Dieta 8 na 16 bije rekordy popularności. Te osoby powinny jej unikać

Od jakiegoś czasu ogromną popularnością cieszy się tzw. dieta 8 na 16. To nic innego jak wprowadzenie w życie okna żywieniowego trwającego osiem godzin i postu, który zajmuje pozostałą część doby. Choć racjonalnie skomponowana dieta może dać spektakluarne efekty, specjaliści przestrzegają przed nią niektóre osoby.

Więcej o zasadach zdrowego żywienia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Dieta 8 na 16 lub post przerywany ma bardzo proste zasady. Wystarczy podzielić dobę na dwie części: zazwyczaj ośmiogodzinną i szesnastogodzinną oraz skrupulatnie przestrzegać czasu, w którym możemy jeść. Jeśli dostosuje się posiłki do rytmu dnia i postawi na zdrowe składniki, efekty mogą przyjść bardzo szybko i zaskoczyć swoją spektakularnością. Warto jednak skonsultować z lekarzem, czy w naszym przypadku dieta ta będzie bezpieczna dla zdrowia. 

Dieta 8 na 16. Dozwolone nawet słodycze

Niewątpliwą zaletą diety z oknem żywieniowym jest możliwość spożywania produktów, które w innych sposobach na odchudzanie, są zdecydowanie niezalecane. W jej trakcie możemy więc pozwolić sobie na zjedzenie ulubionego batonika czy czekolady, ale powinniśmy pamiętać, że niezbędnym elementem każdego stylu żywienia jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników.

Należy więc dostarczać mu odpowiednich proporcji białek, węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Aby mieć świadomość, jak policzyć wartości tych składników, powinniśmy skontaktować się z dietetykiem. Pomoże on wybrać najlepszy jadłospis i zalecaną dzienną liczbę kalorii dla nas. 

Te osoby powinny unikać okien żywieniowych

Choć dieta ta sprawia wrażenie idealnej, a jej zwolennicy przekonują, że dodatkowo obniża ona ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, są osoby, które powinny jej unikać. Wśród nich wymienia się najczęściej pacjentów z zaburzeniami gospodarki cukrowej. Osoby z cukrzycą czy reaktywną hipoglikemią, powinny unikać skrajności w żywieniu.

Jak powiedziała w rozmowie z serwisem Medonet dietetyk kliniczna Roksana Środa, "wtedy warto zadbać o to, aby posiłki były regularne i dostosowane do stanu zdrowia i stylu życia. Przykładowo, u osób z cukrzycą należy pamiętać o posiłku nocnym, który zapobiega nocnej hipoglikemii. W takich sytuacjach długi post niestety nie wchodzi w grę, ponieważ może pogorszyć stan zdrowia i samopoczucie".

Więcej o: