Jak oddać krew, czy każdy to może to zrobić? Krew dla Ukrainy

Banki krwi gromadzą wszystkie grupy krwi i przekazują potrzebującym. Stan zapasów oraz zapotrzebowanie na konkretne grupy krwi publikowane są na internetowych stronach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK).

Więcej informacji na temat sytuacji w Ukrainie znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Kto może oddać krew

Dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, jeśli tylko spełnia kilka warunków. Narodowe Centrum Krwi wymienia następujące zasady:

  • Oddać krew mogą osoby ważące nie mniej niż 50 kilogramów.
  • Osoby, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie robiły sobie tatuaży, nie przekłuwały uszu lub innych części ciała oraz nie poddawały się zabiegowi akupunktury
  • Osoby, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie przeszły żadnego zabiegu operacyjnego, endoskopii i innych badań diagnostycznych, takich jak gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia)
  • Osoby, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu, w którym decydujemy się oddać krew, musimy być zdrowi oraz nie wolno nam przyjmować żadnych leków. Przy czym nie dotyczy to środków witaminowych ani antykoncepcyjnych (jest jednak prośba aby poinformować o tym fakcie lekarza, który bada nas przed oddaniem krwi).

Musimy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

- Zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi „Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi jest obowiązany znać język polski w stopniu umożliwiającym wypełnienie kwestionariusza dawcy krwi, przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego i wywiadu medycznego bez udziału osób trzecich - informuje Narodowe Centrum Krwi.

Krew można oddać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Oddziale Terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Jak przygotować się do oddania krwi

W tym dniu należy być wypoczętym i wyspanym. Na dobę przed pobraniem krwi dobrze jest wypić około 2 litrów płynów, a rano zjeść lekki posiłek (bez nadmiernej ilości tłuszczu). Ponadto ograniczamy papierosy i ani poprzedniego dnia, ani w dniu pobrania krwi, nie pijemy alkoholu. Nie wolno brać substancji psychoaktywnych.

Radzi się, aby do oddania krwi odpowiednio się przygotować, zaplanować wcześniej i sprawdzić, gdzie i w jakich godzinach działa punkt krwiodawstwa.

Zobacz wideo gdyby ręka zaczęła krwawić lub była bardzo zasiniona.

Gdy już oddamy krew

Po oddaniu krwi możemy się czuć nieco słabsi ponieważ nasz organizm musi się teraz zregenerować. Oddanie krwi jest bowiem dość obciążające dla ciała i zmusza układ krwiotwórczy do cięższej pracy. Dobrze jest wziąć sobie w tym dniu wolny dzień na wypadek, gdybyśmy się źle poczuli, a także aby więcej czasu poświęcić na odpoczynek. Radzi się, aby nie obciążać też zanadto ręki, z której była pobierana krew (na przykład odpuścić sobie prace domowe). Gdyby ręka zaczęła krwawić lub była bardzo zasiniona, wtedy miejsce wkłucia można obłożyć lodem.

W tym dniu zjedz też posiłek bogaty w węglowodany (świetnie robi czekolada) i pij naturalne soki. Unikaj ciepłych dusznych pomieszczeń, szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojąca, a w razie objawów chorobowych (np. gorączki) telefonicznie powiadom o tym centrum krwiodawstwa.

Jaka krew jest potrzebna?

Potrzebne są wszystkie grupy krwi, w tym ta najbardziej uniwersalna, czyli grupa krwi O mająca czynnik RH ujemny (ORhD-) ponieważ w kryzysowej sytuacji można ją podać każdemu biorcy bez ryzyka wstrząsu lub innych powikłań. Jeśli chodzi o osocze to najbardziej uniwersalne jest osocze grupy AB.

Narodowe Centrum Krwi apeluje, aby na bieżąco sprawdzać zapotrzebowania na grupy krwi i jej składniki. Informacje na ten temat publikowane są na stronach internetowych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK).

Krew dla Ukrainy

Oddając krew oddajemy ją do wspólnego banku krwi, a nie dla konkretnego odbiorcy. Uzupełniając jednak zapasy krwi w banku pomagamy utrzymać stan gotowości. W razie potrzeby krew transportuje się tam, gdzie jest aktualnie potrzebna, w tym także za granicę.

Obecnie (tj.1 marca) krwi nie brakuje ani w Polsce, ani na Ukrainie. Między innymi dlatego, że w ostatnich dniach tysiące ludzi oddało krew, mając nadzieję, że wspomoże w ten sposób walczących. Oddziały RCKiK apelują teraz, aby na bieżąco śledzić informacje dotyczące zapotrzebowania na konkretne grupy krwi, które są publikowane na internetowych stronach regionalnych stacji krwiodawstwa oraz w mediach społecznościowych.

Więcej o: