego następstwem jest utrata wagi.

Zobacz też: Dieta cukrzycowa. Jak powinien wyglądać jadłospis diabetyka?

Więcej o: