Choroba Morgellonów. Tajemnicze schorzenie, o którym wciąż niewiele wiemy

Choroba Morgellonów to jedna z najbardziej tajemniczych dolegliwości. Część środowiska medycznego twierdzi, że taka jednostka chorobowa nie istnieje. Pozostali specjaliści przypisują jej występowanie stanowi psychicznemu, choć nie brakuje też opinii, według których "morgellonka" jest realnym, ale wciąż niepoznanym schorzeniem. Czym jest choroba Morgellonów i czy można ją leczyć?

Choroba Morgellonów: co to za dolegliwość?

Choroba Morgellonów, nazywana też morgellonką, to termin, który pierwszy raz został użyty w 1674 roku przez sir Thomasa Browne'a. W swojej monografii "De vermiculis capillaribus infantium" opisał przypadek dziecka dotkniętego tajemniczym schorzeniem. Na plecach pacjenta wystąpiły włosowate wypustki, początkowo podskórne, którym towarzyszyły konwulsje i kaszel. Objawy ustały dopiero po wystąpieniu owych "nitek".

Choroba Morgellonów: objawy charakterystyczne dla schorzenia

W przebiegu choroby Morgellenów, ze skóry chorych mają wyrastać różnokolorowe włókna. Rzekomo towarzyszy temu uczucie gryzienia i pełzania robaków pod skórą.

U większości osób cierpiących na tę dolegliwość można zaobserwować zmiany skórne - zaczerwienienie i bolesne owrzodzenia. Ma to być efekt podskórnej działalności pasożytów, jednak specjaliści są zdania, że ich obecność wynika ze zrywania i skubania naskórka. Tę tezę potwierdza fakt, że włókna, które lekarze otrzymują do analizy, zawsze pochodzą z odzieży.

Chorym często towarzyszą także objawy ogólne:

  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • nieregularne lub wysokie tętno,
  • duszność,
  • kaszel,
  • bóle mięśniowo-szkieletowe
  • zaburzenia pamięci krótkotrwałej.
Zobacz wideo Jak pozbyć się wszy?

Choroba Morgellonów: przyczyny występowania

Istnieje wiele hipotez na temat etiologii tej dolegliwości, jednak nie wszystkie można traktować poważnie. Większość lekarzy wskazuje na związek związek choroby z rozwiniętymi u pacjenta zaburzeniami urojeniowymi. Niektórzy specjaliści doszukują się związku choroby z chorobami odkleszczowymi, jednak tej tezy nie udało się potwierdzić.

Niektóre teorie na temat przyczyn występowania morgellonki nawet nie zbliżają się do naukowych faktów. Nie brakuje osób, które doszukują się związku choroby z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, nanotechnologią i oddziaływaniem broni biologicznej. Jak jeszcze ma powstawać choroba Morgellonów? Przez szczepienia i wpływ istot pozaziemskich. Oderwanych od rzeczywistości teorii nie brakuje, jednak faktem jest, że choroba Morgellonów wciąż pozostaje niezbadanym do końca tematem dla lekarzy i naukowców.

Choroba Morgellonów. Leczenie

Nie ma mowy o przyczynowym leczeniu choroby, której istnienia nigdy nie udało się potwierdzić. Specjalista może wdrożyć leczenie objawowe, skoncentrowane na zmianach skórnych i na swędzeniu. Oprócz tego, leczenie może również obejmować przyjmowanie leków psychiatrycznych i terapię psychologiczną. 

Choroba Morgellonów w Polsce

W Polsce, przypadki choroby Morgellonów należą do rzadkości. Krajowe media nie podejmują tego tematu. Więcej informacji związanych z tą tajemniczą chorobą pojawia się w mediach światowych. Związane jest to przede wszystkim z występowaniem tam liczniejszych przypadków schorzenia - szczególnie dużo zanotowano ich w USA.

Zobacz też: Włośnica: jak przebiega choroba. Przyczyny, leczenie włośnicy

Więcej o: