Tabletki poronne. Co trzeba o nich wiedzieć? Jak działają?

Tabletki poronne to środki, które pozwalają na usunięcie ciąży nawet do 12. tygodnia. Polskie prawo nie przewiduje legalnej aborcji poza dwoma wyjątkami. Zaliczymy do nich ciążę w wyniku gwałtu oraz ciążę zagrażającą zdrowiu i życiu matki. Jednak w innych krajach prawo aborcyjne jest zdecydowanie bardziej liberalne i z powodzeniem stosuje się metodę farmakologiczną. WHO zaleca jej stosowanie do 12. tygodnia ciąży.

Tabletki poronne: jak działają?

Tabletki poronne to zamiennie używana nazwa tabletek wczesnoporonnych, które z kolei mylone są z antykoncepcją awaryjną, czyli tabletkami "dzień po". Źródła medyczne opisujące jak działają tabletki poronne, wskazują, że jest to samoistne poronienie zakorzenionego zarodka za pomocą farmakologii. W takim przypadku powstały zarodek wydalany jest z organizmu kobiety w sposób zależny od przyjętego leku. Poronienie może odbywać się za pomocą skurczów macicy, prowadząc do wydalenia z organizmu tkanki odpowiedzialnej za ciążę. Za ten rodzaj poronienia odpowiada lek Mizoprostol. Innym sposobem jest blokowanie produkcji progesteronu, który odpowiada za podtrzymywanie ciąży. Poronienie w tym przypadku następuje po zażyciu leku Mifepristone (RU-4836). Ból pojawiający się przy aborcji farmakologicznej może zostać porównany do przechodzenia miesiączki.

Kto wypisze tabletki poronne?

Tabletki poronne "na już" nie są dostępne w naszym kraju m.in. ze względu na funkcjonujące prawo, a co za tym idzie także dostępność tego typu leków w aptece. Wiele kobiet decyduje się w tej sytuacji na zakup tego typu farmaceutyków na niesprawdzonych stronach internetowych lub na czarnym rynku. Jest to wysoce niebezpieczne działanie. Po pierwsze nie znamy pochodzenia leków, a po drugie nie wiemy jaka będzie reakcja organizmu na ich przyjęcie. Pod żadnym pozorem nie powinno przyjmować się tabletek poronnych na własną rękę. Aby otrzymać taki lek należy udać się do specjalisty, który wypisze tabletki w sposób legalny. Kto zatem jest odpowiednią osobą, by zlecić taki preparat? Ginekolog tabletki poronne może wydać na receptę i do niego właściwie powinno się udać. Niemniej jednak nie jest to możliwe w Polsce, gdzie aborcja farmakologiczna jest nielegalna.

Gdzie kupić tabletki poronne?

To gdzie kupić tabletki poronne zależy od dostępności tego rodzaju środków w danym kraju. W polskich aptekach są one niedostępne. Za granicą przepisując tabletki poronne, ginekolog realizuje pierwszą część etapu przystąpienia do aborcji farmakologicznej. Jeśli zdecydował się on wypisać receptę, powinien także poinformować pacjentkę gdzie kupić tabletki poronne. Na ograniczonej dostępności do tego typu leków korzysta bowiem wielu oszustów, sprzedając niesprawdzone i nieprzebadane medykamenty będące niebezpieczne dla życia i zdrowia pacjentki.

Zobacz wideo Wazektomia to nie kastracja, ale wielu Polaków w to wierzy. Są też inne mity na jej temat

Tabletki poronne: skutki uboczne

Kobieta decydująca się na aborcję farmakologiczną musi mieć na uwadze że to, jak działają tabletki poronne, zależy w znacznej mierze od indywidualnych predyspozycji organizmu. Silne działanie może mieć znaczny wpływ na złe samopoczucie pacjentki, podczas gdy stosowane są tabletki poronne. Skutki uboczne można porównać do grypy, ponieważ występować mogą:

Do niepożądanych efektów zaliczyć można również stany zapalne narządów rodnych. Tabletki poronne mogą wywołać silne krwawienie, dlatego należy się wtedy niezwłocznie udać do lekarza.

Zdecydowanie odradza się kobietom przyjmowanie tego typu leków na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Niesprawdzone i źle przyjmowane tabletki poronne mogą wywołać groźne powikłania oraz wpłynąć negatywnie na psychikę pacjentki.

Zobacz też: Diafragma: czym jest, jak działa, czy jest skuteczna

Więcej o: