DMSO: co to jest? To organiczny związek chemiczny, który jest dimetylosulfotlenkiem. Jest produktem ubocznym produkcji papieru. Jest to bezbarwna, oleista ciecz, która pachnie delikatnie czosnkiem. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle jako organiczny rozpuszczalnik, dobrze usuwa powłoki malarskie, może być też używany jako odczynnik analityczny. Znalazł też zastosowanie w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej: ułatwia przenikanie leków do krwioobiegu, może łagodzić ból i obrzęk pęcherza, ale tylko w niektórych przypadkach.
Wskazane obszary działania DMSO są dość wąskie, natomiast związek ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród propagatorów alternatywnych metod leczenia, co niestety może być niebezpieczne. Przypisuje się mu działanie lecznicze w zaburzeniach psychicznych czy nowotworach, które to nie jest poparte żadnymi badaniami naukowymi. Na rynku występuje w wielu formach. Najczęściej spotykane są żele, maści, płyny, a także siarka organiczna w postaci suplementu diety. Nie powinien być jednak stosowany bez konsultacji z lekarzem.
DMSO przypisuje się także pozytywne działanie na skórę, ale znowu, nie znajduje to potwierdzenia w badaniach. Ma dodawać skórze elastyczności i ujędrniać ją, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest rozpuszczalnikiem dla powłok malarskich, trudno wyobrazić sobie bezpieczne stosowanie tej substancji na skórze, tym bardziej po uprzednim samodzielnym jej rozcieńczaniu (!). DMSO znajdziemy w składzie różnego rodzaju mazideł, ale ich działanie jest niezbadane.
Informacja o tym, że DMSO ma zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń związana jest z tym, że w latach 70. XX wieku w USA zostało ono zarejestrowane jako lek na śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego. Niemniej jednak w toku późniejszych działań zakazano stosowania preparatu, m.in. w leczeniu nowotworów, co zdają sie pomijać jego propagatorzy.
Na wielu witrynach internetowych można znaleźć informację na temat stosowania DMSO na opuchliznę. Sugeruje się, że w przypadku kontuzji, gdzie pojawił się obrzęk lub opuchlizna wynikająca ze stanu zapalnego, preparat ten może okazać się bardzo pomocny. DMSO jest tam polecany przy urazach takich jak skręcenia, zwichnięcia czy stłuczenia. Jednak to nie do końca prawda. DMSO wrawdzie w niewielkich dawkach nie powinien być toksyczny, jednak w niektórych sytuacjach już niewielkie stężenie może doprowadzić do:
Wiedząc już jak działa omawiany środek, może pojawić się kolejne pytanie dotyczące DMSO: jak stosować preparat? Otóż ze względu na fakt, że DMSO nie jest zarejestrowany ani jako lek ani jako suplement diety, najlepiej w ogóle go unikać. Nie ma jak dotąd wiarygodnych badań, które wskazywałyby jego lecznicze właściwości. To, co na ten moment wiemy na temat tego preparatu, to to, że wykazuje on działanie znieczulające, dlatego niektórzy lekarze mogą go stosować w wyjątowych okolicznościach. I tak powinno się go traktować - jako środek przeznaczony wyłącznie do zastosowania pod kontrolą lekarską.
Przedstawiciele nurtu "medycyny naturalnej", którzy polecają DMSO jako środek doustny szczegółowo informują jak należy go rozcieńczyć. Warto jednak przed tym dobrze się zastanowić, gdyż skutek spożycia substancji jest trudny do przewidzenia. Może to wiązać się z:
Dlatego też dbając o dobrostan własnego organizmu nie warto na własną rękę sięgać po środki niesprawdzone, których skutki działania mogą mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Zobacz też: 7 darów natury, które pomogą na zniszczone włosy. Znajdziesz je w każdej aptece