Więcej o zaburzeniach psychicznych przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Psychopatia uznawana jest za zaburzenie psychiczne, które objawia się antyspołecznym, impulsywnym, manipulacyjnym i bezdusznym zachowaniem. Psychopata nie odczuwa wyrzutów sumienia, nie jest w stanie wczuć się w uczucia i stan drugiej osoby, za to doskonale manipuluje innymi i wykorzystuje do swoich celów, po czym bez wahania porzuca. Dobro innych osób nic dla niego nie znaczy. Psychopatia jest zaburzeniem psychicznym, które niesie ze sobą ogromne negatywne konsekwencje dla zdrowia publicznego.
Większość badaczy uważa psychopatię za zaburzenie psychiczne. Jednak w ostatnich dwudziestu latach pojawiła się alternatywna definicja. Kilku naukowców wysunęło hipotezę, że psychopatia to nie tyle zaburzenie psychiczne co pewna strategia przetrwania, która została utrwalona i przeniesiona dalej dzięki mechanizmowi doboru naturalnego.
Jak podkreślają badacze, sęk w tym, że granica pomiędzy szkodliwymi a użytecznymi cechami, jest w biologii bardzo niewyraźna. To, co obecnie uważamy za złe, mogło być kiedyś "promowane" przez naturę, jako element walki o byt. Niektóre cechy psychopaty mogły więc dawać przewagę w świecie, w którym rywalizuje się o ograniczone zasoby.
Sprawdzeniem podstaw badawczych tej hipotezy zajęli się naukowcy z University of Ottawa w Kanadzie, szukając argumentów wśród 16 różnych badań, opublikowanych w czasopismach naukowych w ostatnich dwóch dekadach. Wyniki metaanalizy opublikowali w "Evolutionary Psychology".
Badacze doszli do wniosku, że psychopatia nie ma pewnych cech charakterystycznych dla zaburzeń psychicznych, zatem jest prawdopodobnie czymś innych - być może "alternatywną adaptacyjną strategią życia", która rozwinęła się w wyniku doboru naturalnego.
- Zgodnie z tym poglądem, podejmowanie ryzyka i oportunistyczne i bezduszne zachowania, przejawiane przez psychopatów, zwiększały ich sukces reprodukcyjny w pewnych okolicznościach, poprzez wykorzystanie ufnych, współpracujących jednostek, które stanowią większość populacji - piszą naukowcy w podsumowaniu.
Co prawda etiologia zaburzeń psychicznych nie jest jeszcze w pełni rozpoznana, niemniej jednak wiąże się z zakłóceniami neurorozwojowymi. Zaburzenia neurorozwojowe są trudne do oceny, ale można je mierzyć pośrednio. W tym przypadku naukowcy sprawdzili wskaźniki lewo- i praworęczności wśród psychopatów i porównali ze wskaźnikami w różnych innych populacjach. Nie znaleźli żadnego wzoru, co sugeruje, że psychopatia nie ma cech zaburzenia psychicznego. Pozostaje zatem druga opcja: jest strategią adaptacyjną.
Nie wszyscy jednak są przekonani, że hipoteza "adaptacyjna" ma rację bytu.
- Psychopatia może być odrzucana w pewnych okolicznościach i doceniana w innych. Może być zarówno alternatywną strategią przetrwania, pomagając w niektórych kontekstach społecznych, jak i zaburzeniem psychicznym w innych okolicznościach - komentuje Mike McRae, dziennikarz portalu ScienceAlert.
Źródła: ScienceAlert.com, Evolutionary Psychology