Czy dieta może sprawić, że chemioterapia będzie skuteczniejsza u pacjentów z rakiem trzustki

Dieta ketogeniczna jako środek wspomagający terapię antynowotworową? Badania prowadzone na zwierzętach sugerują, że ta niskowęglowodanowa i niskobiałkowa dieta zmienia metabolizm raka trzustki, co z kolei zwiększa wrażliwość guza na chemioterapię.

Więcej o chorobach nowotworowych i walce z nimi przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Doświadczenie przeprowadzone na myszach z rakiem trzustki pokazało, że po zmodyfikowaniu sposobu odżywiania zwierząt podczas chemioterapii, ich szanse na przeżycie wzrosły aż trzykrotnie (w porównaniu z efektami samej chemioterapii). Dietą, która wraz z terapią lekową pomogła zatrzymać guza, to niskowęglowodanowa i niskobiałkowa dieta ketogeniczna. Eksperyment został przeprowadzony przez Translational Genomics Research Institute (TGen) w Arizonie przy współudziale Ludwig Institute for Cancer Research, oddział w Princeton. Z publikacją można się zapoznać na łamach czasopisma "Med".

Dieta ketogeniczna (dieta keto) to sposób odżywiania się polegający na radykalnym zmniejszeniu węglowodanów i białek w posiłkach na rzecz tłuszczów. Klasyczna wersja diety keto zakłada, że na 3 lub 4 g tłuszczu może przypaść tylko 1 gram węglowodanów i białka. Źródłem tłuszczu są oleje roślinne, masło i orzechy oraz wysokotłuszczowe dania z morskich ryb czy mięsa. Białko pozyskujemy z mięsa i wędlin. Do tego dochodzą warzywa i owoce o niskiej zawartości cukru, takie jak grapefruit, awokado, cukinia, kapusta kiszona, ogórki kiszone, brokuły, kalafior, sałata i inne warzywa liściaste (jarmuż, szpinak).

Zagłodzić raka

Gruczolakorak przewodowy trzustki to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów atakujących ludzi. Wiąże się z bardzo złymi rokowaniami. Lekarze wciąż próbują znaleźć skuteczną terapię, które dawałaby więcej szans chorym. Pomysł, by sprawdzić, jaka dieta może być tutaj pomocna, to przykład nietypowego podejścia do leczenia tej strasznej choroby.

- Chociaż sama w sobie dieta ketogeniczna jest nieskuteczna, to jednak w połączeniu z obecnie stosowaną, standardową chemioterapią, taki sposób odżywiania się może zaburzać rozrost guza i dzięki temu znacznie wydłużyć przeżycie - piszą naukowcy w podsumowaniu.

Jak zauważa dr med. Daniel D. Von Hoff, jeden z autorów badania, okazuje się, że dieta ketogeniczna tworzy "mikrośrodowisko, w którym chemioterapia może być skuteczniejsza w usuwaniu guza".

Przede wszystkim dieta ketogeniczna obniża poziom cukru w guzie, czyli tak naprawdę pomaga "zagłodzić" raka. Dieta ketogeniczna wiąże się także ze wzrostem stężenia ciał ketonowych w wątrobie, a te nie są zbyt przyjazne dla nowotwora trzustki. Dodatkowo aktywizuje geny prozapalne w guzie, dzięki czemu znacznie go osłabia.

Do chemioterapii użyto kombinacji trzech leków: gemcytabiny, nab-paklitakselu oraz cisplatyny. Była to  terapia opracowana przez naukowców z TGen.

Takie laboratoryjne odkrycia muszą zostać jeszcze przetestowane w warunkach klinicznych z udziałem ludzi. Pod koniec 2020 roku rozpoczęto rekrutację ochotników w pięciu ośrodkach w USA, zajmujących się leczeniem raka trzustki. W tej chwili 40 pacjentów przygotowuje się do udziału w tym eksperymencie. Naukowcy planują prowadzić badania do czerwca 2023 roku. Dopiero wtedy będą mogli stwierdzić, czy  korzyści z diety ketogenicznej dotyczą także ludzi z rakiem trzustki.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - trzustka

Źródła: MedicalXPress.com, MED

Więcej o: