Leki dla walczących na Ukrainie. Ministerstwo Zdrowia, GIF i URPL apelują, by nie zbierać ich na własną rękę

Dostawy leków dla Ukrainy koordynowane są na poziomie Unii Europejskiej, a przekazywane za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych po konsultacjach ze stroną ukraińską. Rząd apeluje, aby zrezygnować z indywidualnych zbiórek leków, przede wszystkim dlatego, że te wymagają właściwego przechowywania i transportowania, aby były bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Więcej informacji na temat form pomocy dla Ukrainy znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) apelują o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków dla walczącej Ukrainy oraz uchodźców, na rzecz akcji organizowanych lub koordynowanych przez Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.

Jak informuje strona rządowa, wysyłka leków na Ukrainę jest też koordynowana na poziomie Unii Europejskiej, a odbywa się za pośrednictwem Polski. Urzędnicy Ministerstwa Zdrowia są w stałym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, która na bieżąco przekazuje informacje o zapotrzebowaniu na konkretny produkt medyczny.

- Od kilku dni obserwujemy w internecie wiele informacji o zbiórkach leków prowadzonych na rzecz szpitali i ludności cywilnej Ukrainy, która stawia czoło rosyjskiej agresji. Pomimo że działania te są oznaką ogromnej solidarności naszego społeczeństwa z narodem ukraińskim, to biorąc pod uwagę specyfikę przechowywania oraz transportu tego typu produktów, a także potrzebę skoordynowania dostaw z przedstawicielami władz Ukrainy, Ministerstwo Zdrowia, GIF i URPL apelują o powstrzymanie się od organizowania takich zbiórek leków - czytamy na rządowej stronie.

Leki muszą być właściwie przechowywane

Lekarstwa to produkty wymagające odpowiedniego magazynowania i transportowania, w przeciwnym wypadku mogą stać się groźne dla ludzi i zwierząt. Wszystkie leki muszą być przechowywane w suchym, zacienionym i chłodnym miejscu (część leków dobrze znosi temperatury pokojowe, czyli do 20 stopni C), aby nie straciły swoich właściwości i były bezpieczne. Wystarczy jednak dłużej przetrzymać lek w wilgotnej łazience lub położyć na nasłonecznionym parapecie albo obok maksymalnie rozkręconego grzejnika, aby zmienił swoje właściwości chemiczne. Ponadto niektóre leki mają szczególne wymagania, na przykład należy je przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8 st. C. Lek musi być zamknięty w oryginalnym opakowaniu, mieć widoczną datę ważności.

Leki na receptę, wypisane w Ukrainie, mogą być zrealizowane w polskich aptekach (choć niektóre ukraińskie leki nie są dostępne w Polsce, zatem trzeba szukać zamienników). Ponadto, w przypadkach nagłych, gdy zagrożone jest zdrowie i życie pacjenta, potrzebną receptę może wystawić farmaceuta. 

Zobacz wideo Przejście graniczne w Dolhobyczowie. Ukraińcy uciekają do Polski

Źródło: www.gov.pl

Więcej o: