Swędzenie skóry. Leczenie przykrej dolegliwości nie zawsze sprowadza się tylko do nawilżania

Swędzenie skóry bywa wyjątkowo uporczywe i irytujące, a mimo to często pozostaje ignorowane. To błąd, bo sygnał, który wysyła nam nasze ciało, często okazuje się objawem choroby, nie tylko o podłożu dermatologicznym. Na jakie dolegliwości może wskazywać swędzenie skóry? Jak poradzić sobie z tym problemem?

Swędzenie skóry. Skąd bierze się świąd?

Swędzenie skóry to intensywne, nieprzyjemne uczucie, które wywołuje reakcję natychmiastowego drapania dotkniętego nim obszaru. O ile taka dolegliwość wielu osobom wydaje się błaha i niegroźna, to w niektórych przypadkach bywa na tyle uporczywa, że zakłóca normalne funkcjonowanie i zaburza prawidłowy sen. Skąd bierze się świąd? Najczęściej stanowi reakcję na czynnik drażniący - receptory nerwowe wysyłają sygnał do mózgu, który przetwarza go na informację ostrzegawczą. Nie można jednak nie wspomnieć, że w wielu przypadkach, nieprzyjemne uczucie ostrzega nas prze toczącym się w organizmie procesem chorobowym.

Swędzenie skóry: najczęstsze przyczyny

W przypadku zdrowych osób, swędzenie skóry najczęściej jest rezultatem jej nadmiernego wysuszenia. Świąd może być też wywołany podrażnieniami, za wystąpienie których odpowiadają środki chemiczne (np. nieprawidłowo dobrane kosmetyki, proszki i inne preparaty do prania), odzież (np. wykonana z wełny) i ugryzienia owadów (głównie komarów, pluskiew i meszek). 

Często bywa tak, że swędzenie wzmaga się w sezonie zimowym. Odpowiada za to kontakt skóry z wiatrem i ekspozycja na działanie niskiej temperatury. Wszystko to doprowadza do nadmiernego wysuszenia tych partii, które są wystawione na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Wiele kobiet uskarża się na swędzenie skóry w ciąży. W tym przypadku nieprzyjemny objaw zwykle jest spowodowany zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie. Pod wpływem wzrostu stężenia estrogenów i kortyzolu, skóra traci właściwą elastyczność i jędrność. 

Zobacz wideo Na czym polega proces starzenia skóry? Wyjaśnia lekarz

Swędzenie skóry: na jakie choroby może wskazywać?

Czasami okazuje się, że przyczyna występowania nieprzyjemnego uczucia nie jest tak błaha, jak mogłoby się wydawać. Swędzenie skóry to jeden z objawów alergii pokarmowych i kontaktowych. Wówczas, dolegliwości mogą towarzyszyć następujące objawy:

  • obrzęki - powiek, warg i języka
  • uczucie osłabienia,
  • duszność,
  • przyspieszona akcja serca,
  • wzmożone pocenie.

Do wystąpienia świądu skóry mogą doprowadzić też liczne choroby dermatologiczne, takie jak:

  • grzybica,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • łojotokowe zapalenie skóry (tej dolegliwości towarzyszy swędzenie skóry głowy),
  • zapalenie skóry,
  • liszajec zakaźny,
  • świerzb (w tym przypadku, charakterystyczne jest nasilone swędzenie skóry wieczorem i w nocy).

Nieprzyjemny świąd może być objawem niewydolności żylnej. Gdy skóra jest niedostatecznie ukrwiona, staje się bardziej podatna na wszelkie infekcje, urazy i uszkodzenia. To także jeden z objawów cukrzycy. W tym przypadku swędzeniu towarzyszy suchość, łuszczenie i zwiększona podatność na infekcje. Swędzenie skóry na tle nerwowym? Tak, ten objaw może mieć podłoże psychiczne, co doprowadza do nasilenia symptomów schorzeń dermatologicznych.

Inne choroby, które mogą doprowadzić do wystąpienia objawu, to:

  • zapalenie wątroby,
  • zakażenie enterowirusami,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niewydolność nerek.

Leczenie i domowe sposoby na swędzenie skóry

Jeżeli swędzenie skóry jest konsekwencją innego schorzenia, należy wdrożyć terapię podstawowej jednostki chorobowej. Wspomagająco można stosować leczenie metodami domowymi, podobnie jak w sytuacji, w której uczucie świądu nie ma podłoża chorobowego. 

Wapno na swędzenie skóry sprawdzi się w sytuacji, w której świąd jest objawem alergii. Tak przynajmniej zwykło się wierzyć od pokoleń. Wyniki najnowszych badań wskazują jednak, że wapno nie ma takich właściwości. 

Dobre rezultaty mogą przynieść także kojące kąpiele z płatkami owsianymi lub siemieniem lnianym. Świetnie sprawdza się też soda oczyszczona na swędzenie skóry - wystarczy tylko dodać jedną szklankę do wanny wypełnionej letnią wodą. Pamiętać jednak należy o tym aby nie przekroczyć ilości sody, gdyż jest ona bardzo silną substancją. Dodatkowo nie można stosować takiej kąpieli w przypadku, gdy na ciele są obecne otwarte rany.

Zobacz też: "Magda mogłaby się brzydzić". Łuszczyca nie zabija, ale nieraz nie chce się żyć

Więcej o: