Jak często należy prać ręczniki? Naukowcy są zgodni. Prawdopodobnie częściej, niż myślisz

Ręcznikami wycieramy umyte, teoretycznie czyste ciało, więc być może część osób myśli, że nie trzeba ich zmieniać aż tak często. Nic bardziej mylnego. Na ręcznikach pozostają bakterie oraz resztki płynów ustrojowych. Wilgoć również nie jest dla nich obojętna. Eksperci radzą więc, jak często należy je prać.

Więcej porad dotyczących życia codziennego znajdziesz na Gazeta.pl.

Ręczniki, których używamy codziennie, choć pozornie mogą wydawać się czyste, w rzeczywistości zbierają na sobie między innymi martwy naskórek czy resztki płynów ustrojowych, takich jak np. ślina czy mocz. Ponadto przez to, że długo pozostają wilgotne, są idealną pożywką dla różnego rodzaju bakterii i grzybów. Powinniśmy więc regularnie je prać i wymieniać na świeże. Jak często? Być może częściej, niż robi to większość z nas. Naukowcy precyzyjnie to określili.

Jak często prać ręczniki? Mikrobiolog wyjaśnia

O to, jak często należy wymieniać ręczniki, serwis Business Insider zapytał mikrobiologa z New York University School of Medicine, Philipa Tierno. Naukowiec dokładnie podał, ile razy można użyć ręcznika, aby było to higieniczne. Zastrzegł, że trzeba przy tym spełnić jeden warunek.

Jeśli jesteś w stanie wysuszyć go całkowicie po każdym użyciu, trzy razy to maksimum. Wilgotny ręcznik to prawdziwa wylęgarnia mikrobów

- podkreśla i dodaje, że jeśli ręcznik zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, to znak, że mogą namnażać się tam mikroby.

Podobnego zdania są eksperci z amerykańskiej organizacji Cleaning Institute, która zrzesza producentów środków czystości i zajmuje się edukowaniem w tej sferze. Na stronie instytutu czytamy, że ręczniki kąpielowe należy wyprać najlepiej po trzech, a maksymalnie po pięciu użyciach.

Ręczniki należy pozostawić do wyschnięcia przed ponownym użyciem

- przypomina organizacja.

Zobacz wideo Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Można więc śmiało założyć, że ręczniki do rąk powinniśmy zmieniać właściwie codziennie, a nawet kilka razy w ciągu dnia w zależności od tego, jak często z nich korzystamy. Z kolei ręczniki kąpielowe przy założeniu, że bierzemy prysznic dwa razy dziennie, należy wymieniać po około 1-2 dniach.

Czy w takim razie używanie ręczników dłużej może nam zaszkodzić? Philip Tierno wyjaśnia, że trudno powiedzieć, na ile szkodliwe są drobnoustroje, które rozwijają się na mokrych i zużytych ręcznikach. "Ale jeśli dzielisz się ręcznikiem z innymi, możesz potencjalnie wejść w kontakt z mikrobami, do których twoje ciało nie jest przyzwyczajone" - zauważa i jako przykład podaje gronkowca złocistego. "A one mogą powodować powstawanie czyraków, wyprysków czy infekcji" - przestrzega naukowiec i zaznacza, że chodzi przede wszystkim o to, aby być rozważnym.

Więcej o: