Ajurweda, czyli indyjska praktyka medyczna. Czy stosowanie jej jest bezpieczne?

Ajurweda to w skrócie ujmując medycyna indyjska, której korzenie sięgają ponad trzy tysiące lat wstecz. Zajmuje się ona szeroko pojmowanym zdrowiem fizycznym, duchowym i psychicznym, a jej osiągnięcia są uznawane przez Światową Organizację Zdrowia. Jakie są założenia ajurwedy i czy stosowanie jej założeń jest bezpieczne?

Ajurweda: co to? Jakie są założenia tradycyjnej medycyny indyjskiej? Ajurweda: główne zasady

Ajurweda jest jednym z rodzajów medycyny niekonwencjonalnej. Zasady, jakimi się ona kieruje, zostały opracowane w dużej mierze przez starożytnych lekarzy – Ćarakę i Szustrę. Na pytanie co to ajurweda można odpowiedzieć, że jest to system tradycyjnej medycyny indyjskiej.

Jej korzenie sięgają XII wieku p.n.e., jednak najważniejsze założenia, które znane są do dzisiaj ukształtowały się kilkaset lat później. Ajurweda zakłada, że naszym życiem kieruje pięć żywiołów - eter, powietrze, ogień, woda i ziemia. Dodatkowo na wszystkie żyjące istoty wpływ ma szósta siła, którą jest prana, czyli siła życiowa, odpowiadająca za zdrowie fizyczna, psychiczne oraz duchowe. Ajurweda rozwinęła się w kilku dziedzinach i stworzyła osiem specjalizacji, które skupiają się na:

  • chorobach wewnętrznych,
  • chirurgii ogólnej,
  • pediatrii,
  • chorobach głowy i szyi,
  • toksykologii,
  • nauce o afrodyzjakach,
  • nauce o odmładzaniu
  • psychiatrii. 

Akupunktura Medycyna alternatywna: naturalne metody leczenia, które nie zawsze są bezpieczne

Podobnie jak inne niekonwencjonalne systemy medyczne, ajurweda posiada swoich zwolenników wskazujących na dobroczynny wpływ jej zaleceń na dobrostan jednostki, ale również i przeciwników, którzy często wskazują na brak naukowych podstaw do tego, by wnioskować o skuteczności jej założeń w leczeniu chorób i schorzeń. Niemniej ajurweda jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za naukę medyczną. Nie zmienia to także faktu, że stosowane przez nią terapie różnych schorzeń nie mają żadnego naukowego potwierdzenia skuteczności. Stosowanie ich może więc w najlepszym przypadku nie zaszkodzić pacjentowi. Równie dobrze jednak mogą pojawić się negatywne efekty, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.  

Ajurweda: dieta ajurwedyjska

Ciężko jest krótko opisać założenia tak skomplikowanego systemu medycznego, jakim jest ajurweda. Dieta w tradycyjnej medycynie indyjskiej powinna być dobrana do danej osoby, w zależności od jej typu urodzeniowego. Typy wyróżnione w medycynie indyjskiej to vata, pitta oraz kapha. W każdym z nas będzie dominował jeden z trzech typów urodzeniowych. Dieta ajurwedyjska opiera się na produktach świeżych i nieprzetworzonych, głównie pochodzenia roślinnego.

Zobacz wideo Trudna sytuacja dziewczynek w Indiach. Tysiące umierają

Ajurweda: typy urodzeniowe. Co oznacza typ vata?

Ajurweda typy urodzeniowe traktuje niezwykle poważnie. Osoby typu vata można określić w Ajurwedzie jako szczupłe, które posiadają problem z przybraniem na wadze oraz zmagają się z suchą i podatną na tworzenie się odcisków skórą. Charakteryzuje je niski próg bólu. Można je określić jako energiczne, jednak szybko wypalające się osoby, które posiadają duszę artysty ze skłonnością do nieplanowania strategii działania. Dieta dla nich powinna opierać się na zbożach takich jak komosa ryżowa, mąka durum, ryż, orkisz i owies. Z warzyw wskazane jest jedzenie dyni, rzepy oliwek i cukinii. Dobrym wyborem będą owoce takie jak melony, banany, cytryny oraz owoce leśne. Dodatkowo zaleca się jedzenie fasoli i soczewicy. Dieta dwóch pozostałych typów również opierać się będzie na wegańskich i nieprzetworzonych produktach, jednak w nieco zmodyfikowanej formie i innej kombinacji. W sieci znajdziemy wiele poradników i książek z przepisami na dania zalecane w medycynie indyjskiej.

Joga i ajurweda: czy to jest to samo?

Joga i ajurweda to pojęcia, które są ze sobą ściśle połączone. Joga określana jest jako system filozoficzny, który powstał w Indiach i opisywał związek ciała, ducha i umysłu. W założeniach ajurwedy często osoba, która chce ją uprawiać, musi być równocześnie joginem. Joga jako dążenie do równowagi ciała i umysłu będzie jednym ze sposobów tradycyjnej medycyny indyjskiej na osiągnięcie dobrostanu. Wiele osób zajmujących się tym tematem samą ajurwedę traktuje jako tak zwaną jogę uzdrawiania. Sama joga nie jest jednolitym systemem i możemy wyróżnić jej wiele rodzajów, jednak ich cechą wspólną jest to, że we wszystkich zwraca się szczególna uwagę na odpowiednią dietę oraz stosowanie oczyszczających ciało zabiegów, np. w postaci ziołowych naparów czy kadzideł, które to są istotnymi elementami ajurwedy.

Tradycyjna medycyna chińska Medycyna chińska: na czym polega? Medycyna chińska w praktyce

Ajurweda a medycyna

Medycyna ajurwedyjska jest najbardziej rozpowszechniona w Indiach, ale posiada także liczne grono odbiorców na zachodzie, z głównym wskazaniem na Stany Zjednoczone. Wśród jej głównych założeń znajdują się medytacja, ćwiczenia i odpowiednia dieta. Do tego momentu nie pojawia się nic specjalnie niepokojącego. Jednak medycyna ajurwedyjska to także stosowanie tradycyjnych leków, wytwarzanych zazwyczaj na bazie ziół. Preparaty promowane przez ajurwedę zostały poddane badaniom przez naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego. Udowodniono w nich, że duża część specyfików była skażona metalami ciężkimi. Tymczasem wskazuje się, że nawet niewielkie spożycie tego rodzaju substancji może wywołać nieodwracalne zmiany w najważniejszych narządach takich jak mózg, nerki czy wątroba. 

Pamiętaj! Sięgając po jakiekolwiek preparaty, również te naturalne, ziołowe, należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie sprawdzić czy nadają się one do spożycia. Najlepszym zaś rozwiązaniem jest wstrzymanie się od przyjmowania suplementów, co do których składu nie możemy uzyskać dokładnej, rzetelnej informacji. W żadnym wypadku nie należy także przerywać terapii konwencjonalnych i zastępować ich metodami alternatywnymi bez konsultacji z lekarzem!

Zobacz też: Medycyna niekonwencjonalna i konwencjonalna - definicja i przykłady

Więcej o: