Kawa z cytryną stała się hitem na TikToku. Ma być łatwym sposobem na odchudzanie. Dietetyczka wyjaśnia

Dodawanie cytryny do wody czy herbaty nikogo raczej nie dziwi. Co innego z kawą, która w takim wydaniu stała się swego czasu hitem TikToka. Pojawiły się wtedy głosy, jakoby kawa z cytryną miała być łatwym sposobem na odchudzanie. Czy tak rzeczywiście jest? Ekspertka z zakresu dietetyki postanowiła to wyjaśnić.

Więcej informacji zdrowotnych znajdziesz na Gazeta.pl.

Napój był promowany na TikToku jako skuteczny sposób na odchudzanie. Na dodatek prosty i szybki do przygotowania, bo do filiżanki czarnej kawy wystarczyło dodać plasterek cytryny lub sok wyciśnięty z połowy owocu. Dietetyczka Beth Czerwony z Cleveland Clinic Main Campus postanowiła zabrać głos w sprawie rzekomych niezwykłych właściwości napoju.

Zobacz wideo Czy picie herbaty z cytryną jest szkodliwe dla zdrowia?

Kawa z cytryną. Czy naprawdę odchudza?

Odpowiedź jest krótka i prosta: nie. Beth Czerwony wyjaśnia, że cytryna nie ma właściwości, które miałyby spalać tłuszcz. "W soku z cytryny nie ma nic, co mogłoby to spowodować, nie ma żadnego związku chemicznego. Przykro mi to mówić, ale to nie jest takie proste" - czytamy jej słowa na stronie kliniki w Cleveland.

Dlaczego w takim razie kawa z cytryną zdobyła taką popularność w mediach społecznościowych? Ekspertka tłumaczy, że powodem mogło być przekonanie, że taki napój zadziała podobnie jak woda z cytryną. "Woda sprawia, że czujesz się pełniejszy, co ogranicza bodźce głodu, które sprawiają, że chcesz jeść" - mówi Beth Czerwony.

Podejście do cholesterolu w diecie znacznie ewoluowało w ostatnich latach, gdy lepiej poznaliśmy jego złe i dobre oblicze,Jak obniżyć cholesterol? Cztery najczęstsze błędy

A jak jest z cytrynami? Te owoce faktycznie mają wiele pozytywnych właściwości. Wzmacniają odporność organizmu, a także łagodzą przebieg infekcji wirusowych i bakteryjnych. Zawarte w cytrynie flawonoidy mają właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające) - zwalczają nadmiar wolnych rodników, które przyspieszają starzenie i stymulują rozwój nowotworów. Cytryna także równoważy apetyt i ułatwia trawienie. Oprócz tego zmniejsza wchłanianie cukrów. Dietetyczka podkreśla jednak, że cytryna nie spowoduje w magiczny sposób, że niechciane kilogramy znikną. 

Cytryna ma właściwości antyoksydacyjne - chroni przed rakiemCytryna: Wartości odżywcze i właściwości lecznicze cytryny

Dlaczego po kawie od razu biegniemy do toalety? Naukowcy tłumacząDlaczego po kawie od razu biegniemy do toalety? Naukowcy tłumaczą

Beth Czerwony przyznaje, że rozumie, dlaczego kawa z cytryną zdobyła taką popularność. "Ludzie zawsze szukają tej jednej rzeczy, która zrobi różnicę. Takie metody na odchudzanie się rozpowszechniają, bo opierają się na produktach, które mają pewne właściwości zdrowotne, więc wydaje się, że mogą zadziałać" - mówi. "Ale gdyby tak było, wszyscy by tak robili i osiągali spektakularne efekty. Prawda jest taka, że nie ma szybkich rozwiązań, jeśli chodzi o utratę wagi" - podsumowuje dietetyczka.

Więcej o: