Niedokrwistość hemolityczna, aplastyczna, megaloblastyczna - czym się różnią?

Niedokrwistość daje szereg niespecyficznych objawów, które łatwo zignorować. Trzeba jednak wiedzieć, że zbagatelizowanie tej dolegliwości może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jakie rozróżniamy rodzaje niedokrwistości? W jaki sposób lekarz rozpoznaje chorobę i jak przebiega leczenie?

Niedokrwistość - przyczyny i rodzaje choroby

Niedokrwistość jest schorzeniem, w przebiegu którego dochodzi do obniżenia stężenia hemoglobiny we krwi poniżej normy. Symptomy tego stanu łatwo pomylić ze zwykłym przemęczeniem. To sprawia, że choroba przez długi czas może pozostawać nierozpoznana.

Istnieje kilka rodzajów niedokrwistości, które wynikają z przyczyny występowania choroby. Do grupy schorzeń, w których niedokrwistość jest następstwem zaburzenia produkcji erytrocytów, związanym ze skróceniem czasu ich przeżycia i wynikającym z utraty krwi zalicza się:

  • niedokrwistość niedoborowa (niedokrwistość mikrocytarna wynikająca z niedoborów żelaza w organizmie lub witaminy B12 i kwasu foliowego - niedokrwistość złośliwa i niedokrwistość megaloblastyczna),
  • niedokrwistość hemolityczna spowodowana obumieraniem czerwonych krwinek, gdzie za ich niszczenie odpowiada czynnik mechaniczny lub nieprawidłowa budowa erytrocytów
  • niedokrwistość syderoblastyczna,
  • niedokrwistość aplastyczna, spowodowana nieprawidłowym działaniem komórek macierzystych w szpiku kostnym,
  • niedokrwistość z wyparcia, pojawiająca się w przebiegu zespołów limfo- i mieloproliferacyjnych i przerzutów nowotworowych do szpiku kostnego,
  • niedokrwistość chorób przewlekłych,
  • hemoglobinopatie.

Niedokrwistość będąca następstwem zbyt krótkiego czasu przeżycia erytrocytów może być spowodowana przez:

  • defekty wewnątrzkrwinkowe o charakterze wrodzonym (hemoglobinopatie, enzymopatie i defekty błonowe),
  • defekty zewnątrzkrwinkowe (mikroangiopatia, immunohemoliza, hipersplenizm).

Niedokrwistość wynikająca z utraty krwi może być następstwem urazów, wypadków i krwawienia z przewodu pokarmowego. W wielu przypadkach, przyczyną choroby jest znaczna utrata krwi podczas krwawienia menstruacyjnego. 

Zobacz wideo Masz ochotę na słodycze? Warto sięgnąć po suszone morele

Niedokrwistość - objawy anemii

Objawy niedokrwistości mogą dotyczyć dosłownie każdego organu, jednak najczęściej są na tyle nieswoiste, że osoby chory nie podejrzewają tak poważnego schorzenia. Symptomy niedokrwistości należy dzielić na zlokalizowane w obszarze:

  • skóry: siniaki, bladość, wybroczyny, owrzodzenia,
  • paznokci: białe plamki, bruzdkowanie, kruchość i łamliwość,
  • włosów: wzmożona łamliwość, wypadanie, siwienie,
  • układu sercowo-naczyniowego: uczucie duszności, szmery serca, wzmożona męczliwość,
  • układu nerwowego: chroniczne uczucie zmęczenia, senność, uczucie splątania, zawroty i bóle głowy, osłabiona koncentracja, zwiększona drażliwość, omdlenia, zaburzenia pamięci,
  • układu pokarmowego: wzdęcia, nudności, problemy z wypróżnianiem (biegunki lub zaparcia), zanik łaknienia, bóle w obszarze brzucha, owrzodzenia w obszarze błon śluzowych.

Niedokrwistości mogą towarzyszyć także stany podgorączkowe. Badania obrazowe mogą ujawnić powiększenie niektórych organów: wątroby, śledziony i węzłów chłonnych. 

Niedokrwistość - rozpoznanie choroby

Występowanie powyższych objawów powinno skłonić do wykonania badań laboratoryjnych. Największą przydatność wykazuje morfologia, w której oznacza się poziom hemoglobiny i MCV. Niedokrwistość z niedoboru żelaza może być wykryta we wczesnej postaci dzięki badaniu poziomu ferrytyny

Niedokrwistość w ciąży: skąd się bierze?

Niedokrwistość w ciąży jest bardzo częstą sytuacją. Jest to związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, które płód pobiera z zapasów mamy. Dlatego tak istotne jest właściwe komponowanie diety w ciąży, aby zapewnić odpowiednią ich odpowiednią podaż. W przypadku wystąpienia anemii w ciąży ginekolog zaleca odpowiednie postępowanie, którego celem jest poprawa wyników morfologii - czasem wystarczy wprowadzenie zmian żywieniowych, lecz najczęściej konieczne jest wdrożenie zaleconej suplementacji. 

Niedokrwistość - jak przebiega leczenie?

Przebieg leczenia niedokrwistości jest zależny od przyczyny występowania choroby. Oprócz wyeliminowania schorzenia pierwotnego, ważne jest uzupełnienie poziomów niezbędnych mikroelementów. W najłagodniejszych postaciach niedokrwistości zalecana jest zmiana diety, wprowadzenie produktów bogatych w żelazo oraz witaminy z grupy B. W cięższych przypadkach leczenie jest dostosowane do konkretnych przyczyn powstawania anemii. 

Zobacz też: Zakwas buraczany: właściwości. Kiedy lepiej pić zakwas: rano czy wieczorem?

Więcej o: