Geranium - co powinieneś wiedzieć o tej wyjątkowej roślinie?

Geranium to piękna roślina doniczkowa o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, która dodatkowo wydziela bardzo przyjemny cytrusowy zapach. Przez jakiś czas była przez nas zapomniana, jednak w ostatnich latach udało jej się ponownie zyskać popularność, dzięki czemu coraz częściej można spotkać geranium w polskich domach. Jak dbać o tę wyjątkową roślinę i jak stworzyć z niej olejek sprzyjający naszemu zdrowiu? Wszystkie najważniejsze informacje na temat geranium znajdziecie w poniższym artykule.

Geranium - uprawa rośliny

Geranium to tylko jedna z nazw rośliny o cytrusowym zapachu. Jest ona też znana pod takimi nazwami jak pelargonia pachnąca, anginka, anginowiec albo ruzyndla. W ogrodach często można spotkać się też z mieszanką jej dwóch odmian o nazwie geranium rozanne, która charakteryzuje się cudnie wyglądającymi kwiaty w kolorze niebieskim.

Cechą charakterystyczną geranium są jej jasnozielone liście pokryte malutkimi włoskami, które wystarczy delikatnie potrzeć, aby poczuć przepiękny zapach cytrusów. Jest to głównie roślina doniczkowa, ale w okresie letnim można ją także dostrzec na wielu balkonach lub nawet w ogrodach. Ogromną zaletą jest fakt, że uprawa geranium nie jest skomplikowana i może sobie z nią poradzić każdy.

To, o czym musimy pamiętać, to przede wszystkim zamiłowanie anginki do światła, dlatego najlepiej jest ją ustawić na przykład na parapecie. W innym przypadku może widocznie osłabnąć, co wpłynie nie tylko na jej wygląd, ale też na intensywność wydzielanego przez nią zapachu. Nie podlewajmy też geranium zbyt często, gdyż w jej przypadku przelanie przynosi znacznie gorsze efekty niż jej przesuszenie. 

Zioła na wątrobę Zioła, które wspierają trawienie. Domowe sposoby na niestrawność

Geranium - właściwości prozdrowotne pelargonii pachnącej

Nie bez powodu jedna z nazw tej rośliny to anginka, co przywodzi na myśl dobrze nam znaną chorobę. Geranium zawiera w sobie olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym, które pomagały zwalczać najróżniejsze dolegliwości już naszym babciom i prababciom. Jej kwiaty mogą działać przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, dzięki czemu stają się naturalnym lekiem wspierającym leczenie takich chorób jak właśnie angina, przeziębienie, zapalenie gardła, problemy z zatokami, czy obrzęk błon śluzowych.

Z kolei właściwości bakteriobójcze anginki sprawiają, że może nam pomóc w poradzeniu sobie z dolegliwościami skórnymi. Dzięki niej możemy zmniejszyć między innymi objawy opryszczki, trądziku, liszajów i egzemy, a także przyspieszyć gojenie się ran, czy zmniejszyć swędzenie po ukąszeniu owadów. Odpowiednio przygotowane geranium okaże się także wsparciem w zwalczaniu stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, bólu zębów, czy też w łagodzeniu dolegliwości reumatycznych. Często stosuje się również geranium na ból ucha.

Anginka wpływa ponadto pozytywnie na nasz układ nerwowy, działając rozluźniająco. Może ona być zatem stosowana na przykład przez osoby, które odczuwają stres oraz mają problem ze stanami lękowymi lub nadmierną nerwowością. Ze względu na właściwości zmniejszające napięcie mięśni, roślina ta bywa też pomocna w radzeniu sobie z bolesnymi miesiączkami.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Olejek z geranium - jak go przygotować?

Zmiażdżone listki geranium można stosować jako okłady na bolące miejsca lub też przygotowywać z nich napary do picia i płukanki, czy też użyć ich jako dodatek do kąpieli. Większość osób uważa jednak, że najbardziej praktyczny w codziennym użytkowaniu jest olejek z geranium, który również możemy przygotować samodzielnie. Do jego sporządzenia są potrzebne:

  • świeże listki geranium
  • olejek bazowy - oliwka kosmetyczna lub oliwa z oliwek
  • zamykane naczynie z ciemnego szkła

Listki myjemy w chłodnej wodzie, osuszamy, miażdżymy do momentu wypuszczenia przez nie soków i odstawiamy na kilka godzin. Następnie wkładamy je naczynia, np. słoika lub butelki i zalewamy olejkiem bazowym w proporcji 1:1. Naczynie szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie przelewamy olejek przez gazę do buteleczek z ciemnego szkła.

Lucerna to niepozorna roślina, która kryje w sobie wiele pozytywnych substancji. Lucerna: właściwości lecznicze. Kiedy warto sięgnąć po lucernę?

Geranium - przeciwwskazania

Jeśli chodzi o geranium, szkodliwość tej rośliny jest niska i bardzo rzadko odnotowywana. Odradza się jednak jej stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia oraz u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Przed zastosowaniem zmiażdżonych listków lub olejku z geranium warto jest też wykonać próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry, by przekonać się, czy nie wywołają one wysypki lub swędzenia. W przypadku stosowania naturalnych metod leczniczych należy zachować szczególną ostrożność, a w razie jakichkolwiek wątpliwości - skonsultować się z lekarzem. 

Zobacz też: Miodunka. Niepozorne ziele, które wspomaga procesy trawienne

Więcej o: