Holistyka. Co to jest i jakie ma zastosowanie w medycynie?

Holistyka - wiele osób zastanawia się czym tak właściwie jest. Jak działa? Gdzie można się z nią spotkać? Medycyna holistyczna skupia się na zachowaniu równowagi między ciałem, umysłem i duszą człowieka. W tym celu korzysta z potwierdzonych metod leczenia. Nie zapominajmy jednak, że w przypadku wystąpienia poważnych schorzeń pierwszeństwo powinniśmy oddać medycynie konwencjonalnej, która może być jedynie uzupełniania przez metody naturalne.

Holistyka: co to właściwie jest? Najważniejsze informacje

Holistyka funkcjonuje także pod nazwą medycyna holistyczna. Nie można powiedzieć żeby była to jakaś konkretna forma leczenia. Jest to raczej rodzaj filozofii w medycynie, która traktuje osoby jako całość, a właściwie dobrana terapia dąży do zachowania balansu między ciałem, umysłem i duszą. Celem jej stosowania, jest idealna równowaga - dążenie do optymalnego zdrowia, a także dobrego samopoczucia. 

Holistyka: definicja. Dowiedz się, na czym to polega

Czym jest holistyka? Definicja mówi, że jest to wiara w to, że cała osoba składa się z wielu, bezpośrednio ze sobą powiązanych części. Zakłada, że w momencie, kiedy chociaż jedna z nich nie działa prawidłowo, to wszystkie inne również zaczynają funkcjonować w nieodpowiedni sposób. Skutecznie stosowana holistyka zapewnia równowagę na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Właśnie z tego powodu tak wiele osób decyduje się na jej stosowanie.

Holistyka w medycynie. W jaki sposób leczy się z jej pomocą?

Można zadawać sobie pytanie: "holistyka? Co to daje?" Lekarz, który reprezentuje podejście holistyczne, żeby wyleczyć swojego pacjenta, będzie mógł korzystać z praktycznie wszystkich form opieki zdrowotnej. Zalicza się do tego zarówno konwencjonalne medykamenty, jak i terapię metodami naturalnymi. Właśnie na tym polega holistyka. Warto tu zaznaczyć, że holistyka opiera się wyłącznie na metodach potwierdzonych naukowo - nie sięga po metody leczenia niekonwencjonalnego, zwykle nie mającego żadnego umocowania w wiarygodnych badaniach. Czym więc jest w praktyce? Posłużmy się przykładem.

Jeżeli osoba cierpi na migrenę i złoży wizytę u lekarza holistyka, będzie mogła liczyć na szczegółową analizę, obejmującą każdą część jej ciała, ale także dotyczącą pozostałych aspektów codziennego życia. Mogą to być np.:

Holistyka w medycynie sprawdzi się wtedy, gdy lekarz wykona odpowiedni plan, przepisze leki, czy zaproponuje modyfikację niektórych aspektów codziennego życia.

Zobacz wideo Czy stawianie baniek leczy? [NaZdrowie]

Jakie są rodzaje holistyki w medycynie? W leczeniu jakich schorzeń holistyka jest szczególnie przydatna?

Holistyka w medycynie jest dzielona zazwyczaj na trzy odmiany. Dzieje się tak ze względu na to, że praktycy medycyny holistycznej stosują odmienne techniki leczenia. Dzięki temu zapewniają swoim pacjentom zdrowie, ale także uczą ich, jak rozumieć swoje ciało i ducha oraz pomagać im w całkowicie naturalny, bezpieczny sposób. Ma to związek z doświadczeniem i wykształceniem. Jedna z odmian holistyki w medycynie skupia się na edukowaniu pacjentów w zakresie zmiany stylu życiodpowiednie podejście do stosowania holia, a także samoopieki. Specjaliści promują również zmianę diety, wdrożenie konkretnych ćwiczeń czy psychoterapii. Holistyka nie stroni także od stosowania konkretnych leków. Dlatego też wskazuje się, że takie podejście jest szczególnie cenne podczas leczenia:

  • depresji
  • traumy, np. po napaści seksualnej 
  • zaburzeń związanych ze zmianami nastroju, niepokojem i lękiem.

Holistyka w kosmetyce. Co warto wiedzieć?

Holistyka w kosmetyce polega na tym, że produkuje się artykuły kosmetyczne, które są wytwarzane z aktywnych składników. Występują one zazwyczaj w przyrodzie i są to m.in. minerały, rośliny, a także olejki eteryczne. Dzięki temu są wolne od syntetycznych substancji chemicznych. W wielu przypadkach to właśnie one powodują niepożądane podrażnienia, czy poważne problemy dermatologiczne. Holistyka w kosmetyce opiera się na produktach w 100% pochodzących z natury. Właśnie dlatego tak często artykuły naturalne są wybierane przez klientki i klientów z całego świata. Wspomagają one naturalne procesy organizmu. Nie zaburzają, w przeciwieństwie do ich sztucznych odpowiedników, prawidłowych reakcji skórnych.

Zobacz też: Balneologia - czym się zajmuje i jakie zabiegi oferuje?

Więcej o: