Więcej informacji na temat sytuacji w Ukrainie znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.
Dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, jeśli tylko spełnia kilka warunków. Narodowe Centrum Krwi wymienia następujące zasady:
W dniu, w którym decydujemy się oddać krew, musimy być zdrowi oraz nie wolno nam przyjmować żadnych leków. Przy czym nie dotyczy to środków witaminowych ani antykoncepcyjnych (jest jednak prośba aby poinformować o tym fakcie lekarza, który bada nas przed oddaniem krwi).
Musimy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.
- Zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi „Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi jest obowiązany znać język polski w stopniu umożliwiającym wypełnienie kwestionariusza dawcy krwi, przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego i wywiadu medycznego bez udziału osób trzecich - informuje Narodowe Centrum Krwi.
Krew można oddać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Oddziale Terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.
W tym dniu należy być wypoczętym i wyspanym. Na dobę przed pobraniem krwi dobrze jest wypić około 2 litrów płynów, a rano zjeść lekki posiłek (bez nadmiernej ilości tłuszczu). Ponadto ograniczamy papierosy i ani poprzedniego dnia, ani w dniu pobrania krwi, nie pijemy alkoholu. Nie wolno brać substancji psychoaktywnych.
Radzi się, aby do oddania krwi odpowiednio się przygotować, zaplanować wcześniej i sprawdzić, gdzie i w jakich godzinach działa punkt krwiodawstwa.
Po oddaniu krwi możemy się czuć nieco słabsi ponieważ nasz organizm musi się teraz zregenerować. Oddanie krwi jest bowiem dość obciążające dla ciała i zmusza układ krwiotwórczy do cięższej pracy. Dobrze jest wziąć sobie w tym dniu wolny dzień na wypadek, gdybyśmy się źle poczuli, a także aby więcej czasu poświęcić na odpoczynek. Radzi się, aby nie obciążać też zanadto ręki, z której była pobierana krew (na przykład odpuścić sobie prace domowe). Gdyby ręka zaczęła krwawić lub była bardzo zasiniona, wtedy miejsce wkłucia można obłożyć lodem.
W tym dniu zjedz też posiłek bogaty w węglowodany (świetnie robi czekolada) i pij naturalne soki. Unikaj ciepłych dusznych pomieszczeń, szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojąca, a w razie objawów chorobowych (np. gorączki) telefonicznie powiadom o tym centrum krwiodawstwa.
Potrzebne są wszystkie grupy krwi, w tym ta najbardziej uniwersalna, czyli grupa krwi O mająca czynnik RH ujemny (ORhD-) ponieważ w kryzysowej sytuacji można ją podać każdemu biorcy bez ryzyka wstrząsu lub innych powikłań. Jeśli chodzi o osocze to najbardziej uniwersalne jest osocze grupy AB.
Narodowe Centrum Krwi apeluje, aby na bieżąco sprawdzać zapotrzebowania na grupy krwi i jej składniki. Informacje na ten temat publikowane są na stronach internetowych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK).
Oddając krew oddajemy ją do wspólnego banku krwi, a nie dla konkretnego odbiorcy. Uzupełniając jednak zapasy krwi w banku pomagamy utrzymać stan gotowości. W razie potrzeby krew transportuje się tam, gdzie jest aktualnie potrzebna, w tym także za granicę.
Obecnie (tj.1 marca) krwi nie brakuje ani w Polsce, ani na Ukrainie. Między innymi dlatego, że w ostatnich dniach tysiące ludzi oddało krew, mając nadzieję, że wspomoże w ten sposób walczących. Oddziały RCKiK apelują teraz, aby na bieżąco śledzić informacje dotyczące zapotrzebowania na konkretne grupy krwi, które są publikowane na internetowych stronach regionalnych stacji krwiodawstwa oraz w mediach społecznościowych.