Płyn Lugola - właściwości, skutki uboczne. Konieczna konsultacja z lekarzem

W Polsce nie ma zagrożenia radioaktywnego zapewnia Państwowa Agencja Atomistyki, mimo to wielu osób wykupuje płyn Lugola. Niekontrolowane przez lekarza stosowanie płynu Lugola może wywołać nadczynność tarczycy. Nadczynność tarczycy może być zagrożeniem dla życia dla osób mających problemy z układem krążenia.

Płyn Lugola nie jest płynem, po który można sięgać bez wskazania lekarza. Wywołuje wiele skutków ubocznych, a nawet poważne choroby jak rak tarczycy. Doustne stosowanie  płynu Lugola powinno się odbywać się pod ścisłym nadzorem. - Nie ma potrzeby stosować profilaktycznie płynu Lugola, ani też robić jego zapasów. Jego nierozsądne i niezasadne zastosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku  - pisze na Facebooku lekarz Szymon Suwała.

Większość z nas o płynie Lugola usłyszała w 1986 r. po katastrofie w Czarnobylu. Miał chronić tarczycę  przed wchłanianiem radioaktywnego jodu. Dzisiaj wiadomo, że nie było to konieczne, jednak w tamtym czasie nie była znana skala zagrożenia. Związek Radziecki utajnił informacje o skali katastrofy. Płyn Lugola podano jednorazowo.

Po przejęciu przez Rosjan kontroli nad elektrownią w Czarnobylu pojawiło się zaniepokojenie  niebezpieczeństwem promieniowania radioaktywnego. Internet zalała propaganda z Kremla. "Łączą starą narrację z nową". Jak się nie nabrać? [RADY EKSPERTA]

Państwowa Agencja Atomistyki, która stale monitoruje sytuację, uspokaja, że nie ma dziś żadnego zagrożenia. PAA wydała komunikat w którym informuje:

Agencja nie otrzymała także zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych. Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. W celu weryfikacji pojawiających się doniesień medialnych PAA skierowała zapytanie do ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego, jak również do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu o stan sytuacji radiacyjnej na Ukrainie. Na naszej stronie internetowej na bieżąco publikowane są dane ze stacji PMS (ang. Permanent Monitoring Station) rozmieszczonych na terenie Polski 

Mimo komunikatu PAA  wzrosła sprzedaż płynu Lugola w aptekach jak podaje serwis gdziepolek.  2 marca br. PAA wydała  kolejny komunikat w którym informuje:

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej doniesieniami na temat wzmożonego zainteresowania tzw. płynem Lugola Państwowa Agencja Atomistyki odradza przyjmowanie tego i innych preparatów ze stabilnym jodem. Sytuacja radiacyjna w kraju pozostaje w normie.

Bieżące komunikaty Państwowej  Agencji Atomistyk są publikowane na stronie.

Zobacz wideo Niby mikro, a niezwykle ważny. To o JODZIE wiedzieć warto

Czym jest płyn Lugola?

Receptura jest bardzo prosta, a sam płyn nie wymagaj specjalistycznego przygotowania.

Składniki płynu Lugola to:

  • jod
  • jodek potasu
  • woda destylowana.
  • Woda wynosi 97 proc. objętości płynu, 2 proc. to jodek potasu, a 1 proc. stanowi jod.

Receptura na płyn Lugola została opracowana w 1829 roku przez lekarza Jean Lugol z Francji.

Płyn Lugola to jodyna? Nie jest to prawda. Płyn Lugola ze względu na skład ma inne działanie, a stężenie substancji aktywnej również jest odmienne od jodyny.

Jodyna to faktycznie roztwór jodu i jodku potasu, ale nie jest to roztwór wodny, tylko etylowy. Zazwyczaj w jodynie znajduje się 95 proc. alkoholu etylowego, 1 proc. jodku potasu i 4 proc. jodu. W zależności od producenta jodyna może jednak zawierać nawet do 10 proc. jodu. Picie takiego roztworu może więc przynieść więcej szkody niż pożytku. Jodyna z powodzeniem jednak może zastępować płyn Lugola do płukania gardła czy dezynfekcji ran. 

Płyn Lugola - zastosowanie

Płyn Lugola to przede wszystkim środek bakteriobójczy, który może być używany przy odkażaniu różnych urazów. Sprawdza się do odkażania skóry, otarć, brzegów ran, zadrapań. Ponieważ na rynku jest teraz wiele innych środków o takim, a nawet szerszym działaniu, płyn Lugola rzadko jest stosowany do odkażania skóry, otarć, etc. 

Może też być używany do płukania gardła, przy bakteryjnych zakażeniach górnych dróg oddechowych. Działa bakteriobójczo, łagodzi ból. Doustne stosowanie płynu Lugola powinno się odbywać pod okiem lekarza. Kiedy jeszcze doustnie stosuje się płyn Lugola:

  • Leczeniu niedoczynności tarczycy powstałej na skutek niedoboru jodu. Ten typ terapii stosuje się wyłącznie z przepisu lekarza.
  • Przed zabiegiem wycięcia tarczycy lub jej fragmentu - podawanie płynu rozpoczyna się tydzień przed zabiegiem

Czym grozi przedawkowanie płynu Lugola?

Nadmiar jodu w organizmie jest szkodliwy, przedawkowanie płynu Lugola może wywołać niepożądane, a nawet bardzo groźne skutki dla zdrowia. Są to:

  • duszność
  • gorączka
  • wysypka
  • biegunka
  • wymioty, ból brzucha
  • obrzęk narządów limfatycznych
  • drętwienie lub mrowienie rąk lub stóp
  • reakcje alergiczne
  • metaliczny posmak w ustach
  • owrzodzenie jamy ustnej.

U osób, które cierpią na choroby kardiologiczne niekontrolowane stosowanie płynu Lugola może wywołać  niewydolność serca. U chorych z wolami endemicznymi płyn Lugola może wywołać zaburzenia rytmu serca wraz z niewydolnością krążenia. Inne komplikacje to alergie oraz zatrucie.

Więcej o: