Ból ucha, czyli otalgia, może być objawem choroby toczącej się w samym uchu. W takiej sytuacji osoba chora najczęściej odczuwa ostry, kłujący ból. Mówimy wówczas o otalgii pierwotnej. Zdarza się, że dolegliwości bólowe nie mają związku z narządem słuchu. Wynika to z faktu, że ucho jest unerwione przez nerwy czaszkowe (trójdzielny, językowo-gardłowy, twarzowy i błędny) oraz szyjne nerwy rdzeniowe. Co za tym idzie, ból ucha i gardła wcale nie musi mieć związku z uchem. W takiej sytuacji, należy mówić o otalgii wtórnej.
Najczęstsze przyczyny bólu ucha zewnętrznego to:
Wśród częstych przyczyn bólu ucha wewnętrznego, należy wymienić:
Mówiąc o przyczynach wtórnych, należy wskazać przede wszystkim na:
Jak do infekcji SARS-CoV-2 ma się ból ucha? Koronawirus może atakować ucho środkowe, poza tym osoba chora może odczuwać szereg innych objawów, w tym uporczywy ból gardła, których konsekwencją mogą być dolegliwości bólowe w obszarze ucha. Nie jest to jednak symptom swoisty, więc na podstawie występowania bólu ucha nie można stwierdzić zakażenia koronawirusem.
Jak leczyć ból zlokalizowany w obszarze narządu słuchu? Jeżeli dolegliwości są łagodne i nie towarzyszą im inne niepokojące symptomy, ulgę mogą przynieść domowe sposoby na ból ucha:
Konieczne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem.
Jeżeli pomimo zastosowania domowych metod ból nie ustępuje, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Specjalista określi przyczynę występowania dolegliwości i na tej podstawie zaordynuje odpowiednią terapię. Jeżeli schorzenie ma podłoże bakteryjne, konieczne będzie leczenie antybiotykami, miejscowymi lub ogólnymi. Jeżeli choroba ma charakter wtórny, podstawą jest wyleczenie właściwej jednostki chorobowej.
Ból ucha często dotyka niemowlęta i małe dzieci (zwykle stanowi konsekwencję ostrego zapalenia ucha środkowego). Zazwyczaj towarzyszą temu objawy takie jak:
Dzieci powyżej 3. roku życia zwykle potrafią wskazać źródło bólu, co bardzo ułatwia rozpoznanie. W przypadku młodszych malców, należy obserwować objawy towarzyszące. Jeżeli dolegliwościom nie towarzyszy gorączka, można podać dziecku leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Brak poprawy stanowi wskazanie do niezwłocznej wizyty u pediatry.
Zobacz też: Azytromycyna (Sumamed), czyli antybiotyk stosowany w infekcjach bakteryjnych