Borelioza objawy daje po latach, ale również bezpośrednio po zakażeniu. Jest ona najczęściej występującą chorobą odkleszczową (spowodowaną ugryzieniem kleszcza). Wywołuje ją bakteria Borrelia burgdorferi. W praktyce klinicznej, chorobę dzieli się na wczesną i późną. Jej objawy występują w trzech fazach:
Rumień wędrujący jest najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy, należy jednak podkreślić, że u wielu osób taki symptom nie występuje - szacuje się, że pojawia się on jedynie w 30% przypadków. W początkowym etapie, choroba może przebiegać bezobjawowo lub dawać symptomy wskazujące na grypę. To sprawia, że wiele osób nawet nie wie, że choruje. W takich warunkach, schorzenie przechodzi w fazę późną.
Objawy boreliozy u ludzi po latach nie są charakterystyczne, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie. Sprawy nie ułatwia też fakt, że symptomy mogą pojawić się nagle i niespodziewanie. Czasami następuje to po kilkudziesięciu miesiącach, jednak powikłania mogą uwidocznić się nawet po kilkunastu latach. Bywa, że symptomy dają o sobie znać pod wpływem silnego stresu, w przebiegu innych schorzeń lub w okresie ciąży.
Późne symptomy boreliozy należy dzielić na:
Objawy boreliozy po kilku latach mogą wystąpić także pod postacią nieswoistych problemów skórnych. W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na acrodermatitis chronica atrophicans - zmiany zanikowe, które objawiają się jako ścieńczenie naskórka (z widocznymi naczyniami krwionośnymi). Osoba chora może też zaobserwować wzmożoną utratę włosów.
Zobacz też: Jak wygląda ugryzienie kleszcza? Co należy zrobić, gdy odkryjemy obecność pasożyta?