Omega-3 pochodzenia roślinnego poprawia zdrowie, zmniejsza ryzyko chorób serca

Włącz do swojej diety orzechy włoskie, siemię lniane i oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy czy sojowy - obniżysz ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi. Wystarczy łyżka oleju dziennie, aby wspierać zdrowie serca.

Więcej o zdrowym stylu życia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Prozdrowotne działanie kwasów omega-3 od dawna nie budzi wątpliwości. Za główne źródło tego związku uważa się ryby i owoce morza. Ale najnowsze badania zdają się wskazywać, że na zdrowie serca mają istotny wpływ także omega-3 pochodzenia roślinnego.

Kwasy tłuszczowe omega-3 to takie, w których ostatnie wiązanie podwójne między atomami węgla znajduje się przy trzecim atomie węgla licząc od końca. Należy do nich kwas dokozaheksaenowy (DHA),  kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas α-linolenowy (ALA). Najnowszy przegląd badań na temat wpływu kwasów omega-3 na zdrowie pokazał, jak ważna dla zdrowia serca jest dieta bogata w ALA.

- Z przeanalizowanych badań obserwacyjnych wynika, że większe spożycie kwasu α-linolenowego (ALA) wiąże się z 10 proc. niższym ryzykiem rozwoju choroby sercowo-naczyniowej i 20 proc. zmniejszeniem ryzyka zgonu z powodu choroby wieńcowej - piszą naukowcy z Pennsylvania State University na łamach czasopisma "Advances in Nutrition".

Źródłem tych korzystnych dla serca związków tłuszczowych są pokarmy pochodzenia roślinnego, przede wszystkim orzechy włoskie, siemię lniane, a także olej lniany.

Ludzie mogą nie lubić ryb i owoców morza z różnych powodów, ale nadal ważne jest, aby spożywali omega-3, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i dbać o ogólny stan zdrowia. Omega3 pochodzące z roślin, w postaci orzechów włoskich lub siemienia lnianego, mogą działać podobnie, zwłaszcza gdy zostaną włączone do zdrowej diety, bogatej w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste

- mówi Penny Kris-Etherton, profesor nauk żywieniowych w Pennsylvania State University, współautorka badania.

Ponadto wiele wskazuje na to, że omega-3 pochodzenia roślinnego działają synergicznie z omega-3, pozyskanym z ryb czy owoców morza.

Zobacz wideo Najpopularniejsze oleje: który najzdrowszy? Czy oliwa zasłużyła na swoją dobrą opinię?

Wystarczy łyżka oleju lnianego dziennie

Badacze odkryli, że kwasy omega-3 pochodzenia roślinnego (ALA) obniżają poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL ("złego cholesterolu") oraz triglicerydów, regulują ciśnienie krwi oraz na łagodzą stany zapalnych w organizmie.

Aktualne wytyczne dietetyczne mówią, że kwasy omega-3 powinny dostarczać od 0,6 do 1 proc. całkowitej energii na dzień. Po przeliczeniu stanowi to około 1,1 grama dziennie dla kobiet i 1,6 grama dla mężczyzn. Zatem nie jest tak trudno zapewnić sobie wystarczającą ilość dobroczynnych związków, tak aby wspierać zdrowie serca. To jedna łyżeczka oleju lnianego lub około 15 g orzechów włoskich.

Źródła: MedicalXPress.com, Advances in Nutrition

Więcej o: