Napletek - co to takiego? Jak obchodzić się z napletkiem u dziecka?

Napletek to występujący u ssaków fałd skórny, który osłania żołądź prącia częściowo lub całkowicie. Jego rolą jest ochrona wrażliwej części ciała przed urazami i zapewnienie jej odpowiedniej wilgotności. Jak należy obchodzić się z napletkiem u dziecka? Jak daleko powinien schodzić napletek? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Co to napletek? Jakie pełni funkcje?

Napletek jest czymś w rodzaju osłony, która chroni żołądź prącia i wędzidełko przed urazami mechanicznymi i jednocześnie dba o odpowiednią wilgotność tych obszarów. Z zewnątrz, napletek jest pokryty skórą, a od strony wewnętrznej - błoną śluzową. 

U starszych chłopców i dorosłych mężczyzn, napletek zsuwa się (samoczynnie w stanie wzwodu prącia lub pod wpływem ruchu dłoni, np. w trakcie kąpieli). Nieco inaczej wygląda to u małych dzieci. 

Zgorzel Fourniera to schorzenie rozwijające się w obrębie męskich narządów płciowo-moczowych.Zgorzel Fourniera: co powinieneś wiedzieć o tym nietypowym schorzeniu

Napletek u dziecka. Co należy wiedzieć?

Do trzeciego roku życia, napletek pozostaje zrośnięty z żołędzią i przez to jest niemal nieruchomy. Można go zsunąć na tyle, by odsłonić cewkę moczową, ale to wszystko. Po ukończeniu 3. roku życia, u większości chłopców napletek staje się znacznie bardziej ruchomy, a jego całkowite odklejenie od żołędzi następuje przed okresem pokwitania lub w trakcie jego trwania.

Zobacz wideo Penisa można uszkodzić nie tylko podczas seksu z partnerką!

Jak ściągać napletek?

Należy zapamiętać, że u niemowląt nie można ściągać napletka na siłę! Może to bowiem doprowadzić do wystąpienia bardzo bolesnych pęknięć skóry, które pozostawią po sobie blizny. Takie urazy mogą też doprowadzić do wystąpienia załupka, czyli dolegliwości, w przebiegu której dochodzi do utknięcia fałdu skórnego za żołędzią członka, w okolicy rowka żołędziowego.

Napletek u chłopców, którzy skończyli trzeci rok życia powinien być znacznie bardziej ruchomy, jednak jeżeli to nie następuje, nie należy próbować ściągania na siłę. W takim przypadku, trzeba udać się do lekarza. Zazwyczaj okazuje się, że stan dziecka nie wymaga żadnej interwencji, a osiągnięcie prawidłowej ruchomości fałdu skórnego jest tylko kwestią czasu. Jeżeli jednak nieprawidłowość przyczynia się do częstego występowania stanów zapalnych i chorób grzybiczych, konieczny może okazać się zabieg odklejenia napletka, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Jeżeli trudności w prawidłowym przesuwaniu napletka występują dalej, po okresie dojrzewania, to prawdopodobnie mamy do czynienia ze stulejką. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem i podjęcia odpowiedniego leczenia. 

Urolog zajmuje się schorzeniami związanymi z układem moczowo-płciowymCovidowy penis sieje postrach wśród mężczyzn. Urolodzy komentują

Spuchnięty napletek: najczęstsze przyczyny

Dbałość o prawidłową higienę miejsc intymnych jest niezwykle istotna, tak samo u dzieci, jak u dorosłych. W trakcie kąpieli, należy zsunąć napletek i wypłukać znajdującą się pod nim mastkę. U najmłodszych, wystarczy umyć ten obszar z zewnątrz. 

Zaniedbania higieniczne mogą przyczynić się do wystąpienia stanu zapalnego, na co wskazuje opuchnięty, czerwony napletek. Widocznym objawom może towarzyszyć ból prącia, który nasila się w trakcie oddawania moczu. W poważniejszych przypadkach, spod napletka może wydobywać się treść ropna.

O ile nieodpowiednia higiena jest najczęstszą przyczyną infekcji zapalnej, to należy podkreślić, że do wystąpienia takiego stanu mogą przyczynić się też inne czynniki, takie jak:

  • reakcja alergiczna na środki myjące,
  • zbyt ciasne i przemoczone pieluszki,
  • przemoczona bielizna,
  • dotykanie genitaliów brudnymi dłońmi. 

Dlatego od najmłodszych lat warto uczyć chłopca prawidłowej higieny i wyrabiać w nim nawyk mycia rąk zarówno przed jak i po wizycie w toalecie. 

Zobacz też: Penis - jak to działa? Na pewno wiesz? O azocie także?

Więcej o: