Borelioza może dawać objawy nawet po wielu latach. Jakie dolegliwości powinny wzbudzić czujność?

Borelioza objawy po latach może dawać równie niejednoznaczne, co w krótkim czasie po zakażeniu. To podstępna choroba, która przez długi czas pozostaje w ukryciu. Jeżeli nie zostanie w porę wykryta, doprowadza do wystąpienia groźnych powikłań, które nie zawsze wskazują, że ich przyczyną jest właśnie borelioza. Objawy po latach są niecharakterystyczne, dlatego postawienie jednoznacznej diagnozy nie jest łatwe. Jakie dolegliwości mogą wskazywać na tę chorobę?

Borelioza - co to za choroba?

Borelioza objawy daje po latach, ale również bezpośrednio po zakażeniu. Jest ona najczęściej występującą chorobą odkleszczową (spowodowaną ugryzieniem kleszcza). Wywołuje ją bakteria Borrelia burgdorferi. W praktyce klinicznej, chorobę dzieli się na wczesną i późną. Jej objawy występują w trzech fazach:

  • wczesnej miejscowej - na tym etapie typowym objawem jest rumień wędrujący, który pojawia się na skórze osoby chorej między 3. a 14. dniem od ugryzienia przez kleszcza. Czasami zdarza się, że charakterystyczna zmiana pojawia się dopiero po 4-5 tygodniach.
  • wczesnej rozsianej - na skórze chorego pojawiają się liczne rumienie, wskazujące na bakteriemię. To zmiany wtórne, które najczęściej są wyraźnie mniejsze od zmiany pierwotnej. W tej fazie może też dojść do wystąpienia objawów grypopodobnych,
  • późnej - w najpóźniejszej fazie choroby najczęściej pojawia się reumatoidalne zapalenie stawów, któremu towarzyszą miejscowe obrzęki i neuropatie. Zmiany chorobowe zwykle dotykają duże stawy.

Rumień wędrujący jest najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy, należy jednak podkreślić, że u wielu osób taki symptom nie występuje - szacuje się, że pojawia się on jedynie w 30% przypadków. W początkowym etapie, choroba może przebiegać bezobjawowo lub dawać symptomy wskazujące na grypę. To sprawia, że wiele osób nawet nie wie, że choruje. W takich warunkach, schorzenie przechodzi w fazę późną. 

Zobacz wideo Kleszcze to nie tylko borelioza. Ta dziewczynka nie mogła chodzić

Borelioza - po ilu latach objawy zaczynają dawać się we znaki?

Objawy boreliozy u ludzi po latach nie są charakterystyczne, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie. Sprawy nie ułatwia też fakt, że symptomy mogą pojawić się nagle i niespodziewanie. Czasami następuje to po kilkudziesięciu miesiącach, jednak powikłania mogą uwidocznić się nawet po kilkunastu latach. Bywa, że symptomy dają o sobie znać pod wpływem silnego stresu, w przebiegu innych schorzeń lub w okresie ciąży.

Borelioza - objawy po latach

Późne symptomy boreliozy należy dzielić na:

  • objawy ogólne: gorączka, dreszcze, wzmożone pocenie, ogólne osłabienie, chroniczne zmęczenie, zmiana masy ciała,
  • objawy neurologiczne: drżenie kończyn, zaburzenia czucia i niedowłady, zapalenie mózgu o charakterze postępującym, zaburzenia wymowy, pamięci, koncentracji i nastroju, zmiany osobowości, drażliwość, problemy z pisaniem,
  • objawy stawowo-mięśniowe: bóle w obszarze ścięgien i mięśni, dolegliwości bólowe, obrzęki i sztywność stawu, sztywność karku,
  • objawy ze strony zmysłu słuchu i równowagi: bóle uszu, dzwonienie w uszach, nadwrażliwość na dźwięki,
  • objawy ze strony narządu wzroku: nadwrażliwość na światło, niewyraźne widzenie (rozmycie obrazu i plamy), podwójne widzenie.

Borelioza - objawy skórne po latach

Objawy boreliozy po kilku latach mogą wystąpić także pod postacią nieswoistych problemów skórnych. W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na acrodermatitis chronica atrophicans - zmiany zanikowe, które objawiają się jako ścieńczenie naskórka (z widocznymi naczyniami krwionośnymi). Osoba chora może też zaobserwować wzmożoną utratę włosów.

Zobacz też: Jak wygląda ugryzienie kleszcza? Co należy zrobić, gdy odkryjemy obecność pasożyta?

Więcej o: