W ten weekend będzie bardzo wysokie ciśnienie - jak to wpłynie na nasze samopoczucie

Nadciągający nad nasz kraj wyż baryczny (antycyklon) Peter ma przynieść w nadchodzący weekend rekordowo wysokie ciśnienie. Będziemy mieli dużo słońca, jednak temperatury zapowiadają się niewysokie. Niektórzy obawiają się, że wysokie ciśnienie atmosferyczne zacznie doskwierać osobom wrażliwym na zmiany pogody. Do tego mowa jest jeszcze o antycyklonie. Brzmi groźnie.

Więcej o zdrowszym stylu życia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zjawisko zwane antycyklonem to po prostu układ wiatru w postaci wirów, w którym cyrkulacja powietrza ma kierunek przeciwny do kierunku ruchu obrotowego Ziemi. Zatem na półkuli północnej ma kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara, a na południowej przeciwny. Antycyklon wiąże się z wyżem atmosferycznym, niekiedy jednak utożsamia się jedno zjawisko z drugim, stąd prasowe nagłówki eksponujące groźnie brzmiące słowo "antycyklon".

W rzeczywistości na obszarze, na którym pojawi się antycyklon, zapanuje słoneczna pogoda lub niewielkie zachmurzenie. Latem antycyklon przynosi wysoką temperaturę, w zimie mróz, zatem w ten weekend będzie raczej zimno.

Meteorologowie zapowiadają też wzrost ciśnienia do niemal rekordowych 1052 hPa. Zawdzięczać to będziemy naporowi wyżu atmosferycznego Peter, nadciągającego znad Morza Północnego, na drugi silny, idący ze wschodu wyż, nazwany Oliver. Do połączenia wyżu barycznego Peter z wyżem Oliver ma dojść w sobotę, a jego centrum znajdzie się nad terytorium Danii.

Niepokojące skoki ciśnienia

Na meteopatów, a więc osoby wrażliwe na zmiany pogody, źle działa już samo określenie "szybkie zmiany ciśnienia". Rzeczywiście, różnice ciśnienia atmosferycznego będą znaczące, co może roztroić niejednego wrażliwca. A to oznacza, że mogą czuć się osłabieni, zmęczeni, skarżyć się na bóle głowy i bóle stawów.

Gwałtowne skoki ciśnienia nie służą osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi. Dla nich oznacza to pogorszenie samopoczucia i wyższe ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Duże wahania ciśnienia atmosferycznego mogą mieć wpływ na stan osób z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym. Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że ponad 10 mln Polaków, czyli co trzeci dorosły w naszym kraju, ma już problemy z nadciśnieniem. Wiele osób nie jest świadomych zagrożenia, a nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do udaru mózgu, niewydolności serca i niewydolności nerek.

Zobacz wideo Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

Meteopatia - choroba, która oficjalnie nie istnieje

Nie ma takiej jednostki chorobowej jak meteopatia, ale z drugiej strony wiele osób przyznaje, że pogoda ma na nich wpływ, na to jak się czują, i to zarówno fizycznie jak i psychicznie. Nie ma jednak, jak dotąd, rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby istnienie meteopatii, czyli skłonności do nadmiernego reagowania na zmiany atmosferyczne.

Najbliższy weekend z jego antycyklonem będzie pełen słońca. Zamiast więc zamartwiać się wysokim ciśnieniem barycznym, zafundujmy sobie po prostu długi spacer. Przecież właśnie zaczyna się wiosna.

Źródła: definicja antycyklonu - encyklopedia PWN

Więcej o: