Proteza szkieletowa to protetyczne uzupełnienie stomatologiczne, które stosowane jest, gdy ma się styczność z brakami w uzębieniu. Stosowane są głównie u pacjentów, którzy ze względu na próchnicę stracili własne zęby lub gdy ich brak jest konsekwencją chorób przyzębia. Proteza szkieletowa górna tak samo jak proteza szkieletowa dolna, wykonana jest z metalowych elementów, które pokryte są akrylem. Wyróżnić możemy rodzaje protez ze względu na mocowanie:
Każdą protezę szkieletową wykonuje się indywidualne dla pacjenta. Czynnikami, które bierze się pod uwagę przy projektowaniu protezy, jest budowa jamy ustnej i ilość pozostałych zębów. Po co się wykonuje protezy? Mają one umożliwić żucie i gryzienie pokarmów. Działanie takich protez w dużej mierze zbliżone jest do działania fizjologicznego układu w jamie ustnej.
Specjalista może nakazać uzupełnienie ubytków w uzębieniu nie tylko ze względów czysto estetycznych, lecz przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Braki w uzębieniu powodują niekorzystne zmiany w układzie kostnym szczęki. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim: nieprawidłowości w zgryzie, a także w ułożeniu zębów, przez co pozostałe zęby mogą się szybciej ścierać. Pojawić mogą się również bóle w stawach żuchwowo-skroniowych.
Jedną z największych zalet protez szkieletowych jest ich wykonanie. Wykorzystanie metalu sprawia, że są one mniejsze, jednocześnie bardziej komfortowe w użytkowaniu. Przez słowo "komfort" mamy na myśli to, że proteza szkieletowa jest stabilniejsza, co wpływa na lepsze samopoczucie pacjenra podczas mówienia i spożywania posiłków. Protezy szkieletowe, które są wykonane z metalu są o wiele trwalsze niż protezy akrylowe i łatwiejsze w utrzymaniu (zarówno proteza szkieletowa górna, jak i proteza szkieletowa dolna), przez co ryzyko powstania infekcji w jamie ustnej jest o wiele mniejsze.
Największą zaletą protez szkieletowych na zatrzask kulkowy jest przede wszystkim ich stabilność. Podczas jedzenia lub mówienia, a nawet aktywności fizycznej nie ulegają one przesunięciu, przez co jest zmniejszone ryzyko, że proteza wypadnie. Proteza szkieletowa bezklamrowa nie należy do najtańszych i koszt takiej protezy wynosi około 1500 zł. Taka cena utrzymuje się bez znaczenia na miejsce umieszczenia protezy - nieważne czy jest to proteza szkieletowa bezklamrowa dolna, czy górna.
Proteza szkieletowa to bez wątpienia bardzo pożądany sposób zastąpienia uzębienia. Jest ona nie tylko wytrzymalsza od protezy wykonanej z akrylu, lecz także jest ją łatwiej utrzymać w czystości. Proteza szkieletowa ma opinie bardzo przychylne wśród pacjentów. Wszystko to przez jej fizjologiczne działanie, a także wysoką wytrzymałość. Działanie fizjologiczne takiego rodzaju protezy polega na tym, że siła żucia przenoszona jest na wszystkie zęby (również te w protezie szkieletowej), a nie na błonę śluzową i dziąsła. Wszystko to można zawdzięczać budowie protezy, która umocowana jest na cierniach i klamrach. Ich zadaniem jest utrzymanie i stabilizacja protezy na zębach pacjenta. Proteza szkieletowa na zasuwach jest bardzo komfortowa i jest łatwiej utrzymać higienę takiej protezy.
Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje uzupełnień stomatologicznych, jakimi są protezy. Koszt wykonania protezy szkieletowej w zależności od wielu czynników może wahać się od około 1500 do nawet 3000 zł.
Zobacz też: Nanodiamenty - skuteczny sposób na pokonanie próchnicy, która dotyka połowę ludzkości