LH to hormon zwany inaczej lutropiną. Za jego produkcję odpowiadają komórki gonadotropowe przysadki mózgowej. Jest on niezwykle ważny z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
LH u mężczyzn jest współodpowiedzialny za produkcję testosteronu przez jądra. Jest niezbędny w kontekście produkcji plemników, czyli męskich komórek rozrodczych. Warto zauważyć, że stężenie hormonu gonadotropowego jest u mężczyzn zmienne.
W przypadku kobiet LH odpowiada za kontrolę cyklu menstruacyjnego. Jego obecność wpływa także na uwolnienie jajeczka z jajnika - właśnie ten proces jest określany owulacją. U kobiet poziom LH znacznie wzrasta tuż przed rozpoczęciem jajeczkowania, ale także tuż po zapłodnieniu.
Mówiąc o LH w kontekście dzieci, warto zauważyć, że poziom hormonu luteinizującego jest niezwykle niski - szczególnie we wczesnym dzieciństwie. Dynamicznie wzrastać zaczyna na kilka lat przed rozpoczęciem dojrzewania. W przypadku dziewczynek LH stymuluje jajniki do produkcji estrogenów. Natomiast u chłopców sygnalizuje moment wytwarzania testosteronu.
Co dzieje się w momencie, kiedy pojawia się nadmiar lub niedobór LH? Wyniki pokazują, że zaburzenie równowagi hormonu (bez względu czy jest to zbyt niskie czy zbyt wysokie stężenie) może odbić się na zdrowiu w postaci problemów z płodnością. U kobiet wahania LH mogą skutecznie uniemożliwiać zajście w ciążę. Może to również powodować:
LH, czyli hormon gonadotropowy współpracuje z FSH – hormonem folikulotropowym. FSH odpowiada za kontrolowanie funkcji seksualnych. Z tego powodu w diagnostyce często wykonuje się test zarówno FSH, jak i LH.
W przypadku kobiet stosunek LH do FSH jest brany pod uwagę podczas poszukiwania przyczyn niepłodności, ale też celem określenia tego kiedy występuje owulacja. Badania hormonalne mogą również wykazać, czy u kobiety rozpoczęła się już menopauza.
U mężczyzn do określenia przyczyn niepłodności również stosuje się test określający stosunek FSH do LH. Badanie jest w stanie pomóc określić również co jest skutkiem małej liczby plemników czy niskiego popędu płciowego.
W przypadku dzieci badanie LH i FSH wykorzystuje się do zdiagnozowania zbyt wczesnego lub opóźnionego dojrzewania płciowego. Ze zbyt wczesnym pokwitaniem mamy do czynienia przed 9. rokiem życia u dziewcząt i przed 10. u chłopców.
Poziom hormonu LH określa się biorąc pod uwagę wiele czynników, m.in. płeć i wiek. Jakie są dla LH normy? W przypadku kobiet jest to zakres:
Poziom LH ewidentnie wzrasta w środku cyklu. Szacuje się, że największe stężenie lutropiny występuje w przedziale od 12. do 14. dnia cyklu. Po czasie 24 godzin, kiedy ma miejsce szczyt stężenia LH we krwi, pęka pęcherzyk Graffa i rozpoczyna się owulacja.
U mężczyzn, zwyczajowy poziom wynosi około 1,5 - 9,2 mlU/ml.
Trzeba mieć na uwadze, że wykonując badanie LH, każde laboratorium ma własne kryteria. Dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem, aby dowiedzieć się, co konkretne wyniki oznaczają w danym przypadku.
Wiadome jest, że poziom LH na początku ciąży jest wyższy niż w pozostałych przypadkach. Dzieje się tak ze względu na to, że hormon pełni funkcję pomocniczą w utrzymaniu ciąży. Warto tutaj mieć na uwadze, że po zapłodnieniu poziom LH wzrasta, ale także inne hormony ulegają wahaniom. Dlatego też należy pozostawać pod stałą opieką lekarską - lekarz prowadzący ciążę będzie w stanie monitorować wszelkie zmiany i zapobiegać ewentualnym niekorzystnym dla matki i dziecka zmianom zdrowotnym.
Zobacz też: Badanie TSH. Norma u zdrowych osób. Co oznacza wysokie i niskie TSH?