Zgorzel Fourniera: co powinieneś wiedzieć o tym nietypowym schorzeniu

Zgorzel Fourniera jest niezwykle rzadko występującą chorobą urologiczną, dotykającą mężczyzn. Ryzyko jej pojawienia się zwiększa alkoholizm, cukrzyca oraz nowotwory. Jej objawami jest swędzenie, pieczenie i ból w okolicach narządów płciowych. Zgorzel Fourniera to wstydliwa choroba mogąca prowadzić do martwicy tkanek. Jeżeli pacjent nie zareaguje szybko, może się to skończyć nawet amputacją penisa lub śmiercią.

Zgorzel Fourniera: co to? Wyjaśniamy podstawowe zagadnienia

Zgorzel Fourniera jest odmianą martwiczego zakażenia. Choroba pojawia się na skórze oraz tkance podskórnej moszny. Dotyka mężczyzn, a większość z nich wyszukując w Internecie frazę "zgorzel Fourniera co to?" na początku natyka się na przerażające zdjęcia. Wygląd miejsc intymnych jest wysoce nieestetyczny, jednak nie to powinno budzić największe obawy. Zgorzel Fourniera to choroba wysoce śmiertelna, z którą nie ma żartów.

Pierwszy raz została opisana w roku 1764, lecz to znanemu Francuzowi, Jeanowi Alfredowi Fournier zawdzięcza swoją nazwę. To właśnie ten zdolny i żądny wiedzy dermatolog oraz wenerolog na jednym z prowadzonych przez siebie wykładów zademonstrował aż pięć przypadków tej choroby. Zgorzel moszny Fourniera ma podłoże bakteryjne.

Jak rozpoznać chorobę? Zgorzel Fourniera: zdjęcia

Wyszukując w sieci "zgorzel Fourniera zdjęcia" szybko można sprawdzić, jak realnie wyglądają dotknięte chorobą miejsca intymne. Widok ten szokuje i wywołuje obawy w osobach narażonych na jej wystąpienie. Czym początkowo objawia się zgorzel Fourniera? Przede wszystkim obrzękiem i zaczerwienieniem chorego miejsca na ciele. Jednak wraz ze stale rozwijającymi się procesami gnilnymi, do objawów może dołączyć także niezbyt przyjemny zapach.

Te typowe i często wstydliwe dla pacjentów początki choroby należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem specjalistą. Na obrzęku miejsc intymnych choroba nie poprzestanie. Później dochodzi do pęknięcia skóry. To znacznie zwiększa ryzyko owrzodzenia i przyspiesza proces chorobowy. Zgorzel moszny Fourniera wraz z czasem objawia się również:

  • wzrostem temperatury ciała,
  • ogólnym słabym samopoczuciem 
  • brakiem energii.
Zobacz wideo "Mój chłopak jest obrażony, bo poszłam do ginekologa - faceta". Seksuolog: Lekarz nie podrywa pacjentek

Zgorzel moszny Fourniera: co sprzyja rozwojowi?

Wczesne rozpoznanie rozwijającej się martwicy Fourniera pozwala na skuteczne leczenie. Do kogo udać się z wizytą, jeżeli zauważysz niepokojące zmiany? Jako że zgorzel Fourniera dotyka w większości męskich narządów płciowych, należy w pierwszej kolejności odwiedzić gabinet urologa. Niektórzy panowie mogą być bardziej narażeni na złapanie groźnej choroby niż inni. Jakie czynniki sprzyjające pojawieniu się schorzenia można wyróżnić?

W głównej mierze to cukrzycy i alkoholicy znajdą się w grupie wysokiego ryzyka. Również osoby bardzo otyłe oraz o niskiej odporności stają się łatwym celem dla groźnych bakterii, które przechodzą do wnętrza ciała. Zgorzel moszny Fourniera często atakuje osoby, które w przeszłości były narkomanami, były niedożywione lub chore na nowotwory.

Zgorzel Fourniera: jak przebiega leczenie?

Martwicę Fourniera, czyli zgorzel, jak mówi na nią większość, można rozpoznać dzięki wykonaniu odpowiednich badań. Najczęściej lekarz zleca analizę bakteriologiczną, morfologię krwi oraz badanie elektrolitów. Badania obrazowe, głównie RTG jamy brzusznej pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy przez specjalistę. Czy można wyleczyć martwicę Fourniera? Zgorzel może zostać zwalczona dzięki antybiotykoterapii, lub usunięta chirurgicznie.

Nowoczesne sposoby pomagające w leczeniu schorzenia także cieszą się coraz większą popularnością. Mowa o terapii tlenem hiperbarycznym oraz terapii podciśnieniowej. Niestety należy zdać sobie jednak sprawę z tego, że jest to bardzo poważna choroba i pomimo nowoczesnych metod leczenia, jej śmiertelność wynosi aż 40%. Jeżeli pacjent będzie do tego wykazywał objawy sepsy, prawdopodobieństwo zgonu wzrasta do 80%.

Zobacz też: Powiększenie jąder - czym jest spowodowane, co może oznaczać?

Więcej o: