18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

MDMA to popularny narkotyk imprezowy. Jakie są skutki jego stosowania?

MDMA, ecstasy, molly, pixy lub dropsy - to wszystko nazwy jednego środka psychoaktywnego, który niestety często można spotkać w klubach czy dyskotekach. MDMA to pochodna amfetaminy, która występuje w postaci proszku oraz tabletek. Czy można się uzależnić od ecstasy? Jakie są skutki długotrwałego zażywania oraz objawy przedawkowania?

MDMA: co to? Poznaj fakty na temat tej substancji

"MDMA co to?" - wyszukując taką frazę w sieci można natrafić na odpowiedzi lekarzy, chemików, lub osób, które w przeszłości miały styczność z tą substancją. Ten organiczny związek chemiczny nosi nazwę 3,4-Metylenodioksymetamfetamina. Po raz pierwszy został zsyntezowany w roku 1912. Już w latach 70. XX wieku korzystali z niego psychiatrzy. W jaki sposób? MDMA było wtedy preparatem, który wyzwalał w ludziach swobodę zachowań i pozwalał im na okazywanie ich prawdziwych uczuć. Szybko jednak zakazano stosowania ecstasy przez jego psychodeliczne właściwości. Później stało się niezwykle popularne w klubach nocnych, na dyskotekach oraz festiwalach muzycznych. Do dziś ludzie biorą je na tego typu wydarzeniach. Dlaczego? Dzięki MDMA zmysły są o wiele bardziej wyostrzone.

MDMA: skutki jego użycia oraz przedawkowania

Po wzięciu MDMA skutki mogą być naprawdę różne. Groźne przedawkowanie narkotyku występuje po zażyciu około 3 lub więcej tabletek, w niewielkim odstępie czasu. Niestety, ale u osób, które mają problemy z układem krążenia, niezwykle niebezpieczne może być wzięcie nawet jednej tabletki MDMA. Skutki uboczne jej zażycia to m.in.:

  • psychoza,
  • urojenia,
  • duże odwodnienie organizmu,
  • niemożność wysłowienia się,
  • migotanie serca,
  • podwyższona temperatura organizmu,
  • drgawki,
  • szczękościsk,
  • nadmierna potliwość. 
Zobacz wideo Legalizacja marihuany zmniejsza jej spożycie wśród młodzież

Osoby biorące MDMA na wszelkiego rodzaju eventach powinny liczyć się z tym, że substancja czasami wywołuje lęki i napady paniki. Jeżeli w pomieszczeniu gra głośna muzyka, znajduje się w nim dużo osób, jest to bardzo niebezpieczna sytuacja. Należy wtedy jak najszybciej poprosić o pomoc i w miarę możliwości udać się w cichsze, spokojniejsze miejsce.

Jak wygląda Ecstasy? 

MDMA bardziej znane jako ecstasy mogą mieć różny kolor i kształt. Najczęściej sspotyka się je w formie kolorowych tabletek, wyglądem niezwykle przypominających pudrowe cukierki. Na górze mogą mieć wytłoczone logo: raz będzie to koniczynka, czasami serduszko, a jeszcze kiedy indziej motylek. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów MDMA, a każdy z nich ma nazwę: Batman, Love, Aligator i Snowball to tylko kilka z wielu.

Oprócz tego, że nie powinno się zażywać tej substancji w ogóle, to nie powinno się pod żadnym pozorem mieszać jej z alkoholem. W przypadku niewykrytych chorób układu krążenia nawet taka dawka może wywołać tragiczne skutki, dlatego najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest unikanie substancji psychoaktywnych. 

Jakie są objawy zażycia narkotyku?

Co może się stać po zażyciu narkotyku jakim jest MDMA? Działanie substancji psychoaktywnej zaczyna się zwykle po około 30 minutach, lecz niekiedy trzeba czekać nawet do 2 godzin. Ecstasy łączy w sobie właściwości amfetaminy oraz meskaliny. Działa psychodelicznie i stymulująco. Osoby, które brały MDMA, działanie substancji określają jako specyficznie pobudzające. W większości przypadków odczuwały nagły przypływ energii, były wyjątkowo wrażliwe na wszelkie bodźce, czuły się euforycznie. Zwracały także uwagę na zmniejszone łaknienie, jest to jednak uczucie chwilowe i nie powinno się opierać swojego samopoczucia o zażywanie tej czy innych substancji narkotyzujących. 

Zobacz też: Nikotyna - wpływ na zdrowie i uzależnienie od nikotyny

Więcej o: