Kompleks Edypa - na czym polega to zaburzenie? Czy można je skutecznie leczyć?

Kompleks Edypa - pojęcie wprowadzone przez Zygmunta Freuda - odnosi się do pewnego rodzaju niezgodności pragnień z obowiązującymi normami społecznymi. Nazwa tego zaburzenia nawiązuje do króla Edypa - mitycznego władcy Teb, który po zabiciu własnego ojca ożenił się z matką i spłodził z nią potomstwo. Na czym polega kompleks Edypa? Jak się objawia i jak przebiega jego leczenie?

Kompleks Edypa - co to?

Co to jest kompleks Edypa? Jak twierdził Zygmunt Freud, to jeden z wielu mechanizmów psychologicznych, które pojawiają się w toku rozwoju człowieka. Twórca psychoanalizy przedstawiał opinię, według której to zaburzenie pojawia się u większości dzieci płci męskiej w wieku od 3 do 5 lat.  Na czym polega kompleks Edypa? Istotą jest tu fantazjowanie o nawiązaniu intymnej relacji z rodzicem płci przeciwnej, czemu towarzyszy jednoczesna niechęć do rodzica tej samej płci, która może przeistoczyć się w chęć wyeliminowania go jako rywala.

Nostalgia w potocznym rozumieniu jest tęsknotą za czymś, co minęło lub co sobie wyobrażaliśmy Nostalgia - czym jest i dlaczego jest dla nas dobra?

O kompleksie Edypa mówi się przede wszystkim w kontekście kazirodczego pociągu syna do matki. Jeżeli natomiast zaburzenie dotyczy dziewczynki odczuwającej pociąg seksualny do ojca, właściwym nazewnictwem, zaproponowanym przez Carla Junga, jest kompleks Elektry. W praktyce, kompleks Edypa i Elektry to te same zaburzenia.

Zobacz wideo "Czy to możliwe, żeby facetowi podobał się mały biust? Mój to dwie krostki". Seksuolog: Polecam ćwiczenia z lustrem

Kompleks Edypa - objawy

Doświadczanie kompleksu Edypa ma miejsce, gdy chłopiec poznaje zjawiska związane z erotyką. Wówczas, jego zainteresowanie seksualne jest kierowane na najbliższą osobę płci przeciwnej - na matkę. Objawia się to jako większa potrzeba kontaktu cielesnego i zwiększone zainteresowanie ciałem rodzica. Jednocześnie, u syna pojawia się zazdrość o relacje łączące rodziców. To uczucie może być manifestowane jako rozdrażnienie, nieposłuszeństwo czy próba odseparowania ojca od matki. Można też zaobserwować lęk przed przed karą ze strony ojca za zabieganie o względy jego partnerki. Jest to tzw. lęk kastracyjny. Zdaniem Freuda, to właśnie ten mechanizm pozwala przepracować kompleks Edypa. 

Para Co wzmacnia związek? Psychologowie mają kilka podpowiedzi

Kompleks Edypa w dorosłym życiu

Freud przejawiał pewność, że kompleks Edypa jest czymś w rodzaju fazy identyfikacji seksualnej, która w prawidłowych warunkach rozwiązuje się samoistnie. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze tak się dzieje. Doświadczanie tego zaburzenia w dorosłym życiu może prowadzić do licznych problemów. Mężczyźni, u których występuje kompleks, często przejawiają narcystyczną osobowość, źle znoszą krytykę i mają trudności z nawiązaniem normalnej relacji uczuciowej. Wszystko to może objawiać się jako nadmierne przywiązanie do matki, bezwarunkowe poleganie na jej decyzjach i w formie problemów z opuszczeniem rodzinnego domu.

Leczenie kompleksu Edypa polega przede wszystkim na skorzystaniu z terapii psychoanalitycznej. Specjalista pomaga pacjentowi w analizie doświadczeń z jego dzieciństwa, To pozwala dotrzeć do nierozwiązanych konfliktów psychologicznych i w konsekwencji - wyprzeć zaburzenie.

Zobacz też: Anhedonia - czym jest, czym jest spowodowana, jak się ją leczy?

Więcej o: