Owłosienie, czyli po prostu włosy nie mają skomplikowanej budowy. Pomimo to ich obecność na naszym ciele pełni niezwykle ważne funkcje, m.in.: chroni przed przegrzaniem czy wyziębieniem. Owłosienie jest zbudowane z twardego białka, którego nazwa to keratyna. Każdy mieszek zakotwicza włosy na skórze. Natomiast cebulka włoska jest podstawą mieszka.
Zagłębiając się bardziej w to, czym jest owłosienie, można stwierdzić, że w cebulce włosa ulokowane są żywe komórki, które mogą się dzielić i rosnąć. Jednocześnie budują one łodygę. Trzeba też dodać, że to naczynia krwionośne odpowiadają za odżywianie komórek cebulek owłosienia. Z kolei hormony modyfikują takie cechy jak wzrost i struktura włosa. Dzieje się to w różnych okresach życia człowieka.
Zbierając informacje na temat owłosienia, warto dowiedzieć się, jakie są dokładnie etapy jego powstawania.
Jednym z najczęściej poruszanych tematów jest to, w jakim tempie wzrasta owłosienie. Nie można tutaj wskazać jednej reguły. Zazwyczaj, w ciągu miesiąca, mogą one wydłużać się aż o 2,5 centymetra. Różni się to jednak od uwarunkowania genetycznego danej osoby.
Warto także zapoznać się z ciekawostką na temat tego, co konkretnie odpowiada za kolor owłosienia. Mają na to wpływ przede wszystkim komórki pigmentowe, które produkują melaninę w mieszku włosowym. Owłosienie zmienia swoją barwę – na szarą, wskutek tego, że komórki się starzeją i obumierają.
Owłosienie łonowe ma konkretne zadania ochronne. Jednym z nich jest to, że zatrzymują brud przed dostaniem się bezpośrednio do narządów płciowych. Wskazuje się także, że zabezpieczają skórę przed otarciami, na przykład w trakcie odbywania stosunku płciowego. Podstawową rolą, jaką odgrywa owłosienie łonowe, jest także zapewnianie narządom odpowiedniej temperatury.
Wiele osób zastanawia się, jakie powinno być owłosienie łonowe. Nie ma co do tego reguły. Jest to uwarunkowane genetycznie, jednak w przypadku gdy naszym zdaniem bywa zbyt gęste, wówczas można zdecydować się na usunięcie owłosienia. Nie ma co do tego przeciwwskazań medycznych.
Nadmierne owłosienie nazywane jest hipertrychozą i odnosi się zazwyczaj do pojedynczych, grubych, ciemnych włosów, które pojawiają się w miejscach, gdzie zwykle występują bardzo delikatne włoski lub ich całkowity brak.
Nadmierne owłosienie u kobiet może być objawem hirsutyzmu. Odnosi się to do włosów, które pojawiają się na wardze górnej, brodzie, klatce piersiowej, ramionach, górnej części brzucha, podbrzuszu, górnej i dolnej części pleców, czy ud. Nadmierne owłosienie na twarzy i innych częściach ciała jest spowodowane nadmiarem androgenów (hormonów płciowych) w organizmie. W takim wypadku konieczna jest konsultacja z endokrynologiem i badania hormonalne.
Nadmierne owłosienie w ciąży, na przykład na klatce, dłoniach, czy plecach jest efektem działania androgenów nadnerczowych, które występują w zbyt dużej ilości w organizmie. Jest to jeden z typowych objawów ciąży. Kiedy po urodzeniu dziecka powraca regularny cykl miesiączkowy, owłosienie również wraca do normy.
Nadmierne owłosienie u dzieci może być wynikiem predyspozycji genetycznych lub choroby. Należy też pamiętać, że w okresie dojrzewania, kiedy równowaga hormonalna jest zachwiana często następuje wzrost owłosienia, np. nadmierne owłosienie na twarzy. Powodem ponownie jest wysoki poziom androgenów. Pomocą w tym przypadku może być konsultacja endokrynologiczna.
Zobacz też: Witaminy na wypadanie włosów - czego może Ci brakować, gdy włosy stają się osłabione?