Escitalopram to lek należy do grupy inhibitorów, których celem jest zapobieganie nawrotom serotoniny do komórki nerwowej. Jako, że jest to preparat oddziałujący na układ nerwowy może być on stosowany wyłącznie pod kontrolą lekarza, a dostępność tabletek jest możliwa tylko dla pacjentów posiadających receptę. Dawkowanie escitalopramu nie jest regułą - proces leczenia konkretnego przypadku wymaga odpowiedniego doboru ilości leku - uzależnia się go od bieżącej kondycji pacjenta.
Po jakim czasie działa escitalopram? Pacjenci z ciężką depresją przyjmują od 10 mg do 20 mg leku na dobę. Działania przeciwdepresyjne zauważalne są po 2-4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Pacjenci z zespołem lęku napadowego (z agorafobią i bez agorafobii) powinni przez pierwszy tydzień przyjmować 5 mg na dobę, a następnie 10 mg na dobę. Maksymalne dawkowanie preparatu to 20 mg na dobę. Lek swoją skuteczność osiąga w trzecim miesiącu stosowania. Dla ludzi z fobią społeczną zazwyczaj zaleca się 10 mg na dobę, a okres od dwóch tygodni do miesiąca to czas, po jakim escitalopram działa.
Dla zaburzeń lękowych uogólnionych przewiduje się dawkę 10 mg na dobę, a leczenie w przypadku długotrwałej terapii może trwać sześć miesięcy. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne nie przewidują zadeklarowanego czasu, w którym stan pacjenta może ulec poprawie. Zadeklarowaną dawką jest natomiast 10 mg leku escitalopram. Terapia nerwicy z zastosowaniem leku zajmuje zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni.
Jak przerwać stosowanie leku, jakim jest escitalopram? Odstawienie jest równie ważne co przyjmowanie. Nie powinno się dopuszczać do nagłego przerywania leczenia. Do momentu całkowitego zaniechania leczenia powinno się zmniejszać dawkę przez okres ok. dwóch tygodni. Najważniejsze jest jednak ostateczne zdanie lekarza, który powinien na bieżąco nadzorować cały proces leczenia, by było ono jak najefektywniejsze, a przede wszystkim najbezpieczniejsze dla pacjenta.
Escitalopram, tak jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, które są indywidualną kwestią organizmu pacjenta. Najczęstszym elementem stosowania leku mogą być:
Rzadziej escitalopram powoduje takie stany jak:
Niezbyt często pacjenci mogą spotkać się z zaburzeniami snu, smaku i widzenia, wysypką, wypadaniem włosów, a kobiety z nieregularną miesiączką i obfitym krwawieniem miesiączkowym. Dla osób stosujących escitalopram odstawienie również może przynieść konsekwencje działań niepożądanych. Są one bardzo zbliżone do efektów pojawiających się podczas przyjmowania leku, tj. zawroty głowy, uczucie mrowienia lub pieczenia, zaburzenia snu, bóle głowy, nudności i wymioty, niepokój lub pobudzenie.
W przypadku, gdy podczas stosowania leku pojawią się działania niepożądane, wówczas natychmiast należy skonsultować się z lekarzem celem ewentualnej zmiany terpii - nigdy nie wolno robić nic na własną rękę.
Escitalopram to lek, na przyjmowanie którego nie wpływają pory czy rodzaje spożywanych posiłków. Inaczej jest natomiast w przypadku spożywania wyrobów procentowych. Interakcje leku z alkoholem są niebezpieczne dla zdrowia i życia. W trakcie terapii lekiem zdecydowanie nie powinno spożywać się alkoholu.
Leki przeciwdepresyjne mogą wpływać na masę ciała. Tak samo działa escitalopram. Tycie jest jednym z częstych skutków ubocznych przyjmowania leku podczas kuracji, jednak nie musi dotyczyć on każdego - jest to kwestia dalece indywidualna.
W internecie można spotkać dużo pytań dotyczących przyjmowania, łączenia czy dawkowania escitalopramu. Ogólnie większość z nich jest pozytywna, gdyż lek ten w przeciwieństwie do innych preparatów o podobnym przeznaczeniu jest skuteczny i nie powoduje długiej listy skutków ubocznych. Opinie na temat leków na forach wyrażają także lekarze. Warto zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:
Specjaliści potwierdzają działanie leku zawierającego escitalopram. Zwracają jednak szczególną uwagę na skutki uboczne typu swędzenie, pieczenie i bóle, które mogą być drażniące dla osób nadwrażliwych na objawy somatyzacyjne;
Lek przeciwdepresyjny zawierający escitalopram powoduje przybieranie masy ciała u części pacjentów;
Niezalecane jest łączenie alkoholu z lekami przeciwdepresyjnymi posiadającymi escitalopram.
Zobacz też: Bezsenność - druga najczęstsza dolegliwość po bólu. Jak sobie z nią radzić, kiedy potrzebny jest specjalista