Wargi sromowe. Ich nietypowy wygląd nie zawsze wskazuje na chorobę

Wargi sromowe mają za zadanie chronić wewnętrzne narządy płciowe przed infekcjami i urazami. Zdarza się, że w wyniku pewnych wad anatomicznych, ich funkcjonowanie wywołuje dyskomfort, doprowadza do wystąpienia bólu, sprzyja infekcjom intymnym, a nawet uniemożliwia odbycie stosunku płciowego. Czy duże wargi sromowe w każdym przypadku wymagają interwencji medycznej?

Wargi sromowe: wygląd, kolor, budowa

Wargi sromowe to jedna z ważniejszych części kobiecego układu rozrodczego. Wewnętrzne narządy płciowe są jednymi z najwrażliwszych obszarów ciała. Aby chronić je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, drobnoustrojami chorobotwórczymi i urazami mechanicznymi, natura wyposażyła nas w wargi sromowe. Pod względem anatomicznym, rozróżniamy wargi sromowe większe i wargi sromowe mniejsze.

Pierwsze z wymienionych to zewnętrzne fałdy skórne z obficie nagromadzoną tkanką tłuszczową. Po ich rozchyleniu widoczne są płaty skóry, nazywane wargami sromowymi mniejszymi. Obie części sromu charakteryzują się mocnym ukrwieniem. To właśnie ta cecha odpowiada za ich charakterystyczny różowy kolor. 

Skrępowanie związane z krwawieniem kontaktowym to zdecydowanie mniejszy problem niż ewentualne kłopoty ze zdrowiemKrwawienie z pochwy po stosunku - ważny sygnał ostrzegawczy

Wargi sromowe: ciemny kolor nie musi wskazywać na nieprawidłowości

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że wygląd sromu jest cechą osobniczą, podobnie jak choćby kształt nosa, wielkość uszu czy kolor oczu. Co za tym idzie, nie istnieje coś takiego, jak idealne wargi sromowe. Kolor jest ciemniejszy niż "wzorcowy róż"? To naturalne, zwłaszcza u kobiet:

  • które rodziły,
  • obdarzonych ciemną karnacją,
  • zbliżających się do wieku menopauzalnego
  • chorujących na insulinooporność.

Wargi sromowe większe nie przylegają ściśle do siebie? To nie objaw choroby, a utrata elastyczności skóry, która postępuje wraz z wiekiem.

Często zdarza się, że wargi sromowe mniejsze są dłuższe od większych. To kolejna cecha osobnicza, która może wynikać z uwarunkowań genetycznych, przebytych infekcji, porodów lub małej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie świadczy to o żadnych nieprawidłowościach anatomicznych, a tym bardziej nie wskazuje na przerośnięte wargi sromowe.

O takim problemie (wywołanym czynnikami mechanicznymi lub będącym wrodzoną wadą rozwojową) należy mówić wówczas, gdy długość warg mniejszych przekracza 4 cm. Jeżeli wada anatomiczna doprowadza do:

  • powstawania otarć,
  • powoduje ból,
  • sprzyja częstym infekcjom intymnym
  • uniemożliwia odbycie stosunku płciowego, 

wówczas konieczna może okazać się interwencja lekarska. Specjalista może zlecić wykonanie labioplastyki. W pozostałych przypadkach interwencja chirurgiczna ma charakter wyłącznie estetyczny.

Zobacz wideo Brzydki zapach z pochwy? Może oznaczać groźną chorobę!

Opuchnięte wargi sromowe: o czym świadczy obrzęk?

Wygląd sromu może zmieniać się w różnych okolicznościach i nie zawsze stanowi to powód do niepokoju. Obrzęk połączony ze zwiększoną tkliwością może pojawić się choćby w toku terapii hormonalnej, co stanowi naturalną reakcję organizmu na przyjmowane leki. Tak samo zmieniają się wargi sromowe w czasie ciąży - ze względu na zwiększone ukrwienie, kolor naskórka może zmienić się na ciemniejszy, a same wargi sromowe ulegają rozpulchnieniu.

Łóżko dzielimy nie tylko z partnerem, ale także całym mnóstwem mikrobówMyślisz, że dzielisz łóżko tylko z partnerem? "Nigdy nie jesteśmy sami", czyli intymne chwile i dolegliwości w towarzystwie mikrobów

Wargi sromowe. Najczęstsze choroby

Jeżeli jednak opuchlizna pojawia się bez żadnej wyraźnej przyczyny i towarzyszą jej inne niepokojące objawy (jak świąd, pieczenie, ból czy upławy), może wskazywać na rozwijający się stan chorobowy. Najczęściej występujące schorzenia warg sromowych to:

Do rzadziej występujących schorzeń należą choroby nowotworowe: czerniak sromu i rak sromu. 

Zobacz też: Zapalenie narządów płciowych kobiety: przyczyny, objawy, powikłania

Więcej o: