Leki przeciwkrzepliwe. Kiedy w leczeniu stosowane są antykoagulanty?

Leki przeciwkrzepliwe to szeroka grupa preparatów, które mają na celu spowolnienie procesu krzepnięcia krwi. Stosowanie takich leków jest konieczne w przypadku niektórych schorzeń lub uszkodzeń tkanek. Jakie jeszcze są wskazania do terapii lekami przeciwzakrzepowymi?

Leki przeciwkrzepliwe: czym są?

Leki przeciwkrzepliwe to inaczej antykoagulanty, które mają za zadanie hamować proces krzepliwości krwi. Ich głównym zastosowaniem jest prewencja i leczenie choroby zakrzepowo-zatorowej. Stosowane są także w leczeniu innych schorzeń, w których dochodzi do nadmiernej krzepliwości krwi. Leki przeciwzakrzepowe występują w postaci doustnej oraz jako zastrzyki.  

Leki przeciwkrzepliwe: wskazania do stosowania

Lekarz najczęściej zaleca zażywanie leków przeciwkrzepliwych w przypadku, gdy zapobiec należy powiększeniu się skrzeplin w zakrzepicy żylnej. Oczywiście istnieje także wiele innych sytuacji, przy których należy zażywać leki przeciwkrzepliwe. Wskazania to przede wszystkim schorzenia, które wymagają zmniejszenia krzepliwości krwi, a także używa się ich w celu rozpuszczenia już istniejących skrzeplin. Przyjmować je można po przebytym zatorze płucnym. Oto najczęstsze przypadki wykorzystania leków przeciwkrzepliwych:

  • profilaktyka i leczenie choroby żylnej zakrzepowo-zatorowej i zatorów płucnych,
  • należy je zażywać po wszczepieniu protez naczyniowych,
  • niektóre schorzenia wymagające zmniejszenia krzepliwości krwi np. skazy krwotoczne,
  • zakrzepica tętnicza.

Ponadto takie preparaty powinny stosować osoby narażone na miażdżycę naczyń, osoby w śpiączce klinicznej w ciężkim stanie, osoby po wypadkach lub pacjenci przechodzący zaawansowane operacje chirurgiczne, jak np. wymiana stawu.

Leki przeciwkrzepliwe w kardiologii

Leki przeciwkrzepliwe w kardiologii są bardzo popularną grupą preparatów. Kardiochirurdzy często zalecają je osobom z problemami serca lub chorobami kardiologicznymi. Takie preparaty powinny stosować osoby po zawale, z chorobą niedokrwienną serca, z zaburzeniami rytmu pracy serca (jak np. migotanie przedsionków), a także osoby, które przeszły operację wszczepienia sztucznych zastawek serca.

Zobacz wideo Morfologia u dziecka

Leki przeciwkrzepliwe a zabieg operacyjny. O czym należy wiedzieć?

Leki przeciwkrzepliwe a zabieg operacyjny – to zagadnienie jest bardzo łatwe do wyjaśnienia. W chirurgii takie preparaty stosuje się zwykle podczas zaawansowanych operacji, a także po nich, aby nieco zmniejszyć krzepliwość krwi. Do zaawansowanych zabiegów chirurgicznych można zaliczyć wymianę stawów, operacje serca lub przepukliny.

Leki przeciwkrzepliwe w ciąży. Przeciwwskazania do stosowania

Leki przeciwkrzepliwe w ciąży stanowią duże niebezpieczeństwo dla dziecka, szczególnie w I i III trymestrze. W trakcie tego okresu nie powinno się stosować leków przeciwzakrzepowych, ponieważ przechodzą one przez barierę łożyska, stwarzając dla płodu niebezpieczeństwo, jakim jest krwawienie. Warto dodać, że działają one również teratogennie (termin ten oznacza toksyczne działanie substancji na dziecko). Prowadzić to może do zaburzenia czynności, opóźnienie rozwoju, a nawet śmierć płodu.

Leki przeciwkrzepliwe a dieta

Leki przeciwkrzepliwe a dieta. W zasadzie nie ma większych aleceń co do diety w trakcie stosowania tego rodzaju preparatów. Pamiętać jednak należy, że leki przeciwkrzepliwe nie mogą być łączone z produktami bogatymi w witaminę K. Należą do nich:

  • brokuły,
  • brukselka,
  • szczypiorek,
  • szpinak,
  • rzeżucha,
  • jarmuż,
  • kiwi.

Nowe leki przeciwkrzepliwe: przykłady

Medycyna ciągle się rozwija i tym samym powstaje coraz więcej nowych leków, w tym także przeciwzakrzepowych. Nowe leki przeciwkrzepliwe mogą być stosowane przez pacjentów z nadwrażliwością lub alergią na preparaty VKA, a także u osób, które nie otrzymały takich preparatów ze względu na wysokie ryzyko krwawienia. Leki przeciwkrzepliwe, które powstały stosunkowo niedawno to m.in.:

  • Dabigatran,
  • Rywaroksaban
  • Apiksaban.

Należy pamiętać, że wszystkie te preparaty powinny być stosowane tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza - dostępne są wyłącznie na receptę - zgodnie z jego zaleceniami. 

Zobacz też: Choroba zatorowo-zakrzepowa - jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia?

Więcej o: